Укр Рус

, редактор стрічки, журналіст, оглядач

Можлива зброя та “мирний план” КНР: наскільки Пекін готовий підтримувати Москву

Можлива зброя та "мирний план" КНР: наскільки Пекін готовий підтримувати Москву
Фото: Getty Images

Цього тижня увага світу була прикута до “мирного плану” Китаю, який через рік війни в Україні таки вирішив вступити у гру. От тільки що це за гра, чи прийнятна для Києва та яку роль у ній відведено Москві.

Минулого тижня Путін зустрічався з радником Сі Цзіньпіна і донедавна головним китайським дипломатом Ван І. Публічно лунали загальні фрази про міцну дружбу. Хоча, можливо, Ван І привозив до Москви “мирний план” Сі Цзіньпіна?

Текст “мирного плану” МЗС Китаю поширило до річниці російського вторгнення в Україну. 12 пунктів, якщо стисло – “за мир в усьому світі”. Заклики до перемир’я, перемовин, ядерне табу, скасування антиросійських санкцій, повоєнної відбудови України. Але в яких межах? Що з російськими військами? Заморожений конфлікт? Без відповідей.

Зараз дивляться

— Китай опинився в ситуації, коли мовчання протягом року для держави, яка об’єктивно говорить про те, що є одним зі світових лідерів, важливим учасником у вирішенні світових проблем, вже почало виглядати абсурдним, – розповідає експерт-міжнародник Віктор Константинов.

Експерти одразу заговорили, що цей план не про план, а передусім послання для головного геополітичного суперника – Сполучених Штатів.

—  Китай спілкується лише зі США, тому що для нього і Росія, і Україна – це лише шахова дошка. І це фігури на шаховій дошці, де вони грають із своїм ключовим партнером-супротивником США, – каже виконавчий директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко.

Президент США Джо Байден вже відкинув “мирний план” Китаю, мовляв, він вигідний лише Росії. За діями самого Пекіна у Вашингтоні уважно стежать. Днями низка світових ЗМІ з посиланням на американську розвідку повідомила, що Китай планує допомагати Росії зброєю. Для початку нібито готує партію дронів-камікадзе.

Читайте також
Блінкен сподівається, що Китай утримається від поставок зброї Росії
Ентоні Блінкен

Якщо будуть докази, Байден обіцяє відповідь. Ймовірно, санкціями. Це те, чого весь рік всіляко уникав Китай. Адже його основні ринки – в ЄС та США.

— Половина китайської зовнішньої торгівлі – це США і Західна Європа. Російська економіка в китайській зовнішній торгівлі – це 3%, навіть 2%. Китай прагматично не може поміняти 50% на 2%, – каже ексспівробітник КДБ та Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Жирнов.

Та що обере Пекін зараз: прагматизм чи нарощування геополітичного впливу? Є ще одне пояснення, чому Китай активізувався саме зараз.

— Росія сьогодні значно ближча до поразки, ніж це було рік тому чи навіть пів року тому, а поразка Росії для КНР є далеко не ідеальним сценарієм в міжнародних відносинах, бо залишить фактично Китай віч-на-віч вже не просто зі США, а з усім Заходом, – вважає Константинов.

Із самою Росією Китай поки демонструє обережне зближення. Навесні до Москви має приїхати Сі Цзіньпін. Востаннє тет-а-тет з Путіним вони зустрічалися ще рік тому, під час Олімпіади в Пекіні, незадовго до початку великого вторгнення Росії в Україну.

Читайте також
Китай має декілька сценаріїв: чи може Пекін підключитися до прямих поставок зброї РФ
путін Сі Цзіньпін

На Росії Китай за цей рік добряче заробив, скуповуючи дешеві нафту і газ. Та можливий економічний зиск ще далеко не вичерпано. Є в Росії та Китаю і кілька спірних питань. Ядерні погрози Путіна суперечать стримувальній політиці Сі Цзіньпіна. Тож кремлівському диктатору вже могло дістатися за надмірну ядерну риторику цього тижня.

Крім того, питання Тайваню для Китаю йде у розвіз з окупаційною політикою Москви в Україні.

— Китай дуже тривалий час принципово не підтримував будь-яких захоплень територій, немає значення, де це – Косово, Крим, що б це не було, з обох боків – і Заходу, і Росії. Саме тому, що в нього є свої точки болючі, які піддаються сумніву в цьому випадку. І великою мірою і тут Китай з самого початку не був на боці Росії, – зазначає Константинов.

На суперечностях між Росією та Китаєм у майбутньому може грати Україна. Головне ж питання зараз, наскільки Пекін готовий підтримувати Москву?

— Звісно ж, Китаю не потрібна сильна Росія, але вона потрібна йому як такий собі ослаблений сателіт, який змушений буде підігравати Китаю в цих майбутній діях. Тому коли ми говоримо про “мирний план” Китаю щодо України, це питання не завтра і, можливо, навіть не 2023 року. Китай традиційно в своїй дипломатії вже 4 тис. років старається говорити так, щоб нічого не сказати, – каже Денисенко.

В Україні “мирний план” Китаю поки вивчають. Президент Зеленський бачить в ньому, швидше, “думки вголос”. Кілька позицій, приміром, про територіальну цілісність або ядерну безпеку – цілком непогані. А значить, діалог, теоретично, може бути. Головне, що Китай почав говорити про Україну.

Читайте також
У США вважають, що Китай витрачає мільярди доларів на пропаганду з проросійською позицією
Китай компартія газети

Війна в Україні, Китай, Росія, США
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка