, випускова редакторка

Одна з рекомендацій Єврокомісії: Рада підтримала зміни щодо прав нацменшин

Верховна Рада
Фото: Depositphotos

Верховна Рада підтримала зміни до законодавства щодо прав національних меншин. Вони необхідні для початку переговорів про членство України в Євросоюзі.

Парламент ухвалив законопроєкт № 10288-1 одразу за основу та в цілому. Голоси “за” віддали 317 народних депутатів.

Чому цей документ важливий

Законопроєкт враховує рекомендації Венеційської комісії щодо прав національних меншин в окремих сферах.

Зараз дивляться

Його ухвалення є однією з рекомендацій Європейської комісії та важливою умовою для подальшої інтеграції України до ЄС.

Нардепи підтримали доопрацьовану всіма фракціями версію законопроєкту.

Читайте також
Україна надала Угорщині пропозиції, щоб вирішити питання нацменшин – Стефанішина
Ольга Стефанішина

Ключові положення документа № 10288-1

Проєкт закону передбачає такі ключові зміни щодо прав нацменшин:

1. Захист прав нацменшин не стосується російської мови. Водночас обмеження щодо мови країни-агресора вирішили перенести із прикінцевих положень законів України у тіло документів. У зв’язку з цим обмеження не матимуть часових рамок.

2. Закріплено право на використання мов національних меншин у населених пунктах України, в яких такі особи складають значну частину населення.

3. Заклади вищої освіти приватної форми власності отримають право вільного вибору мови навчання, яка є офіційною мовою ЄС. Йдеться про викладання однієї, кількох або всіх дисциплін, виконання індивідуальних завдань та проведення контрольних заходів. Однак має бути забезпечено вивчення української мови як окремої навчальної дисципліни.

4. У класах (групах) із навчанням мовами національних меншин, які є офіційними мовами Євросоюзу, гарантується право на використання цих мов в освітньому процесі поряд із державною мовою.

5. Представники нацменшин України можуть здобувати базову середню освіту та профільну середню освіту відповідними мовами, за винятком навчальних предметів, пов’язаних із вивченням української мови, української літератури, історії України.

6. Особи, які належать до нацменшин і розпочали здобуття середньої освіти до 1 вересня 2018 року мовою відповідної національної меншини, мають право продовжувати таке навчання. Йдеться про офіційні мови ЄС.

7. Допускається поширення матеріалів передвиборчої агітації мовами відповідних корінних народів та національних меншин України (мають бути дубльовані українською мовою).

8. Вимога щодо обов’язкового видавництва українською мовою не менше 50% усіх книжок упродовж календарного року не поширюється на продукцію, видану кримськотатарською мовою, іншими мовами корінних народів чи нацменшин України за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

9. Для телемовників, які використовують мови нацменшин, програми українською мовою мають становити не менше ніж 30% від загальної тривалості програм.

Тобто в приватних школах та університетах, класах, де навчаються представники нацменшин, у медіа та політичній рекламі буде дозволено використання мов нацменшин (які є мовами ЄС), окрім російської мови.

Водночас реклама має дублюватися українською. Крім того, вивчення української мови як державної буде обовʼязковим у всіх закладах освіти.

У звіті від 8 листопада Європейська комісія рекомендувала розпочати з Україною переговори про вступ, однак пропонувала Києву виконати ще чотири кроки. Серед них було ухвалення змін щодо прав нацменшин.

Джерело: Telegram-канали Ярослава Железняка, Ірини Геращенко, Олексія Гончаренка

Читайте також
Рада остаточно ухвалила євроінтеграційні законопроєкти про НАБУ та НАЗК
Верховна Рада

Джерело: Верховна Рада
Єврокомісія, Верховна Рада, Законопроект, Україна-ЄС
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка