
Тут варто згадати, що ще 2014 року в Конгрес був внесений законопроект, згідно з яким цей статус може бути наданий Грузії, Молдові та Україні. Однак часові рамки розгляду документа не встановлені.
Читайте: Україна запросила статус основного союзника поза НАТО
На сьогодні статус основного союзника поза НАТО (Major Non-NATO Ally) мають 15 країн: Австралія, Аргентина, Афганістан, Бахрейн, Єгипет, Ізраїль, Йорданія, Кувейт, Марокко, Нова Зеландія, Пакистан, Таїланд, Республіка Корея, Філіппіни і Японія. Статус MNNA був законодавчо визначений в 1989 році.
Надання такого статусу передбачає можливість участі в спільних оборонних ініціативах, проведення спільних досліджень військового характеру, участь в ряді обмежених контртерористичних заходів, поставки обмежених видів озброєння, спільна участь в космічних проектах.
Для України це дозволить вирішити відразу кілька проблем. З одного боку, не вступаючи в НАТО, вона зможе отримувати від Альянсу військову допомогу. Це поставки різноманітного озброєння – протитанкового, зенітного, стрілецького, захисних засобів, а також бронемашин і вертольотів.
Вступити в НАТО і отримувати цю допомогу на правах рівноправного члена організації Україна не могла з двох причин: у законодавстві закріплений статус позаблокової держави, до того ж вона має територіальні претензії до іншої країни, що суперечить статуту НАТО.
З іншого боку – допомагаючи Україні як союзнику поза НАТО, США не беруть на себе великих зобов’язань. Допомога союзнику поза блоком, як випливає з законопроекту Конгресу, носить рекомендаційний характер і надається лише на період, протягом якого країна буде відповідати заданим критеріям. Тобто договір можна буде розірвати в односторонньому порядку.
Раніше ми писали про прогноз можливого членства України в НАТО, де йдеться про перспективу вступу в альянс через 3-5 років.