Теракт у Луцьку. Як Кремль використовує непорозуміння між Польщею та Україною

За вибухом у будівлі закономірно послідував вибух в інформаційному просторі та у дипломатичному полі.
Посольство Польщі в Україні направило дипломатичну ноту в МЗС України, а державний секретар у МЗС Ян Дзєдзічак виступив з вимогою, аби українська сторона застосувала рішучі і негайні дії з метою виявлення і покарання виконавців.
Читайте: Польща закрила всі консульства в Україні
У той же день у Львівській області в селі Гряда група із 150 осіб перекрила дорогу із плакатами на польській мові: “Це наша земля”, “Не чіпайте наші пам’ятники”, “Волинь в серцях”.
На місце протесту прибули співробітники СБУ та МВС, повідомлялося про зіткнення між учасниками акції та силовиками.
Хто протестував?
У той же час, начальник Головного управління Нацполіції у Львівській області Валерій Середа повідомив, що в акції брали участь учні загальноосвітніх шкіл Львова.
– Скажу відверто, поляків я серед учасників заходу не бачив. Там були наші клієнти, які схильні до вживання наркотиків і діти-школярі зі шкіл Львова. Тепер ми проводимо документування і спільно зі Львівською ОДА будуть вжиті заходи до керівників навчальних закладів з приводу того, що діти роблять у полі та на дорозі в навчальний час, – повідомив Середа в ході брифінгу.
Провокації чи кримінал
– Провокації проти Республіки Польща на території України вигідні тільки Російській Федерації, – заявив голова Служби безпеки України у Волинській області Юрій Фелонюк.
Таку думку поділяє і політолог, конфліктолог-міжнародник Григорій Перепелиця:
– Тут нема сумнівів, що це – спланована диверсійна операція російських спецслужб. І вони діють не тільки в Польщі, але й в Україні. Я думаю, що антиукраїнська акція у Перемишлі – це теж була справа російський спецслужб, тому що мережа російських спецслужб надзвичайно розгалужена і надзвичайно потужна у всій Європі. (Нагадаємо, 10 грудня учасники Маршу орлят перемишлянських і львівських кричали “Смерть українцям”. – Ред.).
Оскільки зрозуміло, що євроінтеграційний курс тримається на польсько-українській солідарності і стратегічному партнерстві, то стратегічна мета Росії – розколоти ці відносини між Польщею та Україною, повернутися до старих ворожих міфів, які залишились, на жаль, не розвінчаними в українсько-польській історії.
Мета Росії – розколоти ці відносини між Польщею та Україною
Коли запроваджується така диверсійна інформаційна операція, то вона, звичайно, розрахована не тільки на російський ресурс, але й, скажімо, на радикальні сили в Польщі, які для того, щоб утриматись у владі, спекулюють на популістичних гаслах, на радикальних націоналістичних гаслах, на які завжди ведеться маргінальна частина населення – як України, так і Польщі. Незважаючи на ту велику роботу, яка була проведена нашими попередниками для налагодження проблем минулого українсько-польських відносин.
Сьогодні ж з’явилися нові політичні сили, оскільки в Європі йде хвиля популізму і спекуляції на цих популістських настроях.
Не думаю, що польська партія Право і справедливість зорієнтована на Росію, але вони експлуатують цей популізм, який сьогодні прогресує в Європі, не тільки в Польщі, а й у Франції, Голландії, Німеччині, Італії. На жаль, тенденція йде на погіршення ситуації сьогодні в Європі. А Росія грає просто на цих провокаціях.
Агентура в парламенті
На думку Перепелиці, російська агентура є в Україні на рівні не лише рядових громадян, а й на рівні українського парламенту, а також – у спецслужбах, тому що вони не пройшли повноцінного процесу люстрації. Тому ми бачимо їх певну недієвість.
Політолог вважає, що неодноразові паплюження польських пам’ятників та меморіалів так само, як і події в Луцьку, є спланованою акцією.
– Але викликає подив, чому наші спецслужби, правоохоронні органи не дають нам результатів розслідування, якщо вони були, хоча й міністр внутрішніх справ запевнив, що буде розслідування таких актів, але чому воно не відбувається? Це питання до української влади. Тому що, якщо цього не відбувається, тоді відбуваються повторні диверсії, які формують міжнародну думку. Влада, як польська, так і українська, має реагувати на ці резонансні події. Якщо такої реакції немає, тоді повторюються ці диверсії, і стверджується дуже негативна суспільна думка відносно наших відносин з Польщею, як і відносин Польщі з Україною, – зазначив Перепелиця.
За фактом вибуху правоохоронці порушили кримінальне провадження за статтею 258 Терористичний акт. Опрацьовується кілька версій події. Ведеться слідство.
Нагадаємо, вночі 29 березня до чергової частини Луцького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області надійшло повідомлення про вибух на території консульства Польщі.
Фото: kievnews.net