Військова підтримка, безпека та шлях до НАТО: що дав Україні візит Зеленського до Фінляндії

Президент України Володимир Зеленський відвідав сьогодні Фінляндію. Він зустрівся з президентом Саулі Нііністьо, а потім – з лідерами всіх північноєвропейських країн.
Одним із головних завдань українського президента було отримати більше зброї для Збройних сил України та обговорити майбутній вступ до НАТО.
Протягом дня Зеленський провів пресконференцію з фінським президентом Саулі Нііністьо.
Темою обговорення стали військова допомога Україні, а також українська євроатлантична інтеграція в майбутньому. Крім того, сторони обговорювали ініціативу президента України, так звану формулу миру з 10 пунктів.
Під час візиту також порушувалася тема посилення санкційного тиску на Росію з боку Фінляндії.
Глава української держави після зустрічі з фінським колегою мав честь зустріти і представників уряду Фінляндії, серед них, зокрема, були прем’єр Санна Марін, очільник МЗС Пекка Хаавісто.
Також Володимир Зеленський мав зустріч із головою парламенту Петтері Орпо, який є головним кандидатом на посаду прем’єра після нещодавніх виборів у Фінляндії. Останнього президент привітав із перемогою на виборах і запросив до України.
Лідери країн півночі Європи
Увечері Зеленський і Нііністьо провели пресконференцію з прем’єр-міністрами Північних країн, де, серед іншого, були присутні очільниця уряду Ісландії Катрін Якобсдоттір, Данії Метте Фредеріксен, Норвегії Йонас Гар Стере та Швеції Ульф Крістерссон.
Північні країни наголосили, що підтримуватимуть Україну доти, доки це необхідно. У спільній заяві глави урядів північноєвропейських країн підтримали шлях України до НАТО, формулу миру президента Зеленського та створення спецтрибуналу проти злочину російської агресії.
Прем’єр-міністр Фінляндії Санна Марін не була присутня на офіційному саміті країн Північної Європи та України, який проводив Нііністьо. Замість цього Марін була присутня на робочому обіді в рамках офіційного візиту.
Прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере, ще один учасник саміту, сказав:
– Тут, на півночі, у нас з’явився більш непередбачуваний і агресивний російський сусід, і важливо, щоб ми разом обговорили, як протистояти цій новій ситуації.
Під час спільної пресконференції Володимир Зеленський сказав, що основною темою зустрічі з північноєвропейськими політиками була безпека. За словами українського лідера, Україна заслуговує бути в НАТО і стане її 33-м членом.
Крім того, він прокоментував заяви з Москви про те, що нібито Україна причетна до замаху на російського диктатора Володимира Путіна, як у РФ намагалися пояснити нічну атаку на дах будівлі Кремля в Москві.
Спільне комюніке
За підсумками зустрічі лідери північних країн Європи підписали документ, в якому наголосили, що підтримуватимуть Україну на її шляху до НАТО.
– На Бухарестському саміті 2008 року союзники домовилися, що Україна стане членом НАТО. Політика відкритих дверей НАТО твердо закріплена у Вашингтонському договорі. Україна направила офіційний запит про прискорену процедуру вступу до НАТО у вересні 2022 року. Північні країни-члени НАТО продовжуватимуть підтримувати Україну на її шляху до майбутнього членства, – зазначено в тексті документа.
Країни Північної Європи продовжать надавати підтримку у зміцненні обороноздатності України. Крім того, буде надаватись політична, фінансова і гуманітарна допомога доти, доки цього потребуватиме ситуація.
Учасники Саміту підтвердили, що Російська Федерація має негайно, повністю і беззастережно вивести всі свої збройні сили з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
У документі зазначається, що учасники саміту твердо підтримують притягнення до відповідальності осіб, винних у воєнних злочинах у зв’язку з агресивною війною Росії проти України. Вони закликали утворити Спеціальний трибунал.
Зокрема, учасники планують продовжувати працювати разом з іншими країнами над розробкою механізмів для забезпечення компенсації втрат, травм і збитків, завданих агресією РФ. Зокрема, у рамках Саміту Ради Європи в Рейк’явіку 16-17 травня 2023 року буде презентовано міжнародний реєстр збитків, завданих Україні Росією.
Учасники саміту погодилися з необхідністю посилення колективного тиску на Росію за допомогою подальших санкцій, щоб послабити її здатність продовжувати агресивну війну.
Лідери країн Північної Європи планують і надалі брати участь у відбудові та реконструкції України після війни, а також рішуче підтримуватимуть Україну в її зусиллях із проведення реформ і у виконанні вимог, необхідних для якнайшвидшого початку переговорів про вступ до ЄС.
Військова підтримка
Візит українського президента відбувався на тлі того, як у постачанні військової допомоги Україні активізувалися саме країни Північної Європи. Так, наприклад, Данія нещодавно оголосила про новий пакет допомоги на $250 млн.
Крім того, президент Фінляндії заявив, що готується 15-й пакет допомоги Україні, як буде і з 16-м.
Водночас, коли мова зайшла про літаки для України, то прем’єр Данії Метте Фредеріксен заявила, що рішення стосовно винищувачів F-16 має бути ухвалено всіма союзниками НАТО, а дискусія на цю тему ще триває.
– Як і раніше, існує гостра необхідність у військовій підтримці для того, щоб українці були якомога сильнішими в боротьбі проти Росії, – сказала Фредеріксен.
Утім, президент України сказав, що впевнений, що після контрнаступу ЗСУ все ж таки з боку країн-партнерів буде підтримка і щодо питання з літаками.
Після Фінляндії
Фінське видання YLE пише, що візит Зеленського був щирим висловленням вдячності Північним країнам, які активно підтримують Україну.
Ця поїздка стала п’ятим закордонним візитом президента України з початку повномасштабного вторгнення РФ.
Як повідомляє нідерландська телерадіокомпанія NOS, Володимир Зеленський після візиту до Фінляндії вирушив до Нідерландів.
Очікується, що Володимир Зеленський також вирушить до Німеччини з офіційним державним візитом 13 травня, повідомило в середу управління поліції Берліна, якому доручено гарантування безпеки. Однак у Києві незадоволені раннім повідомленням про візит президента України до Берліна, пише CNN, й поставили поїздку українського лідера під сумнів.
