
У 2022 році економіка України через війну зазнала значного падіння – на понад 35%, а щомісячний дефіцит бюджету оцінюється у 5 млрд доларів.
Про це йдеться у звіті Світовий економічний стан і перспективи – 2023, який представив заступник генерального секретаря ООН з економічних і соціальних питань Лі Цзюньхуа.
У звіті зазначається, що економіка України через значне руйнування інфраструктури, зокрема залізничного та інших сполучень із сусідніми країнами, дорожньої мережі та мостів.
Також значно постраждали виробнича та торговельна діяльність і відчуваються значні втрати робочої сили через міграцію або призов до армії, йдеться у звіті ООН.
Також економіку значно підривають ракетні атаки Росії на об’єкти енергетичної інфраструктури, блокування портів та пошкодження металургійних заводів.
Наразі щомісячний дефіцит доходів бюджету сягає близько $5 млрд.
Пряме монетарне фінансування від Національного банку України забезпечило покриття близько третини загальних потреб у державних видатках. Це призвело до виснаження валютних резервів, що стало причиною девальвації гривні.
Проте Україна отримує потужну фінансову підтримку ззовні. Допомога Євросоюзу, США, МВФ, Світового банку покрила майже половину загальних потреб у 2022 році.
В ООН наголошують, що у 2023 році ЄС планує виділити Україні 18 млрд євро, але цього може бути недостатньо.
У звіті економісті зазначається, що післявоєнна відбудова України потребуватиме від 350 до 500 млрд євро.