Психолог пояснив, про що не можна говорити з людиною, яка пережила полон

Медичний психолог Василь Гуменюк розповів, як потрібно коректно розмовляти з людиною, яка повернулася з полону.
Симптоми ПТСР
Найпоширенішим наслідком полону, за словами експерта, є посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Його симптоми:
- панічні атаки;
- безсоння;
- депресія;
- постійне зауваження тригерів.
Людина може реагувати на певний звук, запах чи слово, яке здатне повернути її у стан, який вона пережила під час утримання чи катувань. Там мозок зазнає деструктивних змін, тож після повернення додому таким людям потрібна підтримка психотерапевта та інколи психіатра, який за потреби може призначити й медикаментозну терапію.
– Початковою умовою для повернення до колишнього життя є наявність безпечного та підтримувального середовища: поруч мають бути люди, з якими пов’язане почуття приналежності, довіри та емоційної безпеки, – каже психолог.
Табу в комунікації
Не запитуйте про деталі утримування – це перше і найголовніше правило, наголошує експерт. Пам’ятайте, усе, що повертає людину до пережитого досвіду, може нести ризик ретравматизації.
Уникайте запитань про глибокі деталі: “Розкажи, а як вони там ставилися?”, “Що говорили вам?”. Наш мозок не сильно відрізняє уявне від реального, і тому фізіологічний процес реагування психіки на уявні речі може бути таким самим, як і за реального досвіду.
Уникайте фраз “все буде добре” або “тепер усе добре”. Людина може це сприйняти як знецінення і повне нерозуміння всього того, що в неї відбувається всередині.
Не кажіть “я тебе розумію”. Ця фраза також знецінює. Бо як ми можемо зрозуміти людину, яка пройшла полон, якщо ми там не були? Таку фразу може сказати тільки та людина, яка прожила такий самий досвід.
Не кажіть “так, це погано, це полон, але подивись, у когось взагалі загинув і не повернувся”. Така фраза є токсичною. У такому разі краще взагалі нічого не говорити, а просто бути поруч.
Під час комунікації зі звільненими полоненими важлива емпатія, яка містить у собі часткове прийняття та розділення переживання.
Фото: Володимир Зеленський