Статті
Статті

Куля потрапила в легеню в районі серця. Мені давали 2% на виживання – “кіборг” про бої в ДАП

Куля потрапила в легеню в районі серця. Мені давали 2% на виживання – згадки “кіборга” про бої в ДАП

Хлопці з аеропорту кричали: Забирайте нас звідси, нам торба! А нас тільки везли туди

Я розумів, що захищати країну потрібно і твердо це вирішив. Але добровольцем не хотів йти. Ходив до військкомату, наполягав, щоб дали повістку. Вдома цього не розповідав, за три дні до відправки показав повістку і сказав, що вже не має вибору.

Не піти можливостей в мене було мільйон. Але в країні війна, а як всі почнуть ховатися? Краще було б, щоб прийшли і нас всіх розстріляли?

Також я приймав присягу. Був вибір іти або в інженерну частину, або в десантні війська.

Зараз дивляться

Обрав друге. Попросив, щоб мене направили в 80 бригаду. На полігоні я потрапив в артбатарею. В мене військова спеціальність – командир відділення, я старший сержант, а мене поставили на рядову посаду, на обслугу гармат. А рядових ставили на посади командирів взводів. Мені це видалося нечесним. Перед відправкою в АТО мене перевели в 9 роту. Ще й перевели начальником служби боєпостачання.

Куля потрапила в легеню в районі серця. Мені давали 2% на виживання – згадки “кіборга” про бої в ДАП Фото 1

Протягом місяця облаштовувалися на Донеччині, тренувалися, охороняли Донецький плацдарм і вже на початку грудня почалися перші бойові завдання.

Після Нового року і Різдва ротний заявив, що на аеропорт потрібно 20 людей. Тоді хлопці з ДАПу кричали: Забирайте нас звідси, бо нам торба! А нас тільки везли туди. Один з офіцерів батальйону сказав: Ну что, мальчики, едите в одну сторону – на аэропорт. Дороги обратно нет. Есть желающие выйти? Всі розуміли, що в аеропорту за день-два будуть гайки, але ніхто не наважився вийти зі строю перед відправкою туди.

Куля потрапила в легеню в районі серця. Мені давали 2% на виживання – згадки “кіборга” про бої в ДАП Фото 2

Наша позиція була однозначною: тільки не через блок-пост сєпарів, а тільки по взльотці і по-бойовому. В Пісках ночували, перед заїздом в аеропорт. Зима, холодно, вирішили, що треба якось грітися. Поділилися на дві групи. Одна пішла за дровами, інша – за вугіллям. Я був в другій групі. Коли набирали те вугілля, почався обстріл. Перший снаряд від САУ впав, ми тільки перезирнулися, коли впав другий, вирішили в будинку перечекати. А там вікно невелике. Коли почув, що ще один свистить, не розумію навіть як – опинився в хаті. Назад вже через вікно вилізти не міг. Воно таке було, що я в нього в принципі не пролазив.

Ми заїжджали в термінал посеред дня – такі, зовсім безпечні. Сєпари, напевно офігіли від нашого “нахабства”.

Куля потрапила в легеню в районі серця. Мені давали 2% на виживання – згадки “кіборга” про бої в ДАП Фото 3

Нам в кабіну, коли ми їхали, поставили бочку з 60 літрами бензину. Їдемо, а я думаю: значить, доля така… Щось би здетонувало, або одна якась куля, то хіба би по спискам визначили, хто в машині їхав. Але там без палива було б нереально.

На той момент вже впав п’ятий поверх вишки. Як побачив термінал, в мене ноги підкосилися – всі стіни в дірках, темнота непроглядна і навколо суцільна стрілянина. Луна іде. Я сів під якусь колону, і не знав, що робити.

Куля потрапила в легеню в районі серця. Мені давали 2% на виживання – згадки “кіборга” про бої в ДАП Фото 4

Під терміналом були виходи на Донецьк. Наші солдати цими шляхами заходили з тилу до сєпарів, там їх стріляли і верталися назад. Час від часу мінували за собою ці місця. Пізніше ці виходи довелося замінувати повністю. А чеченці батальйону Восток потроху розмінували і залізли до нас у підвал. Між нами було бетонне перекриття, ми їх дуже добре чули. Ми перекрикувалися з ними навіть. Вони нам: Эй, украинец, иди сюда, мы тебе уши будем резать. Ми їм гранату! Чули як кричали їхні поранені.

Перші масові атаки почалися 15 числа. Нам вночі привезли трьох чоловік, а 11 забрали. Нас не вистачало на постах. Спочатку дві години стояли на постах, чотири відпочивали, а потім дві стояли і дві відпочивали. Поки зігрівся, поки перекурив, година минула, ще година залишається на сон. А часом місця не можна було знайти, щоб поспати. Раніше ще було з чого звести барикади, коли ми вже були – залишалися лише гори сміття. На пости нас не вистачало, але коли були штурми, то йшли всі. У всіх були свої задачі. 15 січня сєпари вже були не лише в підвалі, але й на даху.

Куля потрапила в легеню в районі серця. Мені давали 2% на виживання – згадки “кіборга” про бої в ДАП Фото 5

Після одного зі штурмів, сєпари трохи притихли, ми сіли їсти, але прилетіло РПГ. Бій відновився і під час перезарядки кулемета в мене влетіла куля. Вона з лівого боку пролетіла між спиною і пластиною бронежилета, зачепилася за лопатку, потрапила в легеню в районі серця та впала вниз.

Боляче не було. Хотів зняти бронежилет, але не міг, почав панікувати. Відчув як тече кров. Мене зразу підхопили і потягнули в штаб. Був Ігор медик, з кінця грудня там сидів. Біль вже відчув, коли тампонували дірку від кулі. Легені були пробиті, кров не зупиняється, я вдихав повітря, а воно йшло в порожнину тіла і я починав задихатися. Деякі моменти після мого поранення мені розказували хлопці, бо вони весь час приходили, дивилися як я.

А я то в свідомості, то ні. Один друг розказав, що я йому говорив: В мене в рюкзаку лежить моє гоупро і берці – забереш, передаси моїм, бо по ходу мені пі**єц. Пізніше почало надходити більше контужених, ранених. Мене почало морозити, я не відчував ніг. Єдине, за що переживав – як скажуть сім’ї. Як відреагує мама, тато, як Софії (донці) скажуть. За себе вже не переживав, я знав куди їхав і знав, що може бути.

Мене поранило десь в годині 11:00, а вже о 18:00 прийшла евакуація. Коли нас перевозили в Дніпропетровськ, я подзвонив до чоловіка сестри і попередив, що тяжко поранений, навряд чи виживу, але щоб шукали мене в Дніпрі.

Під час операції сталася зупинка серця на вісім хвилин

На першій операції мені видалили частину легені, селезінки, частини ребер. Наступного дня мій стан погіршився. Лікар казав, що була велика крововтрата і вони перелили мені сім літрів крові. А під час операції сталася зупинка серця на вісім хвилин. Серце зупинилося, я розрізаний, один лікар руками качає кров в мозок, щоб він не відмер, бо то стається за чотири хвилини, а другий робить процедури, щоб зупинити кровотечу.

На третій день в мене зник зір. Я не бачив нічого, тільки силуети. Кричав, щоб від всього мене відключали, що сліпим не житиму. Потім виявилося, що це так мозок на крововтрату відреагував. Пізніше все почало відновлюватися.

Це я все розповідаю із спогадів, бо багато чого не пам’ятаю. Батьки приїхали після другої операції, в мене стан був критичний. Давали 2%, що виживу.

Куля потрапила в легеню в районі серця. Мені давали 2% на виживання – згадки “кіборга” про бої в ДАП Фото 6

А коли в Дніпро масово почали поступати поранені, мене бортом мали відправити у Львів, але через погані погодні умови, вирішили доправляти до Вінниці. Серед усіх бійців на борті, був у найкритичнішому стані. Куля впала в живіт, її там не знайшли і під час перельоту вона знову пішла нагору і осіла біля аорти серця. Але три тижні не можна було робити операцію, бо серце не витримало б.

Потім зробили операцію. Мама каже, лікар сяяв. Пройшов курс реабілітації. В Вінниці пролежав місяці два. Потім в Трускавці підлікували. Мене визнали непридатним для служби, дали другу групу інваліда війни.

Адаптація до мирного життя відбувалась в госпіталях, тому минула досить спокійно. А враховуючи ту зупинку серця, в мене сталася часткова амнезія. Я пам’ятаю, що був там, пам’ятаю що робив, але конкретики немає, як в далекому дитинстві.

Куля потрапила в легеню в районі серця. Мені давали 2% на виживання – згадки “кіборга” про бої в ДАП Фото 7

Після того, як мені встановили групу інвалідності, я мав би в частину передати документи для звільнення із списків. Поїхав в Костянтинівку сам, написав рапорт, щоб мене залишили. Але відмовили. Документи на звільнення прийшли, я поновився на роботі. До війни був головним спеціалістом управління транспорту і зв’язку Рівного. А якраз тоді мені запропонували посаду Начальника управління інфраструктури та промисловості Рівненської області.

Почав займатися організацією перевезення пасажирів на маршрутах області, проведенням конкурсів, підготовкою різних розпорядчих документів. Моя робота – це все, що стосується координації пасажирського транспорту області.

Галузь для мене була не нова, але і не проста. Перше, що я зробив, коли тільки отримав свою посаду – максимально прозоро почав виводити на проведення конкурсів. Це завжди куплялося. А я мав довести, що це виправляється.

Куля потрапила в легеню в районі серця. Мені давали 2% на виживання – згадки “кіборга” про бої в ДАП Фото 8

У мене і в моєї сім’ї є певний авторитет там, де ми живемо. Про мене знають, що я учасник бойових дій, мене багато хто підтримував, мені допомагали після поранення і якщо я попадусь на якомусь хабарі, то втрачу цей авторитет і це відобразиться на батьках. Це така ганьба, яку не відмиєш. Саме це найперше, що мене стримує, щоб не вдаватися на якісь вмовляння за гроші.

Куля потрапила в легеню в районі серця. Мені давали 2% на виживання – згадки “кіборга” про бої в ДАП Фото 9

На сьогоднішній день транспортна галузь залишається досить проблемною. Коли піднімаються ціни на будь-що – продукти, ліки, – люди мовчать, а коли піднімається вартість проїзду, це найбільше всіх обурює. Але в нас справді багато проблем із перевезенням пільгових категорій. Навіть одного разу дійшло до того, що мені самому довелося сісти за кермо і відвезти хлопців – учасників бойових дій в Тернопіль. Перевізник відмовився це робити, бо з посвідченням було багато чоловік, вони всі з полігону їхали на 1 вересня до дітей.

Я і перевізника розумію, бо він нічого не заробить, якщо возитиме пільговиків, але і хлопці мають пільги і право ними користуватися. Тому, мені дали машину і я з чоловіком сестри відвіз хлопців додому. Моя посада трохи політична і потрібно вміти маневрувати серед людей. Часом руки опускаються від того, що я нічого не можу зробити. Але я завжди сам себе питаю, що буде, якщо я опущу руки? Нічого не зміниться, краще точно не стане. Тому працюю й надалі.

Куля потрапила в легеню в районі серця. Мені давали 2% на виживання – згадки “кіборга” про бої в ДАП Фото 10

Кілька років тому Федір говорив, що намагався залишитися в резерві батальйону, але через поранення цього не дозволяють. Він говорив, що не вважає себе великим воїном, але міг би робити велику роботу по документації. Проте, він зараз на своєму місці і переконаний, що потрібно робити усе, аби в тих, хто стоїть на передовій, не було проблем по поверненню. Він продовжує допомагати військовим на передовій. Федір Мисюра не зраджує і своєму хобі – стрибкам з парашутом. Так і поєднує – хобі, дотичність до армії та суспільну роботу.

Дар’я Бура

ФОТО: з архіву Ф. Мисюри

Пов'язані теми:

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка