
Українці зможуть отримати паспорт РФ за спрощеною процедурою. 24 квітня Володимир Путін підписав перший указ, яким спростив процедуру отримання громадянства для жителів тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей.
Пізніше, 1 травня, президент Росії підписав черговий документ з розширеним переліком осіб, які можуть претендувати на російський паспорт.
Тепер, окрім жителів “ЛДНР”, документи за спрощеною процедурою можуть оформити:
- громадяни України та особи без громадянства, які народились в Криму та проживали там до 18 березня 2014 року (дата так званого референдуму на півострові);
- ті, кого в радянські часи депортували з півострова;
- українці, які жили на окупованих територіях Луганської та Донецької областей до квітня 2014 року, а тепер мають посвідку на проживання в Росії або інші документи, які дозволяють перебувати в країні;
- громадяни Сирії, Афганістану, Іраку, Ємена, які раніше мали радянське громадянство.
Раніше Факти ICTV писали, чому Путін видає паспорти і які наслідки це матиме.
Демографічна політика Росії
Навіщо Росії так наполегливо пропонувати громадянство? Одна з причин російської політики “паспортизації ” – вирішення демографічних проблем, впевнений політолог Олексій Якубін.
Росії, де збільшується кількість вихідців із Середньої Азії та Кавказу, треба проводити активну демографічну політику.
– Наші сусіди ведуть достатньо агресивну політику. Але як Росія, так і західні сусіди, такі як Польща, борються за людей, бо без людей економічне зростання неможливе.
Саме тому це виклик для України – треба не лише не втратити громадян, а й почати нарощувати свої сили. В цьому питанні влада робить набагато менше, ніж могла б робити, каже експерт.
– Ми знаходимось у ситуації демографічної кризи, коли на 100 тис. смертей лише 50 тис. народжених. Ми втрачаємо людей. Це веде до того, що у нас буде зменшуватись ємкість внутрішнього ринку, а міграція і бідність можуть тільки посилюватись.
Заохотити українців
Указ Володимира Путіна – це ще й своєрідне заохочення громадян непідконтрольних територій. РФ намагається частково пом’якшити протиріччя і незадоволення, які зростають на тих територіях.
– Не секрет, що частина людей, які там знаходяться, розчаровані ситуацією і можливостями, які вони мають. Вони сподівались, що ті території повторять долю Криму і стануть повноцінною частиною РФ. А так не відбулось і навряд чи відбудеться, – пояснює експерт.
Навіщо українцям отримувати паспорти?
Незважаючи на те, що перший указ оприлюднили лише тиждень тому, “паспортизація” українців вже почалась. В Ростові 29 квітня у тестовому режимі відкрили два центри видачі російських паспортів.
За словами Олексія Якубіна, охочих буде не багато. Це будуть молоді люди 16-17 років, яким паспорт дасть можливість освіти, отримання визнаного диплому та медицини, а також ті, хто має конкурентні навички і вміння – для прикладу, лікарі.
Він нагадує, що і оформлювати паспорти так званих республік українці не поспішали:
– У Луганській області лише 14-15% хотіли отримати ці документи. Вони не бачили особливої потреби – це глобально не призводило до нового соціального пакету або збільшення можливостей, – пояснює політолог.
Більше того, у пенсійному фонді РФ вже заявили, що пенсії тим, хто оформив паспорт, видавати не будуть. За їх словами, тим, хто отримає паспорт і буде проживати на території ОРДЛО, пенсії видавати має Україна. Втім, якщо ці громадяни переїдуть на постійне проживання до Росії, зможуть претендувати на російські страхові пенсії за старістю.
– Для того, щоб задіяти соціальний пакет, який йде за російським паспортом, потрібно не просто отримати паспорт, а й російську реєстрацію. Якщо вони не будуть бачити для себе такої можливості – я не зовсім розумію, що їм дасть паспорт, – вважає експерт.
Реакція України
І чинний президент, і переможець нещодавніх виборів засудили дії Путіна. Петро Порошенко назвав це порушенням Мінських домовленостей та “безпрецедентним втручанням у справи незалежної країни”.
Володимир Зеленський запропонував у відповідь видавати українське громадянство росіянам:
– Ми будемо надавати українське громадянство представникам усіх народів, які страждають від авторитарних та корумпованих режимів. Насамперед – росіянам, які сьогодні страждають чи не найбільше.
МЗС висловило рішучий протест і закликало міжнародних партнерів не визнавати документи, видані українцям Російською Федерацією, бо це порушує законодавство України.
Відреагували й у МінТОТ. На одному з телеканалів заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Юрій Гримчак заявив про необхідність позбавляти громадянства України за російські паспорти:
– Ті люди, які будуть отримувати або отримують вже громадянство Російської Федерації, можуть втратити громадянство України, і я думаю, що так треба буде робити – анулювати паспорти України, паспорти закордонні, внутрішні і так далі.
Втім, запропонована процедура має чимало складнощів. В Україні все ще немає чітких механізмів виявлення та позбавлення громадянства. Окрім того, немає чіткого трактування заборони або дозволу подвійного громадянства.
Як вчинити Україні?
Перше, що потрібно зробити – змінити політику щодо жителів непідконтрольних територій. За словами експерта, наразі уряд веде політику залякування і обмеження.
– Треба не лякати тим, що заберемо паспорт, а, як мінімум, повернути соціальні виплати. Необхідно показувати, що наявність українського паспорту, наприклад, з точки зору соціальних пільг – це вигідно.
Як тільки стало відомо про указ Путіна, Україна звернулись за допомогою до міжнародних партнерів з проханням посилити міжнародний тиск на РФ. Втім, Олексій Якубін нових санкцій не прогнозує. Він нагадує ситуацію з агресією Росії у Керченській протоці, коли, окрім персональних обмежень, нових санкцій Європа так і не запровадила.
– Не думаю, що, окрім заяв підтримки в бік Києва і чергових закликів виконувати Мінські домовленості, ми побачимо радикальне введення додаткових засобів тиску. Тим паче, напередодні виборів до Європарламенту в самому ЄС є різні дискусії щодо дієвості санкцій, – говорить експерт.
Паспорти Російської Федерацій – це виклик, насамперед, для нового президента, який от-от перейме обов’язки. Окрім того, це виклик для самих громадян. Своєрідна перевірка, чи зможемо ми зберегти єдність у непрості часи та не піти на поводі у агресора.
Лілія Ященко