
Олена Зайцева та Геннадій Дронов, які у 2017 році спричинили трагічну аварію у центрі Харкова, постануть перед Верховним судом.
Два з половиною роки тому Lexus, за кермом якого була Олена Зайцева, намагався проїхати через перехрестя на червоний колір світлофора. Однак в цей момент машина зіткнулася з Volkswagen Дронова, який стартував на жовтий.
Внаслідок удару авто Зайцевої відкинуло на тротуар з людьми: шестеро людей загинуло, ще шестеро отримали травми – винуватиця ДТП залишилася живою.
Суд постановив засудити обох до 10 років ув’язнення. Засуджені відбувають покарання у виправних установах, однак вироком не задоволені і подали касаційні скарги до Верховного суду.
Де і коли буде суд
Судове засідання розпочнеться 3 квітня 2020 року о 10.30 у Верховному суді міста Києва.
Там будуть присутні адвокати засуджених Олени Зайцевої та Геннадія Дронова, а зі сторони обвинувачення – прокурор ГПУ.
Туди можуть прибути й потерпілі, якщо у них є змога приїхати у столицю. Ті потерпілі, які в Київ приїхати не зможуть, братимуть участь у суді в режимі відеоконференції, яку організує Київський районний суд у Харкові.
Вже були суди, чому знову
Олену Зайцеву і Геннадія Дронова Київський райсуд Харкова засудив до 10 років в’язниці, цей вирок підтвердив і Харківській апеляційний суд, після чого обидва засуджені відправились відбувати покарання:
- Дронов – до виправної колонії в Полтавській області;
- Зайцева до виправного центру в Дніпропетровській області.
Але обидва не згодні з вироком і подали скарги до Верховного суду – найвищої ланки судової системи України. Цей суд не розглядає справи заново, а розбирається лише в окремих питаннях, на які поскаржились засуджені.
Що хоче Зайцева
Олена Зайцева просить Верховний суд скасувати вирок, що фактично означає – визнати її невинуватою, а також – зняти з неї матеріальну та моральну шкоду, яку вона мала виплатити потерпілим.
В скарзі Зайцевої стверджується, що її провина лише в перевищенні швидкості, а причинно-наслідкового зв’язку між перевищенням швидкості і зіткненням автомобілів немає.
До того ж Зайцева діяла в рамках правил дорожнього руху, коли закінчувала проїзд перехрестя, і Дронов мав її пропустити.
Що хоче Дронов
Геннадій Дронов також просить Верховний суд скасувати вирок, але після цього повернути справу до суду першої інстанції, щоб слухати заново.
В скарзі його адвокат зазначає, що суд не провів повноцінного розслідування, не визнав ступінь участі кожного з учасників аварії, не взяв до уваги середню швидкість автомобілю Зайцевої – понад 106 км на годину – і не дослідив, як швидкість могла вплинути на тяжкість травм пішоходів.
До того ж Зайцева розуміла небезпеку, бачила автомобіль Дронова і навіть намагалася його оминути, повернувши кермо праворуч – ця інформація є і в експертизах, про це говорила і сама Зайцева.
Однак саме те, що жінка розуміла небезпечність подальших дій і не натиснула на гальма, а навпаки, наповну витиснула педаль газу, щоб проскочити перехрестя, і говорить про значно більшу ступінь саме її вини у цьому ДТП.
Яка реакція потерпілих
Представники потерпілих наполягають на тому, що вирок по 10 років ув’язнення кожному учаснику ДТП справедливий, в каяття обох не вірять, адже скарги засуджених до Верховного суду говорять про небажання обох водіїв відбувати покарання.
Зокрема, Зайцева в суді говорила, що готова прийняти будь-яке рішення суду, однак насправді це виявилося не так.
До того ж ні Зайцева, ні Дронов не відшкодували потерпілим ні копійки матеріальної та моральної шкоди. За інформацією, яку отримали представники потерпілих, Дронов в колонії не працює, а щодо Зайцевої – виправний центр не надав інформації, зіславшись на заборону самої засудженої.
Представники потерпілих такі дії керівництва колонії вважають протиправними і добиватимуться покарання керівництву колонії.
А що з експертами
Попередній адвокат Геннадія Дронова Сергій Перепелиця намагався покарати експертів науково-дослідного інституту Бокаріуса, які не змогли вирахувати швидкість Lexus Зайцевої, встановити межі перехрестя тощо. Це кримінальне провадження закрито.
Ще одне кримінальне провадження ініціювала представниця потерпілих Лариса Матвєєва – воно стосується експертів Харківського обласного бюро судово-медичних експертиз, які не змогли визначити, чи перебувала Зайцева під дією наркотичних речовин. У цьому кримінальному провадженні слідство ще триває.
Ще одне провадження в ДБР ініціював представник потерпілих Дмитро Марцонь – воно стосується слідчого Ігоря Волкова і нарколога Олени Федірко, яка оглядала Зайцеву одразу після ДТП.
Федірко в суді стверджувала, що саме Волков керував її діями під час забору біоматеріалу для аналізів, а пізніше ні крові, ні сечі не вистачило для повноцінного дослідження. Щодо Волкова – він не передав експертам необхідні документи для визначення наркотичного стану Зайцевої і не доправляв Федірко до суду, коли її розшукували, хоча знав, де вона перебуває.
Що буде, якщо суд ухвалить скарги
Якщо суд ухвалить скаргу Зайцевої, їй скасують вирок і звільнять від відбування покарання. Якщо Верховний суд дослухається до Дронова – справу відправлять до новий розгляд, а засуджених мають відпустити з в’язниць, обрати їм міру запобіжного заходу і почати слухання справи заново.
За скаргою Дронова можуть відпустити обох, бо справа одна на двох учасників, і якщо її повертають на нове розслідування, то брати участь у цьому мають обидва водія.
Які шанси в Зайцевої і Дронова
Представники потерпілих і потерпілі вважають, що шанси на задоволення скарг Зайцевої і Дронова мінімальні.
Тетяна Доцяк