Імпічмент Трампу: в чому підозрюють Парнаса та Фрумана і до чого тут Україна

Імпічмент Трампу: в чому підозрюють Парнаса та Фрумана і до чого тут Україна

Україна третій тиждень поспіль у топ-новинах США. Про імпічмент Трампа через тиск на українського президента не говорить лише лінивий. Відомий американський актор Джим Керрі навіть намалював карикатуру, на якій зобразив двох президентів, підписавши зміненим висловом з культового фільму: Батько зробив Зеленському пропозицію, від якої неможливо відмовитись.

Не встигли вщухнути пристрасті навколо скарги першого секретного інформатора, який на семи сторінках описав те, як Трамп нібито тиснув на Зеленського у телефонній розмові, як газета The New York Times пише про ще одного співробітника спецслужб, у якого є інформація про Трампа посерйозніше. І нібито його свідчення з перших вуст посилять вірогідність імпічменту.

У Білому домі на такі новини відреагували іронічно. Сам Президент США написав, що другого інформатора витягли з лави запасних, адже показання першого щодо його, як він стверджує, ідеальної розмови з Зеленським були непереконливими.

Зараз дивляться

Обох секретних інформаторів ховають за сімома замками. Ймовірно, вони беруть участь у програмі захисту свідків. Змінили прізвище і адресу. Хоча команда Трампа шукала будь-які варіанти аби зустрітися з ними. Коли вони дадуть публічне свідчення федеральному прокурору поки невідомо.

Читайте: Розмова з Зеленським: Трамп хоче зустрічі з інформатором, який подав скаргу

А поки один за одним свідчать Конгресу американські діячі, пов’язані з Україною. Першою жертвою скандалу став спецпредставник США в Україні Курт Волкер. Його ім’я часто лунало у скарзі інформатора. Під час свідчення у Конгресі Волкер характеризує тодішнього генпрокурора Юрія Луценка зовсім інакше ніж Трамп. Мовляв, йому не варто довіряти. Волкер надав також 25 сторінок SMS-листування, в якому фігурує ще один чиновник зі скарги інформатора – посол США у ЄС Гордон Сондленд.

Гордон Сондленд мав свідчити у конгресі слідом за Волкером. Але за день до допиту держдепартамент США раптом забороняє йому з’являтись на слухання. В очах ЗМІ це виглядає як спроба Трампа заблокувати розслідування. Це одразу використовує головний конкурент Трампа на майбутніх виборах Джо Байден, який уперше публічно закликав до імпічменту президента.

У відповідь Трамп у власній манері не добирає слів. Висміюючи манеру опонента повільно говорити, він називає Байдена сонним і додає, що він разом з сином урвав мільйони доларів як мінімум в двох країнах.

Тим часом конгрес оприлюднює вилучене у Волкера листування. Сам Волкер, Сондланд і тимчасовий повірений США в Україні Вільям Тейлор ще перед візитом президента України в Нью-Йорк припускали, що Трамп не зустрінеться з Зеленським до тих пір, поки той не пообіцяє почати розслідування проти сина Байдена – Хантера.

У листуванні Сондленд регулярно наполягає продовжити діалог по телефону. Чиновники обговорюють і те, що за тиждень до телефонної розмови з Зеленським Трамп наказує заморозити $400 млн військової допомоги для України. Тейлор вкрай незадоволений і реагує емоційно.

Володимир Зеленський вкотре заявив, що тиску не було, а рішення про заморожування коштів було ухвалене до телефонної розмови. Україна стала несподіваним і важливим гравцем на виборах в США. Але навряд чи це можна назвати позитивом, скоріше розтяжкою.

Навряд чи зраділи у команді американського президента свідченням у Конгресі колишнього посла США в Україні Марі Йованович, яка теж фігурує у телефонній розмові Трампа і Зеленського. Причому, в негативному контексті. Дипломат під час допиту повідомила, що президент США Дональд Трамп особисто вимагав її звільнення від Держдепу США і розгорнув проти неї цілу кампанію. Ймовірно, за вимоги тиснути на українську владу аби поновити справу Байдена-молодшого. Йованович, за словами одного колишнього дипломата, відмовилася брати участь у підкилимних іграх.

Причетними до відкликання Йованович американські журналісти називали двох бізнесменів родом з Радянського Союзу, яких Джуліані назвав своїми клієнтами –Льва Парнаса та Ігоря Фрумана. Цієї п’ятниці їх затримали в аеропорту Далласа за підозрою у фальсифікації документів і шахрайстві з фінансуванням передвиборчої кампанії Трампа, на яку вони пожертвували $325 тис. від імені підставної фірми.

Парнас і Фруман, які мають давні бізнес-інтереси в Україні, допомагали Джуліані наводити мости з українськими посадовцями. У справі Байдена-молодшого також. Саме ця солодка парочка начебто організувала зустріч адвоката Трампа з тодішнім генпрокурором Луценком у Нью-Йорку та Варшаві. Дональд Трамп заявив, що він з бізнесменами не знайомий, хоча з одним з них у нього є спільне фото.

За інформацією New York Times, федеральні прокурори відкрили провадження і проти самого Рудольфа Джуліані. Вони розслідують, чи не порушував адвокат лобістські закони під час діяльності в Україні.

Чи оголосять Трампу імпічмент? Якщо після допиту ключових свідків палата представників винесе звинувачення проти Трампа – справу передадуть в сенат, який і вирішуватиме: бути чи не бути. В історії США було три випадки імпічменту і жоден не усунув президента юридично. Скандал з Річардом Ніксоном у 1974 році завершився тим, що президент сам склав повноваження, не дочекавшись засідання сенату. Підтримка його імпічменту тоді складала захмарні 57%, у Трампа ж поки лише 40%. Але політичний ураган тільки роздувається.

До слова, Факти ICTV розповідали про те, чи реально відсторонити від посади президента США.

Імпічмент, Володимир Зеленський, Джо Байден, Дональд Трамп, Конгрес США, Рудольф Джуліані, Сенат США, США-Україна, Україна-США, Факти тижня
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка