Укр Рус
, редакторка стрічки

Пенсія у зв’язку з інвалідністю чи за віком: який вид виплат краще обрати

жінка та літня людина
Фото: Pexels

Чи потрібно громадянам, які отримують пенсію у зв’язку з інвалідністю, при досягненні пенсійного віку переходити на пенсію за віком, та яка різниця між цими виплатами — читайте в нашому матеріалі.

Пенсія у зв’язку з інвалідністю — що це

Пенсія у зв’язку з інвалідністю призначається особам, що за станом здоров’я не можуть продовжувати працювати. На відміну від пенсії за віком, ця виплата призначається, коли людина стає непрацездатною. Для її отримання особа має пройти певну перевірку та оцінку медичним органом стану здоров’я та індивідуальної працездатності.

Відповідно до закону України Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, пенсії у зв’язку з інвалідністю призначаються при настанні інвалідності, що спричинила часткову або повну втрату працездатності внаслідок:

Зараз дивляться
  • захворювання;
  • каліцтва (не пов’язаного з роботою);
  • інвалідності з дитинства.

Група, причина, час настання інвалідності та строк, на який вона встановлюється, визначаються органом медико-соціальної експертизи. Залежно від ступеня втрати працездатності визначають три групи інвалідності:

  • I група інвалідності — повністю непрацездатні особи, що потребують постійної опіки.
  • II група інвалідності — люди, що здатні до побутового самообслуговування, але не здатні до роботи у звичайних умовах праці.
  • III групи інвалідності — особа, яка має певні фізичні порушення, але може працювати на роботі з полегшеними умовами праці.

Від групи інвалідності залежить розмір пенсії:

  • I група інвалідності — 100% пенсії за віком;
  • II група інвалідності — 90% пенсії за віком;
  • III група інвалідності — 50% пенсії за віком.

У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується відразу з дня зміни.

Зверніть увагу: якщо в осіб з інвалідністю є трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (зокрема й на пільгових умовах), то пенсія у зв’язку з інвалідністю призначається в розмірі пенсії за віком за відповідного стажу роботи. Якщо людина не має достатнього стажу, то вона може звернутися до відділу соцзахисту населення та написати заяву про призначення допомоги.

Пенсія за віком — що це за виплата

Пенсія за віком — це грошова виплата, яка призначається людині з дня настання у неї пенсійного віку. Вихід на пенсію за віком для чоловіків та жінок зазвичай можливий після 60 років. Право вийти на пенсію у цьому віці мають люди, страховий стаж яких становить не менше 30 років.

Страховий стаж — це проміжок часу, під час якого особа підлягає обов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачує внески до Пенсійного фонду України. Страховий стаж визначається на дату досягнення особою пенсійного віку 60, 63, 65 років, тобто підрахунок стажу завершиться після настання відповідного віку.

Визначенням розміру пенсії за віком займаються місцеві органи ПФУ. Розмір пенсії залежить від тривалості стажу та розміру заробітної плати. Мінімальний розмір пенсії за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу, а в жінок 30 років встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму, а саме — 2 093 грн.

Для самостійного розрахунку пенсії необхідно визначити індивідуальний коефіцієнт страхового стажу + коефіцієнт зарплатні та поділити її на величину середньої зарплати в Україні за відповідну кількість місяців.

Пенсія у зв’язку з інвалідністю та пенсія за віком — що вигідніше

Пенсіонери в Україні можуть змінити вид пенсії та перейти із пенсії у зв’язку з інвалідністю на пенсію за віком, але слід враховувати розмір виплат.

Наприклад, особа з III групою інвалідності отримує 50% пенсії за віком — 1 934 грн. Мінімальний розмір виплат за віком — 2 600 грн для осіб із відповідним стажем. Тому якщо у людини є необхідний стаж, перехід на пенсію за віком може бути вигіднішим.

Для осіб з І чи II групами інвалідності пенсія може бути вигіднішою, оскільки розмір виплат буде вищим.

Читайте також
Прожитковий мінімум 2023: розмір та як зміняться інші соцвиплати
Гроші, гривня, комуналка, платіжки

інвалідність, Пенсіонери, Пенсія
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка