Як отримати статус біженця в Німеччині у 2025 році і що для цього потрібно

Німеччина входить до тих країн, які після повномасштабного вторгнення Росії в Україну прийняли велику кількість наших біженців.
Як отримати статус біженця в Німеччині у 2024 році та що для цього потрібно – читайте на Фактах ICTV.
Що необхідно, щоб отримати статус біженця в Німеччині
Відповідно до розпорядження про продовження дії дозволів на тимчасове перебування українців, чинні з 1 лютого 2024 року дозволи на тимчасове перебування з метою тимчасового захисту в Німеччині, автоматично продовжуються до 4 березня 2025 року.
Зверніть увагу! Біженцям не потрібно відвідувати компетентне відомство у справах іноземців для продовження терміну дії дозволу на тимчасове перебування в країні.
Українським біженцям не потрібно подавати заяви на продовження статусу проживання. Також не вимагається особистої зустрічі з імміграційними установами. Тобто усі посвідки на тимчасове проживання згідно з AufenthG § 24, які є чинними станом на 1 лютого 2024 року, будуть автоматично продовжені до 4 березня 2025 року.
Українці, які покинули домівки через війну та бажають отримати прихисток у Німеччині, можуть одержати статус Біженець (Asyl) або оформитися за параграфом § 24 (абз. 1 Закону про перебування іноземних громадян).
Обидва варіанти можливі та надають право:
- на проживання;
- медичне обслуговування;
- соціальну підтримку;
- освіту;
- роботу.
Проте українцям все ж простіше отримати §24, адже підтвердження статусу біженця може зайняти деякий час.
Українцям, які прибули до Німеччини не обов’язково відразу реєструватися як біженці від війни. Вони можуть залишатися в Німеччині до 90 днів після прибуття без візи або дозволу на перебування.
Але якщо людина хоче залишитися в країні на триваліший строк, працевлаштуватися, отримувати соціальну допомогу й мати медичне забезпечення, тоді необхідно зареєструватися й подати заяву на отримання дозволу на перебування.
Інформацію щодо основних кроків, які треба зробити після прибуття до Берліна, представлено на графіку.
Реєстрація відбувається в закладі первинного приймання біженців або центрі переселенців.
Під час реєстрації людина отримує довідку про реєстрацію (Ankunftsnachweis), тимчасове посвідчення (Fiktionsbescheinigung) або довідку про реєстрацію прохача притулку (Anlaufbescheinigung). Цей документ дуже важливий для подальших кроків у Німеччині.
Юрист Олександр Моргун зазначає, щоб отримати статус біженця, треба буде в пункті пропуску попросити міжнародний захист та заповнити спеціальну заяву про його надання.
— Для цього вам потрібно надати закордонний паспорт та свідоцтва про народження дітей (якщо вони є). Після отримання заяви вам слід їхати у рецепційний табір. Після отримання статусу біженця у вас буде можливість офіційного працевлаштування, отримання медичної допомоги, безкоштовних мовних курсів, допомога з пошуком житла та грошова допомога. Однак чекати на статус біженця доведеться довго, адже кожна справа розглядається індивідуально, — зазначив юрист.
У пресслужбі Міністерства внутрішніх справ Німеччини повідомлялося, що українцям, які отримали дозвіл на проживання в Німеччині у 2022 та 2023 роках, тимчасовий захист буде автоматично подовжено до 5 березня 2025 року.
Як отримати статус біженця в Німеччині у 2025 році
Після прибуття до Німеччини необхідно спершу зв’язатися з відповідальним центром Ankunftszentrum / Kontaktstelle для реєстрації.
Це може бути:
Також українцям у Німеччині можна звернутися до волонтерів, закладу іноземців Ausländerbehörde або поліції. Там нададуть адресу, куди ви можете звернутись по допомогу.
До закінчення реєстрації Ankunftszentrum біженці можуть бути розміщені у тимчасовому житлі. Під час реєстрації буде створено підтвердження прибуття, так званий Ankunftsnachweis. Він є підтвердженням особи і необхідною умовою для того, щоб людина могла подати на Schutz § 24 (параграф захисту від військових катастроф) або на Asylantrag (заява про надання притулку/статус біженця) та отримати доступ до соціальних виплат.
Потім доведеться пройти інтерв’ю, заповнити форму і подати заявку на отримання статусу біженця.
Після цього ви отримуєте:
- право на медичну допомогу;
- доступ до освіти для дітей;
- доступ до роботи;
- право на шлюб;
- право на грошову допомогу (щомісячно).
Отримати додаткову інформацію для переселенців на основі співпраці з Міністерством внутрішніх справ Німеччини щодо прийому біженців з України можна за посиланням.