Підтримка України на $60 млрд: спікер Палати представників США розкритикував законопроєкт

Спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон попередньо відхилив законопроєкт про пакет заходів національної безпеки Сенату на суму $95 млрд для допомоги Україні, Ізраїлю та іншим союзникам Америки, заявивши, що відсутність у пакеті вирішення проблеми безпеки кордонів США робить його неприйнятним для Палати представників.
Про це пише The Washington Post.
Палата представників проти?
– Не отримавши від Сенату жодної зміни прикордонної політики, Палата представників буде змушена продовжувати домагатися своєї волі в цих важливих питаннях. Америка заслуговує на краще, ніж статус-кво Сенату, – йдеться в заяві Джонсона.
Заява спікера прозвучала після того, як він та інші лідери Палати представників не дали ухвалити попередню версію законопроєкту, що передбачає підтримку союзників США та масштабні заходи із забезпечення безпеки південних кордонів Сполучених Штатів.
Сенат Конгресу США вже проголосував пакет на підтримку союзників Америки, підтримавши його більшістю голосів.
Пакет допомоги Україні та Ізраїлю
Білий дім, який очікує на голосування в Конгресі США за пакет допомоги, подавав запит на підтримку для України ще в жовтні 2023 року, незабаром після того, як Ізраїль зазнав нападу ХАМАС.
Утім республіканці, включно з Джонсоном, зажадали внести в нього пункт про захист кордонів США в обмін на свої голоси, але потім відмовилися від двопартійної угоди щодо кордонів, яку було оприлюднено на початку цього місяця на тлі протидії з боку колишнього президента Дональда Трампа.
Джонсон заявив, що Сенату варто було б “повернутися до креслярської дошки та внести поправки до поточного законопроєкту, внісши до нього реальні положення про безпеку кордонів, які справді допомогли б покласти край катастрофі, що триває”.
Фінансування України стало непопулярним серед деяких виборців Республіканської партії, і Трамп заявив на нещодавньому мітингу, що він заохочує Росію робити “все, що, чорт забирай, вони хочуть” з країнами НАТО, які, на його думку, не витрачають достатньо грошей на оборону.
Як у Конгресі хочуть підтримати законопроєкт
Сьогодні робляться спроби обійти вплив Джонсона й ухвалити законопроєкт через петицію, якщо Сенат ухвалить закон. Демократам необхідно зібрати щонайменше чотири підписи республіканців, які підтримують фінансування України, щоб мати змогу подати петицію, що, імовірно, станеться не раніше ніж у кінці місяця, враховуючи календар роботи Конгресу.
У Палаті представників шлях петиції буде непростим з огляду на те, що деякі демократи заперечують проти того, як ізраїльський уряд веде війну в Газі, де більшість будинків зруйновано або пошкоджено, понад 12,3 тис. дітей загинули, а чверть населення, за даними ООН, голодує. Достатня кількість республіканців має підтримати законопроєкт, щоб компенсувати тих демократів, які не проголосують за законопроєкт через допомогу Ізраїлю.
Внесення законопроєкту на розгляд через петицію (для цього необхідно, щоб його підтримали 218 членів) дасть змогу Джонсону не бути причетним до пропозиції конгресвумен від Республіканської партії Марджорі Тейлор Грін, яка закликала зняти Джонсона з посади спікера, якщо він поставить законопроєкт про фінансування України на голосування в Палаті представників.
Що кажуть республіканці в Конгресі
Сенатори від Республіканської партії глибоко розділилися в думках щодо того, як діяти стосовно пакету допомоги. Деякі критики стверджують, що лідер сенатської меншості Мітч Макконнелл завів їх у політичну пастку, в якій демократи претендують на політичну перевагу щодо безпеки кордонів після того, як республіканці відмовилися від угоди щодо кордону, яку загалом схвалила прореспубліканська профспілка прикордонників.
За останні кілька днів критики Макконнелла стали голоснішими, а деякі навіть закликають до його усунення від влади, в той час як республіканці Сенату збираються на одне засідання за іншим, сперечаючись про незручну політичну ситуацію, в якій вони опинилися.
– Чому республіканці вдарили в спину своїм виборцям? – запитав сенатор Джей Ді Венс на засіданні Сенату, маючи на увазі рішення проголосувати за пакет заходів без забезпечення безпеки південного кордону.
Конгресмен Джон Тун, другий за впливом республіканець у Сенаті США, сказав, що не зрозуміло, як вчинить Майк Джонсон.
– Палата представників, я вважаю, збирається щось зробити. Очевидно, вони збираються звернутися до Ізраїлю, – сказав він.
Водночас республіканці від правого крила партії раніше стверджували, що сенатський законопроєкт не пройде Палату представників.
– Законопроєкт, представлений нам сьогодні,.. ніколи не пройде в Палаті представників, ніколи не стане законом, – заявив сенатор-республіканець Рік Скотт із Флориди.
Що містить пакет допомоги
Крім $60 млрд для України і $14 млрд для Ізраїлю, закон про національну безпеку також містить понад $9 млрд на гуманітарну допомогу Газі, Україні та іншим країнам. Також до нього входить майже $5 млрд на Індо-Тихоокеанських союзників, включно з Тайванем, і забороняє американське фінансування Агентства ООН з надання допомоги та організації робіт, яке працює в Газі та на Західному березі, після тверджень, що деякі з його співробітників були причетні до атаки ХАМАС 7 жовтня.
Пентагон заявив, що Україна терміново потребує цієї допомоги і ризикує зіткнутися з нестачею боєприпасів, оскільки продовжує протистояти російському вторгненню, яке розпочалося 2022 року.
Трамп заважає підтримці України
Голосування відбувається на тлі того, що Трамп зробив виступ проти НАТО частиною своєї передвиборчої кампанії. На мітингу в суботу Трамп заявив, що сказав президенту однієї з країн НАТО, що він “не захищатиме” їхню країну, якщо Росія нападе на неї, тому що вони не витрачають достатньо коштів на оборону.
– Насправді я б заохочував (Росію, – Ред.) робити все, що, чорт забирай, вони хочуть, – сказав Трамп невідомому президенту.
Вплив Трампа навис над пакетом допомоги в Конгресі, оскільки деякі республіканці повторювали його слова, виступаючи проти відправки допомоги Україні, а потім зірвали угоду щодо кордону, яку вони вимагали, після того як Трамп сказав, що вона йому не подобається.