
Святослав Вакарчук представив свою партію Голос. Зволікання закінчились, і нарешті співак озвучив свої наміри – він йде на парламентські вибори.
До команди увійшли громадські діячі, лікарі та урядовці. Хтось з них вже був у великій політиці, інші – зарекомендували себе як затяті борці з корупцією.
– Ставка зроблена на нові обличчя. На людей, не заплямованих політично і тих, хто має досвід. Доволі важливою була наявність гендерного паритету, чого дуже часто в українській політиці не вистачає. Тут ми бачимо серед п’ятьох членів команди двох жінок, – коментує політолог Олег Саакян.
Нагадаємо, раніше Факти ICTV разом з політологами оцінювали шанси Вакарчука у політиці.
Соломія Бобровська
Громадська діячка, правозахисниця, 29 років
Виконувала обов’язки голови Одеської облдержадміністрації у 2016-2017 роках.
До цього спочатку була радницею голови Одеської держадміністрації Міхеіла Саакашвілі, а потім його заступницею.
На посаді в.о. невчасно подала декларацію, через що на неї відкрили адміністративне провадження. Втім, у зв’язку із закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення, його закрили.
У 2014 році була радницею віце-прем’єра України з гуманітарних питань Олександра Сича.
Член правління Центру політико-правових досліджень. Засновниця громадської організації Українська основа, яка проводить Студії жіночої політичної взаємодії для жінок з південної та східної України.
У 2017 році входила в список Топ 30 до 30 за версією видання Kyiv Post.
Юлія Клименко
Економіст, екс-чиновниця
Про те, що вона очолюватиме передвиборчий штаб Вакарчука, ЗМІ заговорили ще до офіційного оголошення.
У 2015 році була заступницею тодішнього міністра економіки Айвараса Абромавичуса. Він, до речі, зараз є радником новообраного президента Володимира Зеленського.
Пропрацювавши трохи більше року, подала у відставку, аргументувавши це тим, що з самого початку планувала займатись держслужбою тільки рік.
Має 17-річний досвід управління великими компаніями приватного сектору. Працювала гендиректором девелоперської компанії Cantik Enterprises, комерційним директором Dragon Development, директором Славутича та керівником торгового відділу фондової біржі ПФТС.
Була членом правління Transparency International Ukraine – організації, яку очолював Ярослав Юрчишин до того, як вступив у партію Вакарчука. Окрім того, обіймає керівні посади в Київській школі економіки і Центрі економічної стратегії.
Згідно з декларацією екс-чиновниці, вона перебуває у громадянському шлюбі з бізнесменом Андрієм Сірко-Галущенком. І він, і їх спільні діти – громадяни Канади. На чоловіка також оформлений приватний будинок у Канаді площею 685 кв. м.
Ярослав Юрчишин
Експерт у галузі боротьби з корупцією, громадський діяч, 38 років
Останні два з половиною роки очолював Transparency International Ukraine – міжнародну організацію, яка займається антикорупційними питаннями.
До цього вів адвокаційний напрям Реанімаційного пакету реформ.
У 2016-2017 роках входив до ради громадського контролю при Національному антикорупційному бюро, був членом комісії з обрання прокурорів до Спеціальної антикорупційної прокуратури.
У 2014 році був радником секретаря РНБО Андрія Парубія. До того був помічником двох народних депутатів – Ігоря Кріля (2007-2012) та Лесі Оробець (2010-2014).
Ярослав Юрчишин виступав співавтором антикорупційної реформи в Україні. Разом з іншими активістами добився створення Антикорупційного суду.
Юрчишин має дві вищі освіти – історичну та політичну.
Юрій Соколов
Заслужений лікар України, доктор медичних наук, інтервенційний кардіолог, 74 роки
Юрій Соколов – неочікувана фігура у команді політика. Він заслужений лікар України з більше ніж 45-річним стажем у сфері кардіології.
– Цікавою була поява у команді доктора Соколова, оскільки він, очевидно, випадає з цієї картинки – це не молода людина, російськомовна, етнічний росіянин. Однак для політики він нове обличчя. Тому ставка буде робитись не на молоді або відомі обличчя, а саме на нові. Це і було продемонстровано.
Завідувач відділення Інтервенційної кардіології Національного наукового центру Інститут кардіології ім.академіка Стражеска у Києві та професор кафедри кардіології Національної академії післядипломної освіти імені Шупика.
На його рахунку складні кардіологічні операції, які були проведені в Україні вперше. Почесний член Європейського товариства кардіологів та представник нашої країни в міжнародній громадській ініціативі Stent for Life.
Окрім того, має орден За заслуги III ступеня.
Саме він ініціював створення в Україні реперфузійних центрів, де проводять безоплатне коронарне стентування для людей з проблемами серця.
Андрій Шараскін
Режисер, актор, кіборг, 40 років
Командир роти, який захищав Донецький аеропорт. Має позивний Богема. За участь у захисті Донецького аеропорту нагороджений орденом За мужність III ступеня.
До війни знімався у кіно та ставив вистави у Тернополі, Львові та Івано-Франківську. Втім, з початком АТО пішов на фронт.
З 2016 року заступник командувача з суспільно-політичних питань Української добровольчої армії.
Окрім того, він голова правління ГО Державницька ініціатива Яроша. З цього року – голова Координаційної ради добровольців та волонтерів форуму Трансформація України.
Які шанси у партії?
Нова команда задекларувала зміну правил гри в українській політиці і відділення грошей від політики. Вони наголосили, що пріоритетними для них стануть викорінення корупції, розвиток освіти, науки та підвищення обороноздатності.
– Програма умовно об’єднується однією тезою – перезавантаження системи. Доволі не нова теза, але системно її ще ніхто не довів до свого завершення. Є апелювання до антикорупції та до реформізму, – каже Саакян.
Ескперт додає, що партія Голос – правоцентрична, проевропейська політична сила. Він зазначає, що на 15-20% електорального запасу за умови ефективної виборчої кампанії команда Вакарчука може розраховувати.
– Може стати прийнятним вибором для тих, хто не знайшов у другому турі свого кандидата в бюлетені. Тих, хто не готовий був проголосувати ні за Зеленського, ні за Порошенка.
Він може забрати серйозний відсоток виборців Петра Порошенка, які голосували за нього, як за найменше зло порівняно з Зеленським, каже експерт.
Окрім того, забере і частину виборців Володимира Зеленського – молодь і середній вік на Заході і в Центрі, які голосували за Зеленського, як найменше зло порівняно з Порошенком.
Зараз рейтинги партії Вакарчука, згідно з соціологічними дослідженнями, не надто високі. Втім, політолог наводить приклади Зеленського, Смешка та інших нових політиків, рейтинг яких зріс тільки після їх офіційного оголошення про політичну кар’єру.
– Заява, що політик збирається йти в парламент, змінює ставлення виборця до реальності його походу. Найближчим часом ми побачимо певний сплеск його підтримки. Побачимо реальний відсоток суспільства, який готовий проголосувати за Вакарчука.
Свою промову Вакарчук завершив словами Все тільки починається. Політична кампанія співака тільки починається, а чи зможе його команда виправдати сподівання виборців – побачимо зовсім скоро.
Лілія Ященко