PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTMxOSIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tZm9ybWF0PSJmdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1zaXRlX2lkPSJGYWt0eV9GdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1jb250ZW50X2lkPSJmYWt0eS5pY3R2LnVhIiBzcmM9Ii8vcGxheWVyLmFkdGVsbGlnZW50LmNvbS9vdXRzdHJlYW0tdW5pdC8yLjExL291dHN0cmVhbS11bml0Lm1pbi5qcyI+PC9zY3JpcHQ+

Чумацький шлях – новий діалог української та кримськотатарської культур

27 квітня в галереї Хлібня на території Національного музею-заповідника Софія Київська (вул. Володимирська, 24) відбудеться відкриття міжмузейного проекту Чумацький шлях, організатором якого виступило видання In-Art.

Чумацький шлях – це проект про взаємовплив двох культур: української та кримськотатарської. Тема взаємодії цих культур завжди раніше формувалася стереотипами і міфами, штучно створюваними російською історіографією, пізніше цю міфотворчість була успадкована радянською наукою.

Експозиція предметів з колекцій Музею Олександра Фельдмана і Музею Олексія Шереметьєва розкривають вплив, який кримськотатарська культура і мистецтво мали на українську. Цей вплив простежується в орнаментиці, декоруванні, стилістиці зброї, амуніції, елементах костюму і предметах побуту українського козацтва, представлених в чотирьох залах галереї Софія Київська.

Експонати з колекції Музею Олександра Фельдмана унікальні за своєю культурно-історичною значимістю і цінністю. Одним з центрів експозиції стане алем – навершя одного з двох знамен кримського хана, який датується приблизно 14-м століттям. Подібних предметів немає ні в одному вітчизняному та зарубіжному музеї, де представлені кримськотатарське озброєння та амуніція. Різноманітні, вражаючі багатством оброблення, експонати з колекції Музею Олександра Фельдмана – шаблі, ятагани, кинджали, пернач, сагайдак набір і бойовий шолом – по достоїнству оцінять знавці холодної зброї.

– Зброя – це дуже складне, багатогранне явище матеріальної і духовної культури, в ньому закарбувалися найпередовіші для свого часу технології, особливості військового мистецтва, традиції, звичаї та вірування, соціальні та політичні процеси, економічні та культурні зв’язки народу. Зберігаючи і вивчаючи старовинну зброю, експонуючи її на виставках, ми збагачуємо наші знання про минуле народів, які проживають в нашій країні, підтримуємо живий зв’язок поколінь, епох, культур. Це дуже актуально для нашого поліетнічного суспільства, – вважає колекціонер і меценат Олександр Фельдман.

Безмовним свідком руйнування Росією цивілізаційного центру, яким завжди був Крим для суміжних з ним територій, є єдиний в своєму роді каталог будівель колишнього ханського палацу в Бахчисараї, датований 1798 роком, з колекції Музею Шереметьєвих.

– Ми ставили своїм завданням показати не тільки діалог двох культур, ми хотіли показати і діалог нашого минулого, нашої історії і сучасності. Те, як в умовах порубіжжя, постійних зовнішніх загроз, дещо анархічного і, разом з тим, демократичного устрою нашого суспільства, формувався психотип сучасного українця, його ментальність і сприйняття свободи як першооснови існування. Роботи сучасних авторів – Владислава Шерешевського, Єгора Зігури, Юрія Соломка, Ігоря Гусєва виводять на перший план найважливіші для нас цінності – свободу і незалежність, – зазначає куратор і організатор проекту Георгій Браіловський.

Чумацький шлях – новий діалог української та кримськотатарської культур / 2 фотографии

Діалог минулого і сьогодення звучить у виставковому просторі завдяки його відкритості і занурення глядача в стан безпосередньої близькості до експонатів. Музейні вітрини органічно взаємодіють з інсталяціями Віктора Дейсуна, настрій задають аромати від провідних парфумерів України – для залу мілітарії Богдан Зубченко та Євген Лазарчук створили аромати Дегтярі і Гайдамаки, для залу орієнталістики та побуту – аромат Бахчисарай від Анни Шевчук. Вперше в організації виставкового простору взяв участь відомий український архітектор і дизайнер Сергій Махно.

Партнерами проекту виступили: студія Сергія Махно, мережа торгових центрів Епіцентр.

Організаційні партнери – салон італійських вин InVino, рекламне агентство Яспіс, студія авторського букету Laflor, студія кримськотатарського мистецтва El-Cheber, арт-салон кримськотатарської культури SandıQ, арт-центр AlterEgo, Устрицы Скифии, BZ Parfums.

Видання In-Art – інформаційно-аналітичний портал про сучасне і класичне мистецтво, заснований в серпні 2014 року Галиною і Георгієм Браіловськими. Своєю метою засновники бачать вивчення і популяризацію української історії та мистецтва за рахунок створення, в тому числі,  власних арт-проектів, з яких найбільш відомі: Хмаринка-мандрівниця та Там, де діти сплять в Мистецькому Арсеналі, Міжнародний арт-симпозіум Communication в 2015 році,  Жіночій Арт-проект – Шоколадні сезони-2016 у Шоколадному будинку. Галина та Георгій Браіловські організовують виготовлення і тиражування арт- об’єктів, займаються консультуванням при формуванні приватних і корпоративних колекцій.

В галереї Хлібня Проект Чумацький шлях пройде з 27.04 по 10.06.2017.

Наступними етапами розвитку проекту Чумацький шлях буде відкриття виставок в наступних локаціях:

– 03 травня Символи безкрайнього степу, в Національному центрі української культури Музей Івана Гончара (вул.Лаврська, 19);

– 05 травня Гіпероніми, в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва (знаходиться на території Лаври, вул.Лаврська, 9);

– 18 травня Зруйнована казка, в Музеї украинської діаспори (вул.Московська, 40Б)

– Науково-практичний симпозіум та лекторій, Національний художній музей України (вул.Грушевського, 6), дати уточнюються.

За подіями проекту Чумацький шлях слідкуйте у Facebook.

Іншими події Проекту дивіться на сторінці у Facebook.

Читайте: Музей Франка у Львові відкрив вакансію кота

До слова, кримські татарки в національних нарядах з’явилися на сторінках американського видання Vogue.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка