PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

ЗАЗ розраховує на санацію в рамках порушеної справи про відновлення платоспроможності

Господарський суд Запорізької області 4 грудня порушив провадження про відновлення платоспроможності ПрАТ Запорізький автомобілебудівний завод (ЗАЗ).

ЗАЗ розраховує на санацію в рамках порушеної справи про відновлення платоспроможності

Про це повідомили в прес-службі корпорації УкрАВТО.

– Основними чинниками, що зумовили важке становище підприємства, стали драматичне падіння внутрішнього ринку нових автомобілів, втрата зовнішніх ринків збуту, агресивне кон’юнктурне середовище та боргові зобов’язання по валютних кредитах, які багаторазово виросли в зв’язку з різкою девальвацією гривні, – повідомили агентству Інтерфакс-Україна в прес-службі УкрАВТО, в яку входить ЗАЗ.

У прес-службі нагадують: не дивлячись на важке фінансове становище, завод продовжував працювати, виробничі лінії підтримувалися на 100% в робочому стані. Всі поточні платежі, в тому числі по заробітній платі і податках, розрахунки з постачальниками і партнерами, комунальні платежі здійснювалися в строк і в повному обсязі.

– Кілька років УкрАВТО надавала ЗАЗу додаткове фінансування для забезпечення операційної діяльності та виплати банкам відсотків за кредитами. Станом на кінець листопада 2018 року сума виплат перевищила 420 млн грн, – відзначають в прес-службі.

За словами заступника голови правління корпорації з виробництва Олега Папашева, в останні роки ЗАЗ намагався адаптуватися до нових ринкових умов, практично не прийнятних для існування і розвитку виробництва.

– На жаль, системних зусиль менеджменту та материнської компанії з порятунку заводу виявилося недостатньо. У ситуації, коли євробляхи узаконені, а до їх власників влада прислухається значно уважніше, ніж до виробників, крах автомобілебудівних підприємств неминучий, – зазначає він.

Папашев підкреслює, що прийняті закони стимулюють імпорт, звільняючи його від податків, для виробників же податковий тягар тільки збільшується.

– У цьому контексті надій на відродження повномасштабного виробництва легкових автомобілів на ЗАЗі в доступному для огляду майбутньому стає все менше. Неможливість запустити конвеєр і відновити госпдіяльність не дає шансів задовольнити очікування кредиторів. Ми неодноразово, але безуспішно зверталися до влади з проханням звернути увагу на ситуацію в промисловому секторі, допомогти підприємствам впоратися з наслідками кризи і не руйнувати остаточно середовище, що дозволяє розвивати виробництво в Україні, – цитує прес-служба Папашева.

Прес-служба також зазначає, що ЗАЗ виявився неплатоспроможним в результаті кризи 2014-2015 рр. В ході розпочатих у 2015 році переговорів з кредиторами вдалося досягти низки домовленостей про реструктуризацію заборгованості і відстрочення виплат. Однак в умовах стагнації ринку і практично повної зупинки виробництва ці заходи виявилися недостатніми для вирішення проблеми відновлення виробництва.

– Проблема ЗАЗу, який опинився не в змозі обслуговувати довгострокові доларові кредити, не унікальна. Всі великі промпідприємства України потребували реновації, що вимагає серйозних капіталовкладень, але дозволити собі дорогі і короткі гривневі кредити не могли через високу капіталомісткість і низьку маржинальність промвиробництва, – пояснює заступник голови правління УкрАВТО з фінансів Наталія Бей.

За її словами, після 4-кратного стрибка курсу долара в 2014 році всі підприємства, які залучали валютні кредити для модернізації та розвитку виробництва, по суті, були кинуті напризволяще – на їх плечі ліг тягар девальвації, що сталася не з їхньої вини.

– Уряд же не пішов навіть на такий очевидний антикризовий захід, як скасування 18% -го податку на прибуток для списаних банками кредитів, що не дозволяє застосовувати цю практику в Україні. При цьому, як показує міжнародний досвід, без часткового списання реструктуризація заборгованості, яка багаторазово виросла внаслідок девальвації неможлива. Саме тому ми є свідками банкрутства низки промислових підприємств України, – вважає Бей.

У свою чергу, Папашев зазначає, що з технологічної точки зору ЗАЗ і сьогодні готовий виробляти сучасну техніку будь-якого рівня складності, маючи необхідні технології, обладнання, фахівців, необхідні договори, ліцензії та дозволи.

– Проблеми ЗАЗу саме у фінансовій площині – завод потребує санації. Ми дуже сподіваємося, що в ході судової процедури кредитори приймуть конструктивні рішення, і після відновлення платоспроможності ЗАЗ зможе продовжити виробничу діяльність, – зазначає він.

У прес-службі не уточнили ініціатора порушення провадження про відновлення платоспроможності. Раніше в корпорації відзначали, що найбільшими кредиторами є Укрексімбанк і Промінвестбанк (обидва – Київ).

Запорізький автозавод у 2017 році скоротив чистий дохід на 15% до попереднього року – до 434,62 млн грн, чистий збиток знизився в 2,1 рази – до 287,75 млн грн.

Завод випустив 1,674 тис. автотранспортні засоби, з яких 1,151 тис. легкових, 479 комерційних і 44 автобуси, тоді як за 2016 весь випуск склав 526 од. (403 легкових, 118 комерційних і п’ять автобусів).

За 10 місяців 2018 року завод випустив лише 118 автотранспортних засобів, в тому числі 85 комерційних авто та 33 автобуси. Легкові авто не випускалися.

Читайте: Антифриз і набір водія: як доглядати за авто взимку

УкрАВТО – одна з провідних компаній автомобільного ринку України, зареєстрована в 1992 році. У структуру корпорації входить більше 400 автосервісних підприємств у всіх містах України, дистриб’юторські і дилерські компанії провідних автомобільних брендів, а також мережа автозаправних комплексів.

У портфелі брендів – легкові автомобілі ЗАЗ, Chery, Lada, Chevrolet, Kia, а також Mercedes, Jeep, комерційні ТАТА, автобуси I-VAN.

У 2017 році чистий дохід корпорації виріс на 30% до 2016 року – до 2,57 млрд грн, чистий прибуток склав 254,7 млн ​​грн проти збитку 3,08 млн грн роком раніше.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка