Активів РФ, заморожених лише у Франції, вистачить на нову ГЕС – Кулеба

Наразі у різних західних юрисдикціях заморожено активи Центробанку РФ на понад $300 млрд. Але є ще й гроші російських олігархів. Лише тих, які “зависли” у Франції, вистачило б, зокрема для будівництва нової ГЕС замість Каховської, зруйнованої терористами.
Про це написав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба у колонці на Politico.
Заморожені активи РФ у Європі: на що їх вистачить
– Російських активів у Франції ($1,48 млрд) вистачило б на будівництво нової гідроелектростанції замість української Каховської ГЕС, яку Росія зруйнувала минулого літа, – наголосив він.
Прибутки від активів РФ, що зберігаються в бельгійському депозитарії Euroclear, лише за 2022 рік і першу половину 2023 року становлять $2,56 млрд – на ці кошти, за словами дипломата, можна було б відновити 1 223 заклади охорони здоров’я, зокрема 384 лікарні та 352 амбулаторії.
– Все це може статися, щойно буде політична воля – і час для цього настав. Це буде того варте, – вважає Кулеба.
Крім того, за даними міністра закордонних справ, поточних російських активів у Великій Британії ($23 млрд), Люксембурзі ($6,8 млрд) та Швейцарії ($8,7 млрд) вистачило б на відновлення транспортної інфраструктури.
– Сюди входять 16 пошкоджених або зруйнованих цивільних аеропортів, щонайменше 344 мости та понад 25 тис. км автомобільних доріг, – додав він.
Кулеба каже, що активів РФ у Німеччині ($6,5 млрд), Австрії ($1,8 млрд), Ірландії ($2 млрд) та Польщі ($1,13 млрд) вистачило б на відновлення понад 3,5 тис. пошкоджених або зруйнованих освітніх закладів, зокрема 1,7 тис. шкіл, понад 1 тис. дитсадків і 586 університетів.
– Згідно з останнім звітом Світового банку, загальна вартість відновлення України сягнула $486 млрд. Прямі збитки від війни оцінюються у майже $152 млрд. І російські гроші можуть покрити значну частину цих величезних витрат на відновлення та оборону, – зауважив глава МЗС.
Що зробили Канада та Бельгія
Кулеба нагадав, що у 2022-му Канада стала першою країною, яка ухвалила закон, що дозволяє передання активів РФ, а минулого року Бельгія виступила з ініціативою почати використовувати податкові надходження від російських активів для допомоги Україні.
– А нещодавнє ухвалення ЄС закону про відкладення непередбачуваних прибутків, отриманих від заморожених активів російського центрального банку, є першим реальним кроком блоку до використання російських активів для фінансування відновлення України, – сказав міністр, додавши, що це лише початок і потрібно зробити ще більше.
