
Польща серйозно занепокоєна тим, що українські заробітчани можуть мігрувати до Німеччини. Там оцінюють втрати в 500 тис. потенційних робітників.
Приміром, українець Костянтин виїхав до Німеччини місяць тому. Працює на будівництві. Щодня в нього різна робота – якщо треба покласти кахель, доводиться вчитись, якщо розвантажити машину, доводиться робити.
Заробіток не фіксований – коли 50 євро, коли 100, а коли взагалі нічого. На житлі він зекономив – гостює у товариша, тож вдається відкласти якісь кошти. Та затримуватись довго у Німеччини Костянтин не збирається – за кілька місяців підзаробить трохи грошей доньці на навчання і повернеться. І таких людей закордоном мільйони.
За даними Нацбанку, за три місяці 2018 року Українці переказали з Польщі близько 900 млн доларів.
Польща досі залишається лідером серед країн ЄС, видавши українцям рекордну кількість дозволів на проживання. Лише за 2017 рік цифра становила 585 тис.
Загроза для Польщі
В Польщі проживає близько 2 млн українців, більшість з яких – трудові мігранти. Вони приносять непоганий прибуток економіці держави та вирішують проблеми з працевлаштуванням. Поляки не хочуть працювати різноробочими за 1000 злотих в своїй країні, адже в тій же Німеччині отримують в декілька разів більше. Їх місця охоче займають українці.
Однак, 19 грудня уряд Німеччини прийняв законопроект, який полегшить трудову міграцію для українців. Так, німці та громадяни країни ЄС більше не будуть мати пріоритет при наймі на роботу, як це було раніше.
Робочу візу німці будуть видавати на півроку навіть без запрошень – заробітчанин зможе на місці підшукати собі вакансію.
В перелік пріоритетних професій увійшло 62 спеціальності. При чому робота передбачена не тільки для висококваліфікованих спеціалістів з вищою освітою, а й для представників робочих професій.
Факти ICTV порівняли трудові умови двох країни – Німеччини та Польщі. Чи справді вигідніше працювати у Берліні, аніж у Варшаві?
Середня зарплата
- В Україні: 9218 грн – 294 євро;
- В Польщі: 4572 злотих – 1068 євро;
- У Німеччині: 3771 євро.
Тут варто врахувати, що середня заробітна плата вираховується в брутто, тобто без податків. Отже від суми можна сміливо віднімати як мінімум 20%. Та й отримують середній дохід далеко не всі заробітчани. Як правило, українці в Польщі заробляють близько 600-800 євро на місяць.
Чим займаються українці закордоном?
Польща. Більшість заробітчан не мають спеціальних навичок, а тому беруться працювати різноробочими. В основному це фізична робота.
- Сільськогосподарські роботи. Це сезонні роботи – збір ягід, догляд за свійськими тваринами та ін. За таку роботу поляки пропонують українцям 1900-2000 злотих на місяць. Це близько 14-15 тис. гривень.
- Робота на підприємствах. Тут вибір вакансій широкий – збирати меблі, сортувати цукерки, шити одяг, пакувати готову продукцію та ін. Середня зарплата – 2200 злотих, тобто 16 тис. гривень.
- Робота на будівництвах – одна з найпопулярніших та найтяжчих. Вакансій тут так само багато – штукатури, столяри, вантажники та ін. Робота тяжка, але і оплачується вище за інші – від 2700 злотих (19-20 тис. гривень).
Німеччина. Уряд Німеччини виділив дефіцитні спеціальності, серед яких – догляд за літніми людьми та медперсонал.
Та влаштуватись на роботу у Німеччині важче, ніж у тій же Польщі – вимоги серйозніші. Як правило роботодавець вимагає знання німецької мови, підтверджене сертифікатом. Якщо для роботи потрібна спеціалізація – диплом іншої країни ще треба підтвердити, пройшовши “переатестацію”.
Втім на ринку праці Німеччини вистачає роботи і для тих, хто готовий працювати фізично.
В основному це дальнобійники, доглядальниці за літніми людьми та ті ж збирачі ягід. При чому заробітна плата для українців зараз нижча, чим для тих же поляків, які є громадянами ЄС.
- Різноробочі. Сайти пошуку роботи перенасичені пропозиціями роботи за 1200-1400 євро на місяць – це як правило робота на виробництвах, фабриках та будівництвах.
- Водії. Одна з популярних для заробітчан вакансій – дальнобійник. Однак і тут треба більше, аніж просто бажання працювати. Як правило вимагають досвід роботи у Європі та ряд спеціальних документів, що підтверджують компетентність водія. Платити обіцяють 1800-2000 євро.
Прожитковий мінімум
Заробітна плата у Німеччині звичайно вище, але і рівень життя і витрати також. Якщо у Польщі мінімальна зарплата становить 480 євро, то у Німеччині – 1500 євро (при тому, що прожитковий мінімум – 750 євро).
Харчування
Середній чек у супермаркеті вирахувати важко – для кожного він індивідуальний. Тому порівняємо вартість основних продуктів.
Польща
- Хліб – 11-14 грн;
- Сосиски – від 50 грн/кг;
- Курятина – від 35 грн/кг;
- Свинина – від 60 грн/кг;
- Крупи – від 14 грн;
- Сир – від 58-73 грн/кг;
- Яйца – 42 грн.
Німеччина
- Хліб – 32-96 грн;
- Сосиски – від 130 грн/кг;
- Курятина – від 120 грн/кг;
- Свинина – від 190 грн/кг;
- Крупи – від 26 грн;
- Сир – від 150 грн/кг;
- Яйця – 32-64 грн.
Житло
Польща. Оренда кімнати у Варшаві стартує від 120 євро на місяць. За 350 євро можна знайти однокімнатну квартиру в столиці. Варто врахувати, що доведеться сплачувати додаткові кошти за комунальні послуги. Як правило, заробітчанам житло виділяє роботодавець – частіше за все це місце в хостелі. Гроші за оренду вираховують з зарплати.
Німеччина. Оренда кімнати у Берліні коштуватиме від 300 євро за місяць, квартири – від 1000 євро. Знову ж таки, більшість роботодавців забезпечують житлом на час роботи.
Тож, хоч у Німеччині платять більше, витрати там теж більші. Принаймні житло коштуватиме в два рази дорожче.
Поки українські робітники стають все затребуванішими на європейському ринку, в державі виникає серйозний дефіцит робочих рук. Заводи вимушені підіймати зарплати, аби утримати спеціалістів на роботі, та й це не працює. Через брак персоналу, вимоги до кандидатів стають нижчими, відтак падає і продуктивність.
З іншого боку, прагнення людей більше заробляти – цілком природнє. Логічно, що заводчанину, який отримує в Україні 5-7 тис. гривень, краще виконувати ту саму роботу в Польщі і отримувати в два-три рази більше коштів.
Тим паче заробітчани – явище тимчасове. Більшість з них має на меті заробити гроші і повернутись в Україну, адже за декілька років їм вдається назбирати коштів на авто, нерухомість, навчання та ін.
Фото: dreamstime
Лілія Ященко