Пакет допомоги Україні на понад $60 млрд: Сенат США ухвалив законопроєкт

Сенат Конгресу США у фінальному голосуванні щодо пакету допомоги для України, Ізраїлю та інших союзників Штатів підтримав законопроєкт.
Пакет допомоги передбачає $95 млрд загалом, з яких понад $60 млрд фінансової допомоги – для України.
Про це свідчать результати голосування в Сенаті.
Під час голосування законопроєкт набрав понад 51 від необхідних голосів сенаторів (70 — за, 29 — проти).
Лідер демократичної більшості в Сенаті Чак Шумер, який тісно співпрацював з лідером республіканців Мітчем Макконнеллом під час розроблення цього документа, після ухвалення законопроєкту заявив, що якщо США зазнають невдачі в подальшому голосуванні законопроєкту, це означатиме, що Америці не можна довіряти.
– Минули роки, можливо, десятиліття відтоді, як Сенат ухвалював законопроєкт, який так сильно впливає не тільки на нашу національну безпеку, не тільки на безпеку наших союзників, а й на безпеку західної демократії, – сказав він.
Шумер нагадав, що було проведено безліч процедурних голосувань, які “незаперечно доводять, що цей законопроєкт користується потужною підтримкою”.
– Настав час довести справу до кінця й ухвалити цей надважливий законопроєкт. Якщо ми хочемо, щоб світ залишався безпечним місцем для свободи, для демократичних принципів, для американського процвітання, то обрані лідери повинні докласти зусиль, щоб це сталося, – сказав Шумер.
Лідер більшості в Сенаті наголосив, що “весь світ пам’ятатиме, що зробить Сенат у найближчі кілька днів”.
– Ніщо не потішить Путіна зараз більше, ніж вагання Конгресу в його підтримці України. Ніщо не допоможе йому більше на полі бою, – сказав Шумер.
Що далі?
Наступним етапом буде голосування законопроєкту в Палаті представників Конгресу США, і якщо республіканці, включно зі спікером Палати Майком Джонсоном, підтримають законопроєкт, то він піде на підпис до президента Штатів Джо Байдена.
Утім Майк Джонсон уже критично висловлювався про цей законопроєкт, кажучи про те, що сенаторам варто повернутись до проєкту закону про безпеку кордонів США.
Західні медіа очікують, що голосування в Палаті представників відбудеться не раніше кінця лютого. Саме голосування хочуть провести за особливою процедурою – винести законопроєкт на голосування через петицію і без схвалення спікера Палати.
Точніших відомостей про те, коли можуть проголосувати законопроєкт про допомогу Україні в Конгресі США загалом, поки що немає.
Реакція України
На підтримку законопроєкту в Сенаті відреагували представники української влади: від посла і до президента.
Посол України у Вашингтоні Оксана Маркарова подякувала лідерам Сенату і кожному, хто підтримав Україну в цей критичний момент.
Про свою вдячність лідерам Сенату заявив і президент Володимир Зеленський.
– Для нас в Україні постійна допомога США дає можливітьс врятувати людські життя від російського терору. Це означає, що життя в наших містах триватиме й переможе війну. Американська допомога наближає справедливий мир в Україні та відновлює глобальну стабільність, що веде до підвищення безпеки та процвітання всіх американців і всього вільного світу, – написав він у соцмережі X (колишній Twitter).
Глава українського уряду Денис Шмигаль приєднався до подяк і додав, що основна частина суми ($50 млрд) – це оборонна підтримка.
– Буде ще більше зброї, техніки та боєприпасів для наших захисників. Решта допомоги буде спрямована на пряму бюджетну підтримку та інші програми, що допоможе Україні залишатися економічно стійкою, – написав прем’єр-міністр.
Що містить пакет допомоги
Загалом пакет допомоги на суму $95 млрд містить фінансову підтримку США для України на понад $60 млрд, $14,1 млрд — на допомогу Ізраїлю, $9,2 млрд на гуманітарну допомогу і $4,8 млрд для регіональних партнерів в Індійсько-Тихоокеанському регіоні, включно з Тайванем.
Розглянутий законопроект, ініційований у Сенаті Конгресу США, є новою спробою американських парламентаріїв домогтися допомоги для України та інших союзників Америки.
Цей проєкт закону було запропоновано після того, як республіканці на початку лютого не дали узгодити пропозицію, куди входила допомога Україні, Ізраїлю, Тайваню, а разом із ними – кошти на фінансування безпеки на кордоні півдня США.
Раніше вважалося, що цей законопроєкт міг би стати компромісним для республіканців і демократів з обох палат.
Втім багато оглядачів вказують на вплив 45-го президента США Дональда Трампа, який різко виступив проти законопроєкту, після чого деякі з республіканців відмовилися голосувати за цей компромісний варіант.