Укр Рус
Статті
, журналістка розділу Здоров’я

Довідки ВПО в Україні та компенсація тим, хто прийняв переселенців – юрист розповів усі тонкощі

беженцы
Фото: Depositphotos

Від початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну 24 лютого 2022 року багато людей залишили свої домівки та переїхали у безпечніші місця.

Дехто перетнув кордон, рятуючись від небезпеки, але основна частина переселенців залишилася на території країни. Таких називають внутрішньо переміщеними особами (ВПО).

За кордоном українські біженці отримують допомогу від країн, які їх прихистили, Україна теж взяла на себе таку місію – допомогти своїм громадянам.

Зараз дивляться

Більше того, компенсацію за комунальні послуги будуть отримувати і люди, що прийняли біженців у своїх домівках.

Про те, як отримати статус внутрішньо переміщеної особи та як власнику житла оформити компенсацію за надання житла біженцям, Фактам ICTV розповіла юрист Ario Law Firm Надія Грищенко. 

З якого часу буде нараховано допомогу

Згідно з абз. 5 п. 3 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ від 20 березня 2022 року №332, допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30 квітня 2022 року включно, надається з березня 2022 року.

Тобто якщо особа встигла до 30.04.2022 включно звернутись із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, виплата надійде і за березень, і за квітень.

Далі допомога надається щомісячно на період воєнного стану та одного місяця після його скасування. Тобто жодних заяв про виплату у травні/червні подавати не потрібно, вона нараховуватиметься автоматично.

Якщо особа не встигла подати заяву про надання допомоги внутрішньо переміщеним особам до 30.04.2022 включно, починаючи з 01.05.2022 виплата буде здійснюватися з місяця звернення. Наприклад, подали заяву 15.05.2022 – нарахування буде з травня місяця і далі. Подали в червні, буде виплата за червень і далі.

Який механізм отримання 450 грн господарю за кожного переселенця

Механізм компенсації затверджений у Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, зокрема на оплату житлово-комунальних послуг (постанова КМУ від 19.03.2022 №333).

Компенсація надається фізичним особам – громадянам України віком від 18 років, які є власниками жилих приміщень приватного житлового фонду.

Перед поданням заяви на компенсацію власник має зареєструватись на сайті Прихисток. У графі про те, що господар вже прихистив у себе людей, потрібно поставити галочку. Тоді повідомлення не буде активним, й інші особи його не побачать.

Власник житла зобов’язаний не пізніше наступного дня з дня розміщення ВПО подати заяву до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за місцем розташування жилого приміщення, у якій вказати прізвище, ім’я та по батькові кожної з розміщених осіб. Форма заяви не затверджена, але може виглядати так:

заява на компенсацію 450 грн

Однак, виходячи з практики, органи вимагають від власника ще й таких документів:

  1. Паспорт громадянина України власника житлового приміщення.
  2. Реєстраційний номер облікової картки платника податків власника житлового приміщення.
  3. Документи, які підтверджують право власності на житлове приміщення.
  4. Копії паспортів громадян України внутрішньо переміщених осіб.
  5. Копії свідоцтв про народження внутрішньо переміщених осіб.
  6. Копії реєстраційних номерів облікових карток платників податків внутрішньо переміщених осіб.
  7. Копії довідок з Єдиної інформаційної бази даних про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.

Порядок дій власника житлового приміщення має бути таким: 15.04.2022 приїхали три особи. 16.04.2022 власник повинен подати заяву до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради про те, що він прийняв цих трьох осіб.

За вищезгаданим порядком, для отримання компенсації власник не пізніше п’яти днів із дня закінчення звітного місяця подає до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за місцем розташування житлового приміщення заяву за формою згідно з Додатком 1.

заява власників житла

Щоб отримати компенсацію за квітень, власник має до 05.05.2022 звернутись із заявою, форма якої затверджена, до того ж органу, в який подавав першу заяву.

Заява розглядається, здійснюється перерахунок, і виплата направляється на банківський рахунок власника.

Далі власник щомісячно, не пізніше 5-ти днів з дня закінчення звітного місяця, подає заяву, в якій зазначає кількість днів та осіб, які проживали.

