PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Антон Найчук
Автор: Антон Найчук

Політична криза Молдови: які загрози для України

Політична криза у Молдові набуває все більшого розмаху та зберігає загрозу прямого громадського конфлікту, який потребуватиме втручання з боку міжнародних партнерів.

Молдовський олігарх Влад Плахотнюк намагається реалізувати сценарій дострокових парламентських та президентських виборів. Тимчасова антиолігархічна коаліція між соціалістами та проєвропейськими силами є прямою загрозою його особистим інтересам та безпеці.

Демократи намагатимуться розхитувати ситуацію через масові народні протести та підконтрольний демократам медійний ресурс з метою дискредитації ситуативної коаліції, блокуватимуть роботу сформованої парламентської більшості та новоствореного уряду.

Цілком можливо, що Плахотнюк намагатиметься шукати слабкі місця в лавах сформованої більшості та через доступні йому канали спонукати окремих представників залишити антиолігархічну коаліцію, щоб акцентувати увагу на її недієздатності.

Підконтрольні суди можуть розпочати переслідування лідерів Acum та соціалістів з метою їх залякування.

Читайте: Криза у Молдові: США закликають партії до переговорів

Реалізація зазначеного потребує повної солідарності між демократами та силовими структурами країни. Поліція поки надає завуальовані сигнали підтримки позиції Плахотнюка, не здійснюючи опору під час розгортання наметів демонстрантами з боку Демократичної партії. Армія намагатиметься займати нейтральну позицію за умови відсутності провокацій.

Acum та Соціал-демократична партія не мають достатніх кулуарних зв’язків у силових структурах, що спонукатиме їх до пошуку міжнародної підтримки.

Для них є сприятливим сценарій, за якого ЄС, США та РФ втрутяться у внутрішньополітичні процеси й спонукають сторони протистояння до прямого діалогу або сформують тимчасову групу для врегулювання кризи, що підтримуватиме новостворену коаліцію.

Ігор Додон та уряд Санду спробують використати усі наявні інструменти, зокрема Раду Безпеки. Не виключна спроба проголошення надзвичайного стану у країні.

Чим криза у Молдові загрожує Україні

Дестабілізація в сусідній країні несе безпосередню загрозу українським національним інтересам. Посилення кордону є доцільним превентивним заходом у разі радикалізації громадських протестів чи переходу конфлікту у фазу прямого протистояння.

Такий сценарій можливий у разі намагань Плахотнюка організувати провокації для дискредитації президента та новоствореної більшості, якщо силовики підтримають новий уряд. Проте поки рано говорити про початок громадянської війни чи появи біженців на молдовсько-українському кордоні.

Особливу увагу необхідно приділити фактору Придністров’я, адже ця загроза може актуалізуватись на фоні внутрішньополітичної кризи в Молдові.

Українська дипломатія може спробувати зіграти спільно з Європейським Союзом в плані дотримання раціонального нейтралітету. Офіційний Київ має підготувати пакет заяв, можливо, навіть з Румунією, які стосуватимуться підтримки цілісності Молдови та обмеження окремих ініціатив з боку Кремля, до яких варто віднести активізацію придністровської теми та федералізацію.

Автор: Антон Найчук, кандидат політичних наук, директор Фонду громадської дипломатії.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка