Укр Рус
, журналістка розділу Здоров’я

Звільнення або відпустка власним коштом під час воєнного стану: що робити

звільнення

Наразі, в умовах воєнного стану українців можуть звільнити або відправити у відпустку власним коштом. Чи законно це?

 – Ані в умовах мирного часу, ані в умовах воєнного стану — ніхто не має права працівників звільняти або змушувати писати заяви на звільнення чи відпустку, – говорить корпоративний юрист Віталій Дацюк.

Є підстави, передбачені законодавством. Порада працівникам: не погоджуватися писати такі заяви.

Якщо роботодавець звільняє працівника з мотивів, що “у нас воєнний стан”, і компанія не може забезпечити людину роботою та заробітною платнею, і якщо це без підстав, передбачених Кодексом законів про працю, то звільнення трактуватиметься як кримінальне правопорушення.

Зараз дивляться

Відповідно до Кримінального кодексу, це стаття 172 — грубе порушення законодавства про працю.

Порада працівникам, якщо їх все-таки звільнили. Дочекайтеся, коли ситуація нормалізується. Після того вже будете скаржитись у відповідні органи.

Мобілізація

— Якщо працівника мобілізують, його не мають права звільняти, за ним зберігається середньомісячний розрахунок, йому повинні виплачувати заробітну плату. Чи буде це компенсуватися від держави — поки незрозуміло, але мало б компенсуватися, – говорить керівник консалтингової компанії UDC Юрій Балога.

Роботодавець не може змусити писати заяву на звільнення, тому що не хоче сплачувати податки, за працівника. Потрібна підстава для звільнення: за згодою сторін, за власним бажанням, або за відповідними статтями Кодексу законів про працю.

Роботодавець не має права примусово відправити працівника у відпустку власним коштом під час воєнного стану. А звільнити можна у зв’язку зі скороченням штату.

Відпустки під час воєнного стану

— У законодавстві про працю немає жодних заборон на надання щорічної оплачуваної відпустки працівнику  за його заявою, – пояснює перший заступник начальника управління Держпраці у Закарпатській області Василь Грицик. – Є певні обмеження у звʼязку з Указом Президента Про введення воєнного стану в Україні.

Цим указом передбачено обмеження певних прав, які визначені Конституцією України у статтях 42, 43, 44. Але стаття 45 тут не передбачена і, в принципі, за працівниками залишається право на щорічну відпустку.

На держслужбі це питання вирішується керівником. все залежить від того, які обовʼязки покладені на того чи іншого державного службовця, має бути обовʼязкова згода.

Читайте також
Воєнний стан не звільняє громадян від плати за кредитами і комуналку
Комунальні тарифи

Якщо роботодавець не заперечує і працівник (під час воєнного стану) не виконує якусь важливу функцію, необхідну для забезпечення діяльності того чи іншого державного органу, він може піти у відпустку.

У відпустку без збереження заробітної плати працівник може піти тільки за своєю заявою.

У приватному бізнесі зараз рекомендується роботодавцям використати всі правові механізми для того, щоб зберегти за працівником його місце роботи.

Джерело: Сайт Вікна
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка