10 років війни, блокада кордону поляками та повернення дітей: головні новини 20 лютого

Польські фермери під час нової хвилі страйків значно посилили обмеження руху на кордоні з Україною та знов висипали українське зерно просто неба. Крім того, поляки почали блокувати не тільки проїзд фур, але й пасажирського транспорту.
Паралельно із цим до України з тимчасово окупованих територій та РФ повернулись 11 дітей, яких викрала Росія за час повномасштабної агресії.
Що відбулося в Україні та світі за добу 20 лютого 2024 року – читайте далі у матеріалі на сайті Факти ICTV.
- Блокада кордону з Польщею
- Україна повернула 11 дітей
- Розстріл військовополонених
- Меморандум Укроборонпрому та MBDA Deutschland
- День пам’яті Героїв Небесної Сотні
- Новий законопроєкт у США щодо підтримки України
- Саміт G7 за участю Зеленського
Блокада кордону з Польщею
Протягом 20 лютого Польщу охопив масштабний страйк фермерів, в рамках якого мітингарі по всій країні заблокували дороги та залізничне сполучення з Україною.
Крім звичних заблокованих вантажних перевезень, цього разу поляки почали блокувати пасажирський транспорт – легкові авто та автобуси.
Також польські фермери розсипали українське зерно з вантажних вагонів посеред залізниці.
У Держприкордонслужбі повідомили, що під вечір 20 лютого в низці пропускних пунктів ситуація покращилась, але суттєві обмеження все ще залишаються.
Усе, що відомо про блокаду польсько-українського кордону, розсипане зерно та реакцію України на ці протести – читайте в матеріалі на Фактах ICTV.
Україна повернула 11 дітей
Україні вдалося повернути додому 11 дітей з тимчасово окупованих територій та Росії, яких примусово вивезли та депортували.
За словами керівника Офісу президента Україні Андрія Єрмака, вік дітей — від 2 до 16 років.
В Офісі омбудсмена України зазначили, що повернуто шість дівчаток, серед яких дві рідні дворічні сестрички-двійнята, та п’ять хлопчиків.
Розстріл військовополонених
В Офісі генпрокурора відкрили кримінальне провадження (порушення законів і звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством) за фактом розстрілу російськими військовими українських військовополонених поблизу Роботиного Запорізької області.
– 20 лютого в інтернеті було поширено відеозапис розстрілу військовослужбовцями армії РФ трьох українських захисників, взятих у полон. Подія відбулася 18 лютого 2024 року поблизу населеного пункту Роботине Запорізької області. Вбивство військовополонених є грубим порушенням Женевських конвенцій і кваліфікується як тяжкий міжнародний злочин, – заявили у відомстві.
Меморандум Укроборонпрому та MBDA Deutschland
Укроборонпром та провідна компанія з розробки й виробництва ракетних систем MBDA Deutschland підписали меморандум.
Документ передбачає спільне вивчення програм або можливостей співпраці щодо систем та концепцій протиповітряної оборони, зокрема для протидії БПЛА. Потенційні сфери партнерства – дослідження, розробка, виробництво, інвестиції тощо.
Гендиректор АТ УОП Герман Сметанін зазначив, що співпраця з провідними світовими компаніями з виробництва зброї не лише розширює наявні можливості України на полі бою, але й закладає міцний фундамент для подальшого розвитку української оборонної промисловості, сприяє її інтеграції в оборонну промисловість НАТО.
Що відомо про MBDA Deutschland – читайте в матеріалі на Фактах ICTV.
День пам’яті Героїв Небесної Сотні
У День пам’яті Героїв Небесної Сотні головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський вшанував людей, які загинули під час Революції Гідності. Він згадав, що 10 років тому Росія почала війну проти України.
За його словами, перший військовий загинув за Україну внаслідок російської агресії у Криму. Це був прапорщик Сергій Кокурін, який поліг у перестрілці проти окупантів 18 березня 2014 року. Тоді росіяни почали штурм фотограмметричного центру ЗСУ в Сімферополі.
– Перші добровольці рушили до лав добровольчих батальйонів і ЗСУ, щоб захистити батьківщину. Добре пам’ятаю той час, адже з 2014 року на війні. Досі з побратимами докладаємо всіх зусиль для перемоги України, – зазначив головком ЗСУ.
На думку Сирського, це війна не лише за незалежність України та визволення від російських окупантів, а за свободу, цінності вільного світу та цивілізаційний вибір. За його словами, РФ почала вторгнення, проте українцям потрібно завершити цю війну звільненням людей і земель.
Новий законопроєкт в США щодо підтримки України
Двопартійна група законодавців Конгресу США закликала своїх колег підтримати змінену версію пакету заходів з надання іноземної допомоги Україні та іншим союзникам, а також забезпечення безпеки кордонів, який був представлений минулого тижня.
Депутати Браян Фіцпатрік і Джаред Голден сподіваються, що їхня нова пропозиція отримає більше підтримки. Їхній законопроєкт, названий законом про захист кордонів, захист демократій, передбачає виділення Міністерству оборони США $66,32 млрд на підтримку країн, що перебувають у стані війни, включно з приблизно $47 млрд для України, $10 млрд для Ізраїлю, $5 млрд для Індо-Тихоокеанського регіону і $2 млрд для підтримки операцій Центрального командування США.
У законопроєкті є положення про кордони, проте немає пакетів гуманітарної допомоги Газі, Україні та іншим гарячим точкам планети.
Саміт G7 за участі Зеленського
Перша цьогорічна зустріч лідерів держав Групи семи (G7) відбудеться в дистанційному форматі 24 лютого – на другу річницю початку повномасштабної війни Росії проти України.
Про це йдеться у повідомленні італійського головування у G7. Там зазначено, що на зустріч лідерів G7 запрошено президента України Володимира Зеленського.
За підсумками планують ухвалити спільну декларацію.