Не можуть затримувати: Лубінець розповів, як ТЦК мають проводити рейди на вулицях

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець наголосив, що співробітники територіальних центрів комплектування і соціальної підтримки (ТЦК і СП) не можуть затримувати громадян безпосередньо на вулицях.
Про це Лубінець сказав в інтерв’ю Суспільному.
За його словами, якщо співробітники ТЦК мають проводити так звані рейди, то у складі їхньої групи обов’язково мають бути представники Національної поліції, адже саме поліціянти перевіряють документи.
Рейди ТЦК лише з поліцією
Після цього вони надають інформацію співробітникам ТЦК для перевірки, чи є такий громадянин в реєстрі військовозобов’язаних, чи ні.
– Вони (ТЦК) не можуть ходити по вулицях і фізично затримувати громадян України з застосуванням фізичної сили. Не можуть. Це нонсенс. Хто від цього виграє? Армія? Ні. Громадяни України, які бояться виходити на вулицю? Ні, – заявив він.
Він нагадав, що у Полтавській області військові звернулися до Національної поліції з переліком осіб, які попри свій обов’язок так і не з’явилися до ТЦК. Є певна процедура, коли поліція за відповідним зверненням повинна доставити людину до військкомату.
Тоді в обласному ТЦК заявили, що таких осіб, які після отримання повістки не з’явилися до них, близько 30 тисяч.
Омбудсмен Дмитро Лубінець також заявив, що проти розширення повноважень ТЦК, як це пропонувалося у першій редакції законопроєкту про нові правила мобілізації.
Законопроєкт про мобілізацію
26 грудня 2023 року уряд вніс до Верховної Ради законопроєкт Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби. За словами президента Володимира Зеленського, тоді військові запропонували додатково призвати 450-500 тис. осіб.
Проте той законопроєкт уряд відкликав, а міністр оборони Рустем Умєров заявив, що Кабмін напрацьовує новий документ.
30 січня 2024 року уряд представив нову версію законопроєкту про мобілізацію та передав її на розгляд до парламенту.