
Нещодавно у кримському місті Армянськ стався хімічний викид, в результаті якого з міста довелось вивезти близько 5 тис дітей. Однак, замість того, щоб об’явити надзвичайний стан та евакуювати населення, російська влада відмовчується. Викид стався у ніч з 23 на 24 серпня, але дітей вивозити почали тише 4 вересня.
Цей викид завдав невідворотної шкоди екосистемі півострова – знищено врожай, трава та дерева пожовкли, більше того, небезпечні пари потрапили у ґрунт.
Яка екологічна ситуація в Криму сьогодні, як Україна зарадить своїм громадянам на окупованій території, а також, чи варто чекати еко небезпеки зі сторони Донбасу? Для того, щоб це з’ясувати, Факти ICTV поспілкувались з першим заступником міністра з питань тимчасово окупованих територій Юсуфом Куркчі та заступником Георгієм Тукою.
Не Титаном єдиним
Екологічна катастрофа у Криму сталась ще задовго до хімічних викидів на заводі Титан. Комплексна екологічна проблема Кримського півострова пов’язана не тільки з небезпечними речовинами на заводі Титан.
Зокрема, Юсуф Куркчі вбачає екологічні проблеми у деградації сільських угідь та зневодненні земель.
Так, для того, щоб стан землі відновився, потрібно 3-4 роки, стверджує Куркчі:
– Якщо земля зневоднювалась і деградація ґрунту тривала 3-4 роки, то щоб повернути її в стан, в якому вона була до окупації, потрібно не менше часу, аніж було втрачено.
Хто винен
Юсуф Куркчі також впевнений, що відповідальність за екологічний стан Криму повністю лежить на Росії:
– Все, що відбувається сьогодні в Криму, починаючи з порушення прав людини, і всього, що пов’язано з рівнем життя людей, доступом до якісної води та ін., на відповідальності країни, яка окупувала цю територію.
За словами заступника міністра, російська влада не реагує на звинувачення через те, що доля постраждалих людей у них не в пріоритеті:
– У них одна ціль – закріпитись військово на цьому клаптику землі і зробити тут потужну військову базу.
Окупаційна влада вже заявила про те, що Україна винна у аварії на Титані. Зокрема через те, що припинила водопостачання у Крим.
Вони (Росія, – Ред.) використовують будь-яку ситуацію, яка не на їх користь і свідчить про їх неспроможність керувати окупованою територією, для того, щоб якимось чином посилити антиукраїнські настрої всередині Криму, – запевнив Куркчі.
Україна готова допомогти
Юсуф Куркчі зазначив, що українська влада миттєво відреагувала на катастрофу в Криму і відразу запропонувала громадянам звертатись за допомогою до спеціальних установ біля контрольно-пропускного пункту:
– В той момент, коли у нас з’явилась інформація про загрозу здоров’ю громадян України, які мешкають в окупованому Криму, ми зробили заяву, що будь-яка людина, яка буде потребувати медичної допомоги, отримає її відразу, як перетне контрольно-пропускний пункт.
Так, допомогу можна отримати й донині:
– За нашої ініціативи були розгорнути допоміжні палатки ДСНС для надання першої медичної допомоги. Там і сьогодні чергують екіпажі швидкої допомоги, чергові лікарі, токсикологи, пульмонологи і всі, хто має необхідну кваліфікацію, щоб надати допомогу.
Екологічна небезпека на Донбасі
Сказати, що на окупованій території Донецької та Луганської областей критична екологічна ситуація, не можна. Геогрій Тука стверджує, що екологічна ситуація там склалась така ж, як і на іншій частині України:
– Екологічні ризики на окупованих територіях Донецької та Луганської областей нічим не відрізняються від наших ризиків.
Проблема полягає у неможливості постійно моніторити рівень безпеки та вживати відповідних заходів для їх ліквідації:
– Тільки у нас триває постійний моніторинг і ситуація під контролем – держава проводить певні дії, для того, щоб убезпечити населення.
Серед екологічних небезпек на території ОРДЛО – неконтрольоване затоплення шахт, підтоплення території заболоченої місцевості, фільтрувальні станції, які постійно зазнають ушкоджень, шахта Юнком, в якій свого часу відбувався підземний вибух. Гостро постає проблема чистої води, впевнений Тука:
– Разом з Державною екологічною академією ми проводили дослідження по контрольованій території, брали проби поверхневих вод. Всі оцінки – брудно або дуже брудно. Всі без винятку.
Чому не вирішується
Георгій Тука запевнив, що питання екологічного стану Донбасу щоразу підіймається у Мінську. Перемовини з іншою стороною ведуться регулярно. Однак, проблема в тому, що окупанти відмовляються пропускати на свою територію людей з перевірками:
– Я працював на Луганщині, коли ми намагались долучити міжнародних експертів в якості нейтральної сторони до досліджень. Зокрема, рівня шахтних вод і затоплень. Ми їх запустили, вони зробили дослідження шахт на контрольованій території, дали свої звіти. А далі їх не пустили.
Таким чином, українська сторона намагається вирішувати питання, що пов’язані з екологічним станом української території. Однак, допоки окупанти всіляким чином блокують спроби допомоги та не визнають причетності до екологічних катастроф, комплексно допомогти і вжити відповідних заходів неможливо.
Фото: dreamstime, з офіційних сторінок у Facebook
Лілія Ященко