Повернення Саакашвілі в Україну. Хто зустрічатиме та що готують до приїзду

Коли і як прибуде до України
Глава партії Рух нових сил Міхеіл Саакашвілі планує повернутися з Польщі в Україну 10 вересня через пункт пропуску Краковець у Львівській області.
Саакашвілі виїде вночі 10 вересня з Варшави до Перемишля. Там політик планує провести брифінг з пресою спільно з європейськими та українськими депутатами, які його підтримують.
Після заходу Міхеіл Саакашвілі виїде до пункту пропуску Краковець.
Чому про це всі говорять
Саакашвілі опозиційно налаштований до української влади. Він неодноразово заявляв про плани будувати політичну кар’єру в Україні.
Проте задуми політика провалилися, коли указом президентом його позбавили українського громадянства.
Це було зроблено на підставі неправдивих даних, вказаних в анкеті, яку він заповнював під час отримання громадянства України.
Під час позбавлення громадянства Саакашвілі перебував у США.
Є припущення, що перехід кордону Саакашвілі може перетворитися у сутички, адже подію збираються відвідати як прихильники, так і противники політика.
Що не так з анкетою
Офіційно йшлося, що у документах, які заповнював Саакашвілі, вказано начебто він не перебуває під слідством ні в Україні, ні за її межами. Проте, у Грузії, як відомо, Саакашвілі заочно арештований.
Сам політик стверджує, що підпис під анкетою не його.
Яке взагалі громадянство у Саакашвілі
Наразі створилася певна правова колізія. Тепер остаточно невідомо, громадянином якої країни Міхеіл Саакашвілі.
Дехто вважає, що Міхеіл – особа без громадянства. Однак не зрозуміло, яким чином тоді він перебуває за кордоном і пересувається між країнами (наприклад, зі США до Польщі).
Тут виникає щонайменше два варіанти: або інші країни не визнають скасування громадянства України, або Міхеіл Саакашвілі має ще одне громадянство – неукраїнське.
До речі, отримав українське громадянство Саакашвілі у травні 2015 року. Саме тоді політику довелися відмовитися від громадянства Грузії. Адже, згідно з законодавством, в Україні можна мати лише одне громадянство.
Що чекає на Саакашвілі
По-перше, на пропускному пункті Краковець на українсько-польському кордоні встановили спіральний ріжучий дріт навколо брами в’їзду. Офіційно прикордонники не коментують таке рішення, проте можна припустити, що це було зроблено, зокрема, через приїзд Саакашвілі.
Заради справедливості варто вказати іншу версію – білорусько-російські навчання Захід 2017. Проте, кордон географічно не співпадає з цим аргументом.
По-друге, у Держприкордонслужбі раніше заявляли, що громадянина Саакашвілі з недійсним паспортом не пустять в Україну. Проте, затримати Саакашвілі – це юрисдикція Національної поліції, натякнули тоді у відомстві.
По-третє, є неофіційна версія, що Міхеіла Саакашвілі можуть зустріти також і грузинські правоохоронці. Проте офіційної інформації про такий розвиток подій немає.
Приводом для такої версії стало повідомлення міністра юстиції Грузії Теї Цулукіані, яка заявила, що коли Міхеіл Саакашвілі повернеться в Україну, Київ зможе почати процес екстрадиції.
Зокрема, Україна отримала запит від Грузії про розшук, взяття під варту та екстрадицію свого колишнього президента.
По-четверте, за словами Саакашвілі, на його приїзд чекатимуть тисячі українців на кордоні. Міхеіл додав, що, можливо, він перетне кордон разом з європейськими політиками.
Хто допомагатиме Саакашвілі
Міхеіла Саакашвілі пообіцяли зустріти не тільки активісти, але й низка українських політиків.
Серед них – лідер Батьківщини Юлія Тимошенко, мер Львова та лідер партії Самопоміч Андрій Садовий зі своїми соратниками (народні депутати Єгор Соболєв, Семен Семенченко, Павло Костенко, Ірина Подоляк та інші).
Через деякий час Садовий повідомив, що на кордон не приїде, але вип’є каву у Львові з політиком.
Зустріти Саакашвілі приїдуть також народні депутати з фракції Блок Петра Порошенка Світлана Заліщук та Мустафа Найєм. Сергій Лещенко також хотів поїхати до кордону, але через особисті обставини, відмовився від планів.
Зустрічати політика також будуть представники партії Демократичний Альянс, позафракційні депутати Віктор Чумак, Юрій Дерев’янко, екс-глава СБУ Валентин Наливайченко, лідер партії Громадянська позиція Анатолій Гриценко та інші.
Зокрема, ЗМІ повідомляють про підтримку з боку нардепа Володимира Парасюка (пункт перетину кордону Краковець знаходиться в окрузі народного обранця).
Радник глави МВС Ілля Ківа також згадував Парасюка, коли перераховував усіх, хто підтримує Міхеіла Саакашвілі.
Проте, офіційної інформації щодо того, чи приїде Парасюк на кордон – немає.
Повідомляють також і про активістів, які приїдуть, щоб не пускати Саакашвілі.
Щоправда, гучних прізвищ політиків серед них поки не виявлено. Найепічнішою публічною заявою з боку опонентів Саакашвілі був спіч Іллі Ківи – радника Арсена Авакова, міністра внутрішніх справ.
Той сказав, що стрілятиме в усіх, хто зустрічатиме Саакашвілі, якщо відбудеться порушення державного кордону.