
Про це у блозі для видання Киев Власть написав народний депутат України від фракції Батьківщина, член парламентського комітету з питань бюджету Валерій Дубіль.
– У 2018 році Польща починає нову реформу охорони здоров’я. Навіть не реформу, а корінну зміну організаційно-правового механізму функціонування галузі. Влада країни хоче перебудувати ті положення, які зараз збирається впровадити українська влада, – написав Дубіль.
При цьому він уточнив, що обсяг фінансування медичної галузі в Польщі у 6 разів більший ніж в Україні, при тому, що населення країн майже однакове. Зокрема польська влада витрачає на охорону здоров’я – $34 млрд.
– Польща виділяє на оплату медичного обслуговування громадян через центральний орган, аналогічний нашій Нацслужбі здоров’я, більше, аніж в Україні – біля $20 млрд на рік (або $526 на людину). Порівняйте із $3,3 млрд на рік (або $85 на людину, з яких тільки 60 йде на медичні заклади), які витрачає Україна! І навіть за такого фінансування Польща не змогла зробити функціонування медицини, а особливо первинки ефективним, – підкреслив Дубіль
За його словами, за 19 років реформування сусідній країні не вдалося вирішити проблему кадрів, яка існує і в Україні. Крім того реформа сприяла виникненню великих черг у польських медзакладах, що змушувало пацієнтів звертатися у приватні заклади.
Проблемою також стало лікування поляків у стаціонарах за новою системою, яку планує запровадити і Україна у 2020 році. Зокрема, немає загального стандарту переліку і тарифікації послуг, тобто, чітко не визначено скільки і за яке лікування має сплачувати держава.
– І от пацієнт після кількох місяців очікування потрапляє у стаціонар. Тут його починають лікувати, та не доліковують – бо держава нерегулярно платить лікарні за перебування хворого у стаціонарі, – пояснив Дубіль.
Депутат зазначив, що у рейтингу Європейського індексу здоров’я пацієнта за 2016 рік Польща посіла 31 місце з 34.
– Проаналізувавши майже двадцятирічний досвід сусідів, наша влада мала би тричі подумати – чи варто його переймати, – підкреслив Дубиль.
– Вкотре наголошую: тільки конструктивний аналіз і діалог здатні змінити нашу медицину на краще. Спуск же реформи згори призводить тільки до ще більшого бар’єру між чиновниками центральної влади і звичайними медпрацівниками. Страждають від цього не тільки лікарі, а й звичайні українці. Впевнений, вже скоро у нас буде можливість разом із найкращими експертами і нашими медпрацівниками розпочати повністю перекроювати систему охорони здоров’я, щоб зробити її дійсно ефективною – резюмував депутат.
Нагадаємо, у 2019 медреформа в Україні продовжить свою дію і торкнеться сімейних лікарів, платних послуг та оформлення медичних карт.