Ми рекомендуємо
, Видеоредактор

Перемога над нацизмом чи фашизмом: чому Росія роками підміняє поняття

День перемоги над фашистською Німеччиною – так у часи СРСР називали 9 травня. Радянська пропаганда вперто вселяла, що перемогли саме фашистів. Хоча самі німці себе вважали нацистами, так про них говорив і увесь світ.

– Є історичні факти, коли військовополенонені німецькі солдати навіть влаштовували бійки, тому що радянські їх називали фашистами, – зазначає директор Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г. С. Пшеничного Владислав Берковський.

Вперше програму нацистської партії Адольф Гітлер озвучив 1920 року. Фашизм в Італії зароджується трохи раніше. Його ідеолог – Бенітто Мусоліні. Для фашистів насамперед була держава, для нацистів – нація. Фашисти співпрацювали з церквою, для нацистів регілія була одна – партія.

– Беніто Муссоліні вітав перемогу Гітлера і називав, що це прийшли до влади німецькі фашисти. Хоча в Німеччині їхні очільники вважали італійців нижчими. В фашизмі не було антисемітизму, – каже заступниця начальника відділу аналізу тоталітарних режимів Інституту національної пам’яті Вікторія Яременко.

Але радянська пропаганда вперто боролася саме з фашистами. Про перемогу над фашизмом вся кінохроніка, фільми, книги. У радянських шкільних підручниках про нацизм ні слова. Поняття підмінюють не випадково. Адже Радянський Союз десятиліттями будував соціалізм, а гітлерівська Німеччина – націонал-соціалізм. Тож виходить надто схожі між собою режими.

Читайте також
Дякуємо за відвагу: мер Києва поклав квіти до Меморіалу Вічної слави
Мер Києва Віталій Кличко поклав квіти до Меморіалу Вічної слави

Здавалося б, після розвалу Союзу, мала б повернутися правильна термінологія. Але Росія і далі використовує термін фашизм. У цьому теж є умисел – путінський режим схожий на нацистський.

Україна ж після розвалу СРСР навпаки почала називати речі правильно. Уже навіть школярі розуміють сутність обох режимів.

Зеленський про День перемоги над нацизмом

9 травня, Україна відзначає День перемоги над нацизмом. На цю пам’ятну дату президент Володимир Зеленський записав відеозвернення до українців.

Історія, День перемоги над нацизмом, Друга світова війна, Нацизм
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Помилка в тексті
Помилка