День українського добровольця: історія свята

14 березня відзначається День українського добровольця. Цей день присвячено українським воїнам, які зробили значний внесок у захист держави.
День українського добровольця: дата
Свято установлено 17 січня 2017 року Верховною Радою України для вшанування мужності та героїзму воїнів, які захищають незалежність і суверенітет України.
Щороку 14 березня відзначається День українського добровольця.
Ця дата обрана не випадково. У цей день у 2014 році бійці самооборони Майдану прибули на полігон Нові Петрівці під Києвом для формування першого добровольчого батальйону.
Саме добровольці та волонтери у 2014 році зірвали плани агресора і стали на захист незалежності України.
У лютому почалася окупація Криму, а після чого російські війська дісталися і до Донбасу.
13 березня 2014 року було оголошено початок АТО на сході України. Одними з перших кинулися в бій добровольчі батальйони.
Спершу був сформований резервний батальйон Національної гвардії, який складався з 570 добровольців з Самооборони Майдану. Бійці пройшли тритижневі навчання і вирушили захищати схід України від агресора.
Далі добровольчий рух тільки збільшувався і нарощував свої сили, набувши нових обертів після повномасштабного вторгнення Росії в Україну – 24 лютого 2022 року.
День українського добровольця 2025
Повномасштабна агресія Росії триває вже понад три роки. З перших днів армія РФ атакує українські міста, не оминаючи увагою цивільні об’єкти та критичну інфраструктуру.
Проте масштабний добровольчий рух став відповіддю на дії російських окупантів. Українці стали на захист власних домівок, доєднавшись до ЗСУ чи територіальної оборони.
Низка відомих осіб, люди різноманітних професій взяли зброю до рук, щоб боронити країну.
Бути добровольцем — це більше, ніж рішення. Це внутрішній стрижень. Це здатність діяти, коли інші вагаються, і брати відповідальність на себе, заявив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський у своєму привітанні до Дня добровольця.
– Ваша відвага, ваша готовність боротися там, де найважче, надихає кожного військовослужбовця і громадянина. Кожного, хто прагне зберегти Україну сильною, вільною та незалежною. Укотре дякую вам за незламність та безмежну любов до Батьківщини і самопожертву, – зазначив він.
Міністр оборони України Рустем Умєров подякував кожному, хто свідомо взяв на себе обов’язок добровольця, хто не чекав, не сумнівався, не тікав.
На його думку, добровольці – це основа нашої армії. Вони першими йдуть у бій, першими заходять у звільнені міста, першими приймають найскладніші виклики.
– Схиляємо голови перед пам’яттю добровольців, які віддали життя за свободу та незалежність України. Їхній подвиг житиме вічно. Україна стоїть завдяки вам. І переможе завдяки вам, – зауважив Умєров.
Колишній командувач Об’єднаних сил ЗСУ, генерал-лейтенант Сергій Наєв зазначив, що в очах добровольців бачить рішучість і внутрішній вогонь.
– Вони не професійні військові, але їхня воля сильніша за броню. Дивлюся на них – і бачу справжній стрижень нації. Хтось ще вчора був інженером, лікарем, фермером чи вчителем, а сьогодні – боєць, який щодня дає відсіч ворогу. У кожного – своя історія, але всі вони об’єднані одним: любов’ю до України. Вони не чекали наказів, не просилися в тил. Вони самі прийшли сюди, бо не могли інакше, – додав він.
Зазначимо, що в Україну продовжують приїжджати добровольці з різних країн світу, щоб стати на захист територіальної цілісності. Серед них – військові Польщі, Швеції, Данії, Німеччини, Фінляндії, Великої Британії, США, Литви та інших держав.
День українського добровольця: вклад територіальної оборони
Тисячі добровольців стали до лав територіальної оборони, взявши на себе критично важливі завдання із захисту. Цей досвід став прикладом для багатьох країн.
До 2022 року територіальну оборону сприймали лише як допоміжний інструмент для ЗСУ. Але реалії війни довели, що це має значно більше значення, вважає начальник відділу політики національного спротиву Міністерства оборони України Юрій Єленіч.
Діяльність територіальної оборони регулюється Законом Про основи національного спротиву, який набув чинності 1 січня 2022 року.
Територіальна оборона має складну, але чітко структуровану організацію, що включає три основні компоненти: військовий, цивільний і військово-цивільний. Кожен елемент має свої функції, але вони працюють як єдиний механізм.
Особливо важливим став внесок ТрО у звільнення Київщини та північних областей України від російських окупантів. З 2023 року територіальна оборона значно розширила власні можливості.
Як зазначили у Міноборони, окрім піхотних, до складу ТрО увійшли механізовані підрозділи, частини аеророзвідки та мінометні розрахунки. Особлива увага приділяється підготовці саперів.