Марина Терюханова, редакторка стрічки
Катерина Аніщенко, адвокат, заступниця голови військового комітету Асоціації правників України
Чи можна в 17 років виїхати за кордон під час дії воєнного стану – відповідь адвоката

31 грудня 2024 року Кабмін прийняв постанову №1558 Про внесення змін до деяких постанов кабміну України щодо окремих питань ведення військового обліку та призову громадян під час мобілізації.
Законом передбачено, що взяттю на персонально-первинний та персональний військовий облік у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях підлягають громадяни України з-поміж призовників у віці від 16 (у рік досягнення 17-річного віку).
Чоловіки мають ставати на облік у рік досягнення 17-річного віку. Тобто йти до військкомату потрібно не в момент, коли виповнилося 16, а в рік, коли хлопцю має виповнитися 17 років.
Після введення в Україні воєнного стану, був обмежений виїзд за кордон особам чоловічої статі віком від 18 до 60 років (окрім визначених винятків).
Факти ICTV дізнавалися, чи можна в 17 років виїхати за кордон під час дії воєнного стану – детальніше в матеріалі.
Виїзд за кордон в 17 років: чи можливо це під час війни
До досягнення 16-річного віку діти можуть перетинати кордон України лише у супроводі дорослого — одного з батьків, опікуна або уповноваженої особи. Починаючи з 16 років, підлітки мають право подорожувати самостійно, але обов’язково повинні мати чинний закордонний паспорт.
Водночас, згідно зі статтею 14 Закону України Про військовий обов’язок і військову службу, всі юнаки, яким у поточному році виповнюється 17, підлягають постановці на військовий облік. Це означає, що прикордонна служба має право перевіряти, чи виконана ця вимога.
Як пояснила Катерина Аніщенко, адвокат юридичної компанії Riyako&Partners у коментарі для Фактів ICTV, юнаки у віці 16–17 років не належать до категорії військовозобов’язаних — ними вважаються лише особи віком від 18 до 60 років. Проте для тих, хто ще не досяг повноліття, обов’язковою є наявність військово-облікового документа — приписного посвідчення. У ньому мають бути актуальні дані та підтвердження того, що особу було поставлено на облік у ТЦК (територіальний центр комплектування).
– Для перетину кордону юнакам такого віку потрібно з собою мати приписне, а також закордонний паспорт. Вони можуть перетинати кордон вже без присутності батьків, тобто самостійно, – зазначає адвокат.
Незалежно від наявності приписного або іншого документа, юнакам варто встановити офіційний застосунок Резерв+, через який можна перевірити власний обліковий статус та дізнатися про можливі обмеження.
– Я раджу всім чоловікам та юнакам встановити застосунок Резерв+ до поїздки. Це варто зробити для того, щоб особа, яка планує перетнути кордон, впевнилася, що не у розшуку та її точно не затримають.
Адвокат також зазначає, що прикордонники можуть перевіряти підлітків у віці 16–17 років у системі Оберіг, яка містить інформацію про розшук або адміністративні порушення. Щоб уникнути проблем під час виїзду, рекомендується регулярно перевіряти свою інформацію в системах, встановити застосунок Резерв+ та переконатися у відсутності штрафів або претензій з боку ТЦК.