Укр Рус
, випускова редакторка
, Кореспондентка Факти ICTV

ДСНС завершила тестувати нову систему оповіщення українців про загрози

ДСНС завершила тестування нової системи оповіщення українців про загрози – що відомо

У п’ятницю, 23 вересня, Державна служба України з надзвичайних ситуацій завершила тестування нової системи оповіщення населення про загрози.

Як поінформував у Facebook заступник голови ДСНС з питань цифрового розвитку і цифровізації Роман Примуш, тестування сучасної системи Cell Broadcast завершилося успішно.

В подальшому її використовуватимуть для надсилання українцям реальних сигналів про ті чи інші загрози.

Зараз дивляться

– Така система – це світовий досвід інформування населення про загрози для їхнього життя… Надалі ця система перейде в дослідну експлуатацію і буде використовуватися для надсилання реальних сигналів про загрози для українців, – зазначив Примуш.

Він уточнив, що ДСНС у співпраці з виробниками мобільних телефонів планує розширити охоплення абонентів та кількість пристроїв, які зможуть отримувати повідомлення про небезпеку.

За словами Примуша, в 2021 році впровадження нової системи було оцінене в декілька мільйонів доларів. На всі роботи відводився майже рік. Проте завдяки зусиллям мобільних операторів, виробників мобільних телефонів, світових постачальників програмного забезпечення для смартфонів, українських міністерств та відомств цей проєкт вдалося реалізувати на безкоштовній основі.

Що відомо про нову систему: подробиці від ДСНС

У коментарі Фактам ICTV Роман Примуш пояснив, що подібні системи оповіщення працюють у багатьох країнах Європи та світу. Йдеться про систему алярм-повідомлень, які приходять, наприклад, під час рятувальних операцій в горах, коли є хімічні чи ядерні загрози.

Заступник голови ДСНС розповів, що тестування одночасно по всій країні було необхідним, щоб перевірити, чи правильно працює система та чи доходять сигнали до всіх громадян.

– Ми почали роботу над її впровадженням ще до війни, почали розробляти саму архітектуру, працювати з нашими мобільними операторами. Тому що їхня роль тут ключова: вони через свої мережі пропускають ці сигнали. Нам потрібно було організувати налаштування обладнання постачальників смартфонів і мобільних телефонів, тому що цей сигнал повинен прийматися не лише операторами і їхнім обладнанням, але й на кожному смартфоні, – заявив Примуш.

Він уточнив, що впровадження такої системи в Україні спочатку оцінювалося приблизно в $5 млн. А сьогодні це реалізовано абсолютно безкоштовно.

Під час тестування періодично виникали якісь помилки, які фахівці оперативно усували.

– На жаль, “втрати” були нервових клітин наших громадян, але без цього ми не могли обійтися. Ми мали перевірити, наскільки система правильно працює, бо перші тестування відбувалися зі збоями, були певні території, які не покривалися. Наприклад, у перший день тестування не було покрито місто Київ, ми вирішили цю проблему спільно з операторами, – наголосив Примуш.

Згідно з попередніми результатами тестувань, рівень доставки повідомлень становив близько 65%. У ДСНС розраховують, що він значно зріс після останнього етапу тестування.

Читайте також
Хімічна та радіаційна небезпека: в Україні з’явилися нові сигнали тривоги
Нові сигнали тривоги в Україні – як вони звучать

ДСНС відправляє екстрені повідомлення не на мобільний телефон, а на базову станцію, яка охоплює всіх абонентів, котрі знаходяться в зоні її дії. Після цього люди автоматично отримують сповіщення.

– Ми не втручаємося в приватність людини, ми не знаємо, що це за людина, де вона знаходиться, який її мобільний телефон чи персональні дані. Це просто розсилка на телефон всім абонентам, які там є, – розповів Примуш.

Наразі ДСНС працює з постачальниками мобільних телефонів над вирішенням проблеми, яка виникла з 2G телефонами (тобто зі звичайними кнопочними мобільними гаджетами). Деякі такі пристрої не отримують сповіщення, або отримують зі специфічною озвучкою, наприклад, іноземною мовою. Тож відомство закликає постачальників перепрошивати телефони.

Також виникла проблема з телефонами китайського виробництва, які не завжди підлаштовані під нову систему. В такому випадку в ДСНС радять звернутися до сервісного центру чи мобільного оператора.

Читайте також
Повітряна тривога: що робити і де шукати укриття
сирени

Як відбувалося тестування

Тестування системи із використанням технологій Cell Broadcast стартувало 7 вересня. Повідомлення супроводжувалися гучним звуком, який неможливо проігнорувати. Сповіщення приходили, незалежно від сили сигналу чи якості інтернету.

У ДСНС фіксували випадки, коли сигнал проходив навіть без сім-карти на телефоні.

Тестування вже  встигло обрости безліччю мемів. Українці жартували над історіями один одного та реакцією на несподівані гучні повідомлення ДСНС.

У відомстві наголосили, що розуміють незручності, які викликало тестування системи, проте це було потрібно для вирішення величезної кількості технічних питань.

У пресслужбі ДСНС з гумором поінформували про завершення тестування та подякували українцям за розуміння й терпіння.

– Цей день настав. Тестування завершено. Дякуємо усім за терпіння, витримку і розуміння. Ми робимо усе можливе, аби люди були захищені і вчасно попереджені про можливі небезпеки, – наголосили у відомстві.

Як відомо, тестування проводили за допомогою операторів мобільного зв’язку Київстар, Vodafone та lifecell у Києві та низці областей України. Гучний сигнал разом із вібрацією тривав 15-20 секунд або до моменту вимкнення сповіщення людиною.

Технологія Cell Broadcast, що була використана, дозволяє мобільному оператору передавати інформацію, яка відображається на дисплеї мобільного телефона.

Що далі?

Як пояснив Роман Примуш, у майбутньому нова система має значно доповнити, а десь, можливо, і замінити гучномовці, з яких сьогодні лунають сигнали про повітряну тривогу по всій країні.

У середині жовтня ДСНС України розпочне в пілотному режимі реальну розсилку повідомлень українцям.

– Тобто якщо буде загроза, умовно кажучи, лісових пожеж поруч із населеним пунктом і буде потребуватись евакуація, ми будемо оповіщати швидко, – зазначив Примуш.

Він розповів, що сигнал гучномовця всі українці зараз сприймають виключно як сигнал повітряної тривоги. Але існує набагато більше випадків надзвичайних ситуацій: це може бути хімічна загроза, якщо поруч розташоване хімічне підприємство; радіаційна загроза, якщо людина проживає в зоні 30 км від атомної електростанції; лісові пожежі; буревії; паводки; негода в гірській місцевості.

Нова система оповіщення є гнучкою і зможе інформувати українців про всі види загроз.

– Це має бути дуже коротке повідомлення, яке повинно складатися практично з двох блоків: загроза, умовно кажучи аварія на хімічному підприємстві, і що робити – вам потрібно швидко зачинити вікна чи здійснити евакуацію, – поінформував Роман Примуш.

При цьому система загального оповіщення (гучномовці) й надалі працюватиме. А нова система значно вдосконалить та підвищить рівень інформованості населення.

Читайте також
Карта повітряних тривог України онлайн: де є загроза ракетного удару
Карта повітряних тривог Факти ICTV

Джерело: Facebook Романа Примуша

Фото: Facebook Романа Примуша

Джерело: ДСНС
Війна в Україні, ДСНС, Російська агресія
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка