
День Гідності та Свободи встановлений указом резидента України Петра Порошенка від 13 листопада 2014 року.
Метою запровадження пам’ятної дати стало донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.
З чого все почалося
22 листопада 2004 року – початок Помаранчевої революції в Україні, загальнонаціональних протестів, мітингів та інших акцій громадянської непокори. Останньою краплею стало оголошення Центральною виборчою комісією результатів другого туру президентських виборів. Через фальсифікації під час голосування і підрахