Це не Будапештський меморандум: Зеленський пояснив особливість отриманих гарантій безпеки для України

Найголовнішими результатами для України після дводенного саміту НАТО стали безпекові гарантії від держав-членів блоку, які будуть ратифіковані в парламентах держав-партнерів.
Про це заявив президент Володимир Зеленський під час пресконференції за підсумками другого дня саміту НАТО у Вільнюсі.
Він одразу обмовився, що не зможе озвучити усі подробиці щодо його результатів.
– Що ми отримали від саміту? Ми отримали великий позитив, отримали об’єднання, і лідери підтримали Україну. Отримали недвозначність щодо того, що Україна буде в НАТО. Я вважаю, що ми будемо в НАТО, щойно безпекова ситуація буде стабілізована. Якщо простою мовою, в той момент, коли закінчиться війна, Україну точно запросять в НАТО і Україна точно стане членом союзу. Я сьогодні жодної іншої думки не чув, – сказав президент Зеленський.
Президент України наголосив, що у підсумковому тексті декларації саміту НАТО були слова про безпекові умови.
Він додав, що сьогодні хоч і не усі деталі могли бути обговорені щодо того, коли Україна стане членом блоку, але є однозначність щодо того, коли Українська держава точно буде в НАТО.
– Ніхто не буде членством в НАТО торгувати з будь-ким. Це буде реальне політичне рішення, яке засноване на безпековій ситуації в Україні. Я не знаю, чи всі відверті зі мною до кінця і чи все правдиво. Але ми віримо партнерам, оскільки ми маємо жити з вірою в союзників, які сьогодні нам допомагають перемогти в цій війні, – сказав глава Української держави.
Володимир Зеленський нагадав, що Україна за підсумками саміту отримала “оборонні підтвердження”.
– Останнє, що призвело до логічної точки в нашій зустрічі, це гарантії безпеки. Це декларація щодо гарантій безпеки в Україні, що дуже важливо. В цій декларації, якщо ви звернете увагу, ми зберегли дуже важливий момент: це те, що там прописано, що це гарантії безпеки на шляху України в НАТО. Я дуже радий, що ми це не втратили, – сказав він.
Крім того, Володимир Зеленський каже, що союз із гарантій безпеки для України є дуже серйозною підтримкою, яка буде ратифікована в парламентах усіх країн-підписантів, тому некоректно було б порівнювати ці гарантії безпеки з Будапештським меморандумом.
– У гарантіях безпеки будуть прописані конкретні кроки країн-підписантів у разі нової агресії на адресу України. Пакет – про підтримку України, про недопущення нової агресії, про посилення українських сил, про посилення фінансових структур і кібербезпеки. Також туди входить політика застосування санкцій, – сказав президент.
Він наголосив, що підписанти декларації будуть погоджувати двосторонні безпекові умови з Україною, тобто домовленності між Україною та США, Україною та Німеччиною, Україною та Японією тощо.

Президент каже, що хоч держави – члени НАТО запевнили його про подальшу підтримку України, багато чого залежить від того, що буде на полі бою.
– Це дуже важливо не тільки для підтримки союзниками нас, це потрібно і для нас з вами, щоб ми знали, до чого ми йдемо, що ми йдемо до перемоги і відновлення нашої територіальної цілісності. Ми не можемо просто стояти на місці і розраховувати, що десятиліття нас хтось буде підтримувати, – сказав він.
Зокрема, важливим глава держави назвав й те, що детально були обговорені аспекти щодо того, що може уповільнювати чи пришвидшувати ситуацію на полі бою, а військова підтримка українських Збройних сил не буде зменшуватись, “принаймні так сказали партнери”, додав Зеленський.
Також глава держави наголосив, що Україна не погодиться на заморожений конфлікт.
– Ми хочемо повернути нашу землю, повернути безпеку на нашу територію, повернути людей, які вимушено виїхали за територію нашої країни, і покарати всіх винних – це перемога. Заморожений конфлікт – це не перемога, – сказав він.
Україна не погодиться і на обмін будь-якого статусу на українські території, навіть якщо це буде одне село, в якому живе одна людина, сказав президент і запевнив, що партнери по НАТО знають позицію Києва.
