Стагнація та дефолт забудовників: що буде з ринком нерухомості у 2024 році
![Стагнація та дефолт забудовників: що буде з ринком нерухомості у 2024 році житло квартира](https://cdn.fakty.com.ua/wp-content/uploads/2023/06/30/at-home-768888_1280-632x356.jpg)
Ринок нерухомості поволі відновлюється – попит пожвавлюється передусім на готове житло. Що буде з цінами на квартири у 2024 році – Факти ICTV розпитали економіста Олексія Куща.
Що буде з ринком нерухомості у 2024 році
Згідно з новим Звітом про фінансову стабільність, який було оприлюднено декілька днів тому, ринок нерухомості трохи оживає, але позитивні тенденції зараз властиві лише вторинному житлу. Ціни там підтримуються на поточних рівнях, є навіть незначне зростання.
Водночас первинний ринок перебуває у досить скрутному стані – попит пригнічений, інвестицій також майже немає. Ризики – як безпекові, так і фінансові для будівельної галузі залишаються досить суттєвими. Очікувати у найближчій перспективі на динамічне відновлення цього сектору не доводиться.
– Через війну не можна однозначно відповісти на питання, що буде з ринком нерухомості у 2024 році, чи ціни на житло в Україні зменшаться, чи навпаки зростуть. Можу сказати одне – що безпекова ситуація та прогнози щодо термінів закінчення бойових дій впливатимуть на вартість квартир, – зазначив експерт.
Кущ прогнозує, що у 2024 році будівництва нового житла майже не буде, оскільки багато працівників цієї сфери підпадуть під мобілізацію. Крім того, й надалі буде тенденція збільшення вартості будівельних матеріалів та ускладнення логістики через бойові дії.
– Тому ринок нерухомості буде стагнувати, зокрема на первинному ринку простежуватиметься тенденція застою та зниження цін. Нового житла будуватиметься досить мало, буде багато дефолтів у забудовників. Також спостерігатиметься певна криза на цьому ринку, тому що вартість будівельних матеріалів збільшилася, а ціни ні. Ну і звісно, простежуватиметься проблема з робітниками через мобілізацію, – наголосив Олексій Кущ.
Ціни на вторинному ринку зростатимуть також через дефіцит надійних пропозицій на первинному ринку.
– На вторинному ринку буде більш активна динаміка, тому що внутрішньо переміщені особи намагатимуться купувати житло без ризиків забудовника. Тож там буде більш-менш стабільна ситуація, але теж залежно від регіону, – говорить експерт.
Таким чином, буде багато дефолтів серед забудовників та чимало заморожених об’єктів. І це буде тим фактором ризику, який зупинятиме людей вкладати гроші у нове житло.
Все це своєю чергою тиснутиме на вторинний ринок у таких містах, як Київ, Львів, Ужгород.
Певним чином на ціни на ринку нерухомості повпливає і поява військової іпотеки з пільговою відсотковою ставкою.
– Тобто військові можуть накопичувати певний початковий внесок, а державні компанії за рахунок Укрфінжитла через інструменти військової іпотеки будуть вкладати гроші у будівництво своїх квартир, будинків. Але ця ситуація також матиме певні регіональні особливості, – додає Олексій Кущ.
Ну і звісно, у певних регіонах, таких як Київ, вартість квартир зростатиме через наплив внутрішньо переміщених осіб. Це обумовлено тим, що переселенці з прифронтових територій будуть створювати попит на житло.
– Тобто декілька мільйонів осіб, що переміщуються зі Сходу, Півдня країни – вони фактично будуть створювати додатковий попит на нерухомість. Там буде атипове зростання, тобто це не матиме жодних економічних передумов, а буде пов’язано з суто міграційними факторами, – говорить експерт.
Таким чином, економічних чинників, що могли б повпливати на ринок нерухомості у 2024 році, майже не буде, натомість такі фактори, як безпекова ситуація у країні, військова іпотека та попит, який створюють у тому чи іншому регіоні переміщені особи, суттєво позначаться на цінах на житло.
У яких регіонах будуть найвищі ціни на нерухомість
Передусім у тих областях, де немає сильних обстрілів, а лінія фронту простягається далеко, варто очікувати підвищення цін на житло у 2024 році.
– У тих містах, які відносно безпечні, ціни на нерухомість будуть підійматися, це стосується, наприклад, Заходу країни, у тому числі Львова. Також тенденція зі збільшення вартості житла, скоріш за все, простежуватиметься у містах Фастів та Київ, – розповідає експерт.
У яких регіонах будуть найнижчі ціни на нерухомість
В областях, де існують постійні ризики обстрілів та ракетних атак, буде спостерігатися стагнація, як, наприклад, зараз в Одесі. Тобто ціни закріпляться на низькому рівні, без подальшого суттєвого падіння.
Також тенденція зниження вартості житла на ринку нерухомості у 2024 році буде у населених пунктах, наближених до лінії фронту, як-от у Запоріжжі та інших містах.
На скільки можуть зрости або впасти ціни на квартири
Експерт каже, що прогнози щодо певних цифр зростання або зменшення вартості житла у 2024 році не є коректними, оскільки ситуація в Україні досить мінлива.
– Наприклад, посилення військових дій біля якогось міста на Сході країни може одразу додати сотні тисяч біженців на Захід, а це, відповідно, збільшить попит на житло там, і як наслідок, ціни на квартири зростуть. Тобто під час війни це абсолютно непрогнозовані речі, – каже він.
До речі, раніше Факти ICTV писали, скільки й кому потрібно платити податки під час продажу квартири.