Якщо кількість осіб, що проживають, змінилась, про це обов’язково потрібно повідомляти виконавчому комітету сільської, селищної, міської ради.

У заяві (Додаток 1) власник буде вказувати кількість днів, які у нього прожили ВПО.

Сума компенсації розраховується з урахуванням кількості днів, протягом яких житлове приміщення надавалося для розміщення внутрішньо переміщеної особи (надалі – людино-день). Сума компенсації за кожен людино-день визначається на рівні 14,77 грн.

Загальна сума компенсації власнику житлового приміщення визначається шляхом множення загальної кількості людино-днів на суму компенсації за кожен людино-день. Тобто:

  1. Прихистили одну людину 01.04.2022. Вона живе у власника цілий квітень – 30 днів. За один день сума компенсації 14,77 грн. Отже, за квітень за одну людину власник отримає – 443,1 грн (30 днів х 14,77 грн) компенсації. Якщо ви прихистите дві людини, відповідно, сума буде подвоєна.
  2. Якщо ви прихистили людину, наприклад, 15.04.2022, то відповідно, компенсація буде здійснюватися не за весь місяць, а тільки за 15 днів (з 15.04.2022 до 30.04.2022). 15 днів – 221,55 грн (15 днів х 14,77 грн).

Якщо житло без централізованого опалення, вода в колодязі, чи будуть отримувати якусь компенсацію господарі (за електрику, наприклад).

Так, будуть. Головне дотриматись порядку подання відповідної заяви на компенсацію.

Компенсація буде здійснена для тих власників, які не мають заборгованості за комунальні платежі.

Як контролюватимуть, що власник житла надає його безкоштовно

Щоб власник міг отримати відшкодування за комунальні послуги, він повинен здійснити кілька кроків для оформлення такої виплати.

І одним із таких кроків є подання власником житла не пізніше п’яти днів із дня закінчення звітного місяця до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за місцем розташування житлового приміщення заяви за формою згідно з Додатком 1.

Читайте також
Допомога переселенцям у 2022 році: як отримати виплати
гроші

Цю заяву власник не зможе подати без паспортних даних та РНОКПП внутрішньо переміщених осіб та їх підпису, яким ВПО підтверджують, що проживають безкоштовно та не мають адресної допомоги ВПО на проживання.

Інформація із заяви розглядається уповноваженими особами, які можуть проводити перевірку (верифікацію) наведених у заяві власником житлового приміщення відомостей з відвідуванням (у разі потреби) місця розміщення внутрішньо переміщених осіб.

Може перевірятись сам факт розміщення, його безоплатність, кількість розміщених осіб та умови їх проживання, документи, що встановлюють особу (паспорт громадянина України або свідоцтво про народження внутрішньо переміщеної особи, зокрема електронних документів).

Також перевіряють дані про відсутність або наявність у заяві інформації про осіб, які отримують щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, зокрема на оплату житлово-комунальних послуг.

Якщо ВПО, які проживають у власника житла, отримали допомогу 2-3 тис., чи можуть у такому разі відмовити власнику у виплаті компенсації на оплату комунальних послуг? 

Ні, власнику в такому випадку відмовити не можуть. Оскільки це дві різні виплати. Виплата на допомогу ВПО – це захист і допомога ВПО. А компенсація комунальних послуг власника будинку – це захист інтересів власника, який надає житло ВПО безкоштовно.

Наші читачі надіслали нам фото заяви на отримання допомоги, і там є фраза, що дані можуть передаватися в ООН та Міжнародний Червоний Хрест. У ЦНАПі прокоментувати це не змогли. Чи правомірно це?

заява на допомогу 2000

Форма заяви про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам затверджена постановою КМУ від 20 березня 2022 року №332 та є Додатком 1 до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Заяви з іншою формою ви не заповнюєте. Заява про надання допомоги на проживання ВПО виглядає так:

 

Довідки ВПО в Україні та компенсація тим, хто прийняв переселенців – юрист розповів усі тонкощі Фото 4

 

Якщо ВПО знаходить роботу і отримує заробітну плату, чи зберігається допомога на дорослого?

Так, допомога на дорослого ВПО зберігається. Адже ваш статус ВПО нікуди не зникає.

Війна в Україні, ВПО, Переселенці
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка