Угода про рідкісноземельні метали: що відомо і що говорять в Офісі президента

22 лютого повідомлялося, що Україна та США мають підписати сьогодні угоду про доступ до українських корисних копалин, як ішлося у матеріалі видання The Wall Street Journal. Згодом з’явилася інформація, що з певних причин цього не станеться.
Все, що про це відомо, а також, що Фактам ICTV сказали в Офісі президента стосовно підписання угоди між США та Україною про рідкісноземельні метали, читайте у матеріалі.
Підписання угоди про рідкісноземельні метали між США та Україною
WSJ із посиланням на джерела зранку писало, що США та Україна наближаються до підписання угоди, яка передасть Штатам права на видобуток українських корисних копалин. Ця домовленість є ключовою умовою Білого дому в обмін на військову допомогу Україні, повідомляють джерела, знайомі з переговорами.
Однак уже вдень стало відомо, що США й Україна не підпишуть сьогодні угоду. Про це написало Суспільне з посиланням на джерело в Офісі президента.
Зазначалося, що Україні наразі ні з ким підписувати угоду, оскільки у Києві немає представника американської сторони із відповідними повноваженнями. Доопрацювання документа триває постійно.
– Є ще запитання без відповідей, документ потребує роботи. Там дивна сума вимог до України, дуже велика сума (йдеться про 500 млрд доларів), а від США немає чітких зобовʼязань, — прокоментував співрозмовник.
До того ж, напередодні Суспільне інформувало, що над угодою працювали всю ніч, проте залишалося питання щодо безпекових гарантій.
Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук в інтерв’ю японському NHK розповів, що серйозна робота над угодою про надра почнеться з 24 лютого, над нею працюватиме експертна група. За його словами, Україна має намір вести конструктивні дискусії і прагне якнайшвидше провести саміт зі Штатами.
Зі свого боку Факти ICTV зателефонували прессекретареві президента України Володимира Зеленського Сергію Никифорову та спитали, чи справді підписання відповідної угоди між Україною та США сьогодні не відбудеться. За словами речника ОП, завтра стане відомою офіційна інформація щодо цього питання. Він зауважив, що наразі не коментуватиме матеріали ЗМІ щодо підписання документа, а саме, чи дійсно це питання відтермінували на інший час.
Що пишуть ЗМІ про останній варіант угоди
У суботу медіа ширять різну інформацію щодо останнього варіанта угоди між Україною та США. Так, The New York Times і NV пишуть, що наша країна отримала нову редакцію документа, яка ще жорсткіша, ніж попередня.
У новій версії Білий дім пропонує закріпити за США 100% (раніше йшлося про 50%) власності майбутнього фонду, до якого мають бути внесені права на розробку надр. Таким чином, майбутні доходи від видобутку та реалізації корисних копалин надходитимуть Вашингтону.
А Економічна правда, пише, що інвестиційний Фонд отримуватиме 50% доходів з українських мінеральних та нафтогазових ресурсів (з вирахуванням фактичних витрат) задля реінвестування в українську економіку (видобувна та переробна інфраструктура, порти та інше).
Також прописано, що внески сторін розподілятимуться у співвідношенні два до одного, де Україна вносить дві третини майбутніми надходженнями від видобутку, а американська сторона – третину, яку вже надала у вигляді зброї.
Як пише The New York Times, у попередній версії угоди, на відміну від нової, сума фонду у розмірі $500 млрд не була прописана. Американська сторона встановила таку цифру, як компенсацію вже понесених і майбутніх американських витрат на військову і фінансову допомогу Києву.
За інформацією американського видання, у новому проєкті угоди також з’явився пункт про доходи з територій, окупованих наразі Росією, – на випадок їхнього звільнення. Передбачається, що частка доходів, що надходять до фонду зі звільнених територій, становитиме 66%.
Зокрема джерела Radio NV повідомляють, що Україна передала спецпредставнику президента США Дональда Трампа Кіту Келлогу нові пропозиції щодо угоди по копалинам. У документі українська сторона наполягає на зменшенні розміру фонду, куди мають надходити майбутні прибутки від видобутку, до $100 млрд.
– Попередньо США пропонували розмір цього фонду встановити у розмірі 500 млрд дол, ми зараз зменшили цю пропозицію до 100 млрд дол і передали Келлогу, — каже джерело видання.
Але наголосимо, що жодних підтверджень з боку офіційних представників України або США наразі немає.
Що пишуть про ЗМІ про останній варіант угоди
У суботу у медіа шириться абсолютна різна інформація щодо останнього варіанту угоди між Україною та США. Так,
Нагадаємо, що 12 лютого Зеленський поінформував, що міністр фінансів США Скотт Бессент привіз в Україну чернетку угоди про доступ до українських корисних копалин на $500 млрд в обмін на допомогу Вашингтона. Як зауважив тоді глава нашої держави, українська сторона має детально вивчити документ і зробити це якнайшвидше.
14 лютого стало відомо, що Україна доопрацювала драфт меморандуму щодо партнерства і передала його американській стороні.
Згідно із заявою Зеленського на Мюнхенській конференції безпеки, він не підписав відповідну угоду, оскільки вона не готова для захисту українських інтересів.
20 лютого повідомлялося, що адміністрація президента США Дональда Трампа надала Україні “покращений” проєкт угоди щодо видобутку корисних копалин.