Укр Рус
, редактор стрічки

Леніє Умєрова та Віктор Івчук: історія двох українців, звільнених з російського полону

Віктор Івчук та Леніє Умерова повернулися з полону: що відомо

Сьогодні, 13 вересня, з російського полону на Батьківщину повернулось 49 громадян України. Серед звільнених українців була цивільна дівчина Леніє Умєрова, а також Герой України, полковник медичної служби ЗСУ Віктор Івчук.

Івчук під час служби врятував у Маріуполі сотні військових та цивільних осіб від російської навали.

Водночас Умєрова намагалась потрапити до свого хворого батька в Криму, у рамках чого була захоплена в заручники росіянами.

Зараз дивляться

Факти ICTV розповідають, що відомо про Віктора Івчука та Леніє Умєрову, яких вдалось повернути назад до України.

Віктор Івчук: біографія та що відомо про Героя України

Івчук Віктор Михайлович народився в 1983 році у Вінницькій області.

З 2014 року Івчук служив лікарем на Донбасі у складі 95 окремої десантно-штурмової бригади, обіймав посаду начмеда.

Під час штурму Савур-Могили Віктор Івчук отримав вогнепальне поранення, попри це продовжував організовувати спецоперацію з евакуації десятків поранених побратимів.

За місяць до повномасштабного вторгнення РФ Івчук був переведений з Києва до Маріуполя на посаду командира 555 військового шпиталю.

Колишній очільник Вінницької ОДА Сергій Борзов згадує, що з початку повномасштабного вторгнення РФ, завдяки командиру Віктору Івчуку та команді медиків шпиталю, було “врятовано сотні життів захисників Маріуполя та його мешканців”.

– Кількість поранених збільшувалась з кожним днем, а операції проводились під обстрілами в підвалах в касках і бронежилетах. Шпиталь постійно обстрілювали й бомбили цілеспрямовано, – казав про Івчука Борзов.

У березні 2022 року в шпиталь, де перебував Івчук, влучила російська авіабомба, що змусило медперсонал закладу разом із пораненими розділитись на дві групи та шукати іншого місця. Перша з груп вирішила долучитись до військових та цивільних, що перебували на Азовсталі. Друга група, до якої входив і Віктор Івчук, шукала прихистку на металургійному комбінаті ім. Ілліча.

Віктор Івчук

Фото: Військові медики України

Дружина Івчука пригадує останню телефонну розмову з чоловіком, яка відбулась у квітні 2022 року. Тоді в розмові військовий медик прощався з дружиною та сином.

Вже 11 квітня 2022 року указом українського президента Івчук Віктор Михайлович був відзначений званням Герой України. Втім, 12 квітня Івчука разом з особовим складом росіяни взяли в полон.

І лише сьогодні, майже через два з половиною роки полону, військового медика вдалось повернути додому.

Примітно, що крім звання Героя України із орденом Золота Зірка, Віктор Івчук також є першим військовим медиком, який свого часу отримав орден Богдана Хмельницького ІІІ ступеня.

Читайте також
Виплати для родин полонених та зниклих безвісти: хто може отримати та як це зробити
виплати для родин полонених та зниклих безвісти

Леніє Умєрова: біографія кримської татарки, яку РФ взяла в заручники

Уродженка Криму Леніє Умєрова є кримською татаркою, яку росіяни взяли в заручники у грудні 2022 року, коли дівчина їхала до свого батька в Крим через грузинсько-російський кордон.

Дівчину, яка їхала з Києва, затримали безпосередньо на кордоні і формально звинуватили у тому, що вона порушила правила перетину держкордону РФ, оскільки вона не має паспорта держави-агресора. Згодом росіяни звинуватили Умєрову в шпигунстві.

Леніє Умєрова

Фото: Крим.Реалії

Брат Леніє, Азіз Умєров, каже, що від самого початку затримання правозахисники, рідні та близькі дівчини вказували, що її незаконно утримують, щоби звинуватити у тяжкому злочині.

– Це міг бути екстремізм, тероризм або, як вийшло, – шпигунство, – казав Азіз Умєров у коментарі для Крим. Реалії.

Азіз додає, що цей крок з боку російської влади був “актом помсти за громадянську позицію”, яку Леніє проявила у 2014 році, відмовившись отримувати російський паспорт, будучи уродженкою Криму.

– На весь автобус, який проїжджав кордон, моя сестра була єдиною, хто не мав російського паспорта. І це стало основною причиною її затримання, – казав брат Леніє.

Під час утримання дівчини в російських катівнях, родина Леніє могла спілкуватись з нею лише листами, які дуже довго йшли, оскільки проходили декілька етапів цензури.

Батько Леніє, до якого їхала дівчина, незадовго до затримання дочки переніс серйозну операцію. Він мав онкологію і дуже складно переносив ситуацію з арештом Леніє.

– У батька дуже серйозна ситуація зі здоров’ям. Нам вдалося домогтися стійкої ремісії, але про одужання не йдеться, – зазначав Азіз.

Згідно з російськими законами, за звинувачення у шпигунстві для Леніє Умєрової загрожував строк перебування за ґратами у 20 років. Втім, 13 вересня дівчину вдалось повернути з російського полону.

Читайте також
Російські полонені більше не мають права телефонувати рідним у РФ – Лубінець
Дмитро Лубінець

Джерела: Сергій Борзов, Військові медики України, Крим. Реалії

Фото: Володимир Зеленський, Військові медики України, Крим. Реалії

Війна в Україні, звільнені з полону, Обмін полоненими, полон, полонені
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка