Укр Рус
Ми рекомендуємо
Ми рекомендуємо
, випусковий редактор

Віра у перемогу та ненависть до ворога: як змінилася громадська думка українців за 100 днів війни

Настрої під час війни

За 100 днів війни багато чого змінилося, зокрема і в свідомості людей. Якщо 2014 року ми вірили, що діалог з Росією можливий, то нині весь світ бачить її справжнє обличчя.

Факти ICTV розповідають, як змінилася суспільна думка за 100 днів повномасштабної війни проти РФ.

Віра у ЗСУ і перемогу

Через кілька днів після початку повномасштабної війни почали проводити перші соціологічні опитування.

Зараз дивляться

Одне з головних запитань – стосовно віри у те, що Збройні сили України будуть здатні відбити атаки російської армії.

Перше опитування групи Рейтинг, опубліковане 27 лютого, свідчить про те, що навіть за часів найбільшої невизначеності українці зберігали впевненість у перемозі.

Тоді рівень віри в здатність ЗСУ відбити напад російських окупантів становив 70%. Лише 16% дещо сумнівалися у цьому, але в жодному регіоні України не було негативних настроїв.

Уже за кілька днів – 1 березня – переконання у можливості відбити напад Російської Федерації зросло до 88%. Це й не дивно, адже просування російських окупантів суттєво сповільнилося.

Читайте також
100 днів війни. Хронологія, головні вражаючі битви та коли вона скінчиться
100 днів війни

Так, стабільного фронту ще не було, але факт того, що українська армія зберегла централізоване командування і не втратила жоден вид сил, вселяв надію.

А через кілька днів секретар РНБО Олексій Данілов заявив про те, що Україна перехопила ініціативу у війні. І хоча це не означало швидкої перемоги, утім, лише додавало надії українцям.

Станом на 18 березня віра у перемогу України зросла до рекордного рівня – 93%.

Опитування щодо відбиття агресії

Після березня віра у перемогу перестала бути стабільним запитанням у соціологічних дослідженнях. Вигнання росіян з кількох областей України лише посилило впевненість у тому, що Україна рухається до перемоги у цій війні.

І хоча в деяких соціологічних опитуваннях ставлять це запитання, його результати останнім часом не публікують.

А от коли закінчиться ця війна, українцям відповісти набагато важче. Згідно з результатами опитування дослідницької агенції Info Sapiens, більшість українців схиляються до того, що війна затягнеться.

Станом на кінець квітня українці вважали, що війна триватиме:

  • близько тижня – 4%;
  • кілька тижнів – 16%;
  • кілька місяців – 28%;
  • від 6 до 12 місяців – 21%;
  • більше року -10%.

Ворог – Росія

Дослідження вказують і на те, що після 24 лютого найменші позитивні уявлення українців щодо Росії зникли.

Незважаючи на тривалу війну на сході України, у лютому 2021 року 41% опитаних КМІС ставилися до Росії добре, тоді як 42% – погано. Однак тенденція йшла на погіршення ставлення.

На початку лютого 2022 року 50% українців погано ставилися до РФ, а 34% добре. Опитування КМІС, проведене в середині травня, засвідчило, що зараз лише 2% позитивно ставляться до Росії, 92% – негативно.

Ставлення українців до РФ

Зазнала нищівного краху й низка російських міфів, серед яких один із улюблених у російській пропаганді – міф про “один народ”.

У липні 2021 року близько 41% українців казали про те, що росіян та українців справді можна назвати одним народом.

А оприлюднене 8 квітня 2022-го опитування соціологічної групи Рейтинг засвідчило, що 91% не вважають тезу про один народ правдивою. Тих, хто досі вірить у цей міф, залишається близько 8%. В основному це мешканці східних регіонів України (23% з опитаних на сході України) та старші люди (13% опитаних з вікової категорії 51+). В інших вікових групах та регіонах підтримка відповідного міфу майже відсутня.

Немає ілюзій в українців і щодо дій російських окупантів в Україні. Результати дослідження свідчать, що 89% громадян підтримують визнання дій військових РФ геноцидом українського народу.

Інше опитування показує, що 94% українців переконані, що Росія розпочала повномасштабне вторгнення, аби повністю підкорити Україну, а ще 89% вважають вигадкою те, що серед української влади є нацисти.

Разом із президентом

Загалом за час повномасштабної фази російсько-української війни Україна стала краще ставитися до влади.

У перші дні різко зросла підтримка президента України Володимира Зеленського. Дослідження Рейтингу показало, що його дії підтримують 91% громадян, тоді як перед початком повномасштабного вторгнення главі держави довіряли близько 41% українців.

Опубліковане 1 березня опитування продемонструвало нові рекордні показники – 93% підтримки дій президента.

Що цікаво, не лише президент заручився неймовірною довірою суспільства. Наприкінці минулого року близько 5% громадян вважали, що центральні органи влади повністю виконують свої обов’язки, а у травні цього року – вже 54% опитаних.

Ставлення українців до влади

Водночас різко зменшилася критика діяльності влади. У 2021 році 44% українців сказали, що вона майже не справляється зі своїми обов’язками, а нині лише 4% висловлюють таку думку.

Загалом українці вважають, що попри війну, країна рухається у правильному напрямку.

І йдеться тут не лише про віру у нашу перемогу у війні, але й про європейське майбутнє України як досить потужної держави.

Вже 15 березня дослідження Рейтингу констатувало, що 76% українців підтримують нинішній рух держави.

Відтоді ці показники майже не коливалися у загальному вираженні. Нині близько 78% громадян вважають, що Україна рухається у правильному напрямку. І це попри досить важку ситуацію на фронті та міжнародній арені.

Європейські прагнення українців також не змінилися після початку повномасштабної війни. Громадяни досі виступають за вступ України в ЄС (91%) та НАТО (68%), навіть з огляду на той факт, що Альянс досить слабо себе зарекомендував після 24 лютого.

Ба більше, у ці важкі часи українці мають оптимістичні настрої. Соціологічні дослідження свідчать про те, що вони ще й збільшуються. І це незважаючи на те, що мільйонам людей довелося залишити свої домівки.

Нині близько 76% людей дивляться у майбутнє з позитивом, хоча ще нещодавно лише 13% українців мали оптимістичні погляди.

Повномасштабна війна ще більше згуртувала українців, і соціологія це підтверджує. Головне – утримувати цю планку до завершення війни.

100 днів війни, Війна в Україні, ЗСУ, Російська агресія
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка