
Доступ до стратегічного плану мають не більше десяти посадовців. Переважно – тільки найвищого рівня. На цьому документі гриф особливо важливий. ДБР розслідує, чи обґрунтовано відбувся перехід українських військових кораблів через Керченську протоку в листопаді 2018-го? Чи законно віддавалися накази? За словами директора ДБР, у справі, окрім військових, фігурує ще й п’ятий президент України Петро Порошенко.
Вивчити документи стратегічного плану суд дозволив слідчому ДБР та двом представникам Київського інституту судових експертиз. У самому Генштабі заявили: рішення суду виконали. Правда, у військових є сумніви щодо здатності ДБР зберегти державну таємницю.
Читайте: Без озброєння та радіостанцій: Росія повертає Україні кораблі
Ще влітку сам директор ДБР заявив: із Бюро стався витік інформації. Вона стосувалася тих самих кораблів. Перевірку провели, але жодного співробітника бюро так і не покарали. Розширення доступу зайвих людей до головного військового документу країни – кращого подарунку для ворожої розвідки і не придумаєш, – говорить екс-представник президента в Криму Борис Бабін.
Є питання і з юридичного боку. Питання нацбезпеки країни – це парафія військових судів, яких в Україні немає. Більше того, ситуацію можна було б зрозуміти із документів значно нижчого рівня секретності.
Росія нарешті передала Україні захоплені буксир Яни Капу та бронекатери Бердянськ і Нікополь. Аби їх забрати, до акваторії неподалік Алупки прибули три буксири військово-морських сил України. Операція проходила під контролем кораблів російських прикордонників.
Щоправда, Росія мала б зробити це ще півроку назад – за вердиктом міжнародного трибуналу ООН з морського права. Але затягувала час і робила все, аби не виконувати рішення. МЗС відправило Москві не одну ноту з вимогою повернути кораблі. Українські дипломати припускали: Росія намагалася приховати факти нападу на українські судна.
Підозри виявилися обґрунтованими. Катер Бердянськ – із залатаною пробоїною. А саме її він отримав внаслідок обстрілу росіян.
Розсекречення документів Генштабу і повернення наших кораблів з РФ
Але Кремль повертає кораблі не просто так, – кажуть експерти. Москва давитиме на найболючіші для України питання – формулу Штайнмайєра та зустріч у нормандському форматі. Але Росія і після цього буде розігрувати власну п’єсу. Документи та зброю з наших кораблів вона віддавати не збирається. Мовляв, це докази у фейковій кримінальній справі.
Для України ж повернення кораблів – не лише справа честі. Росія таким чином все ж визнає рішення міжнародного трибуналу ООН. І в майбутньому не зможе так відверто нападати на українські кораблі.
До слова, Факти ICTV розповідали про те, як ДБР отримало доступ до документів ЗСУ під грифом особливої важливості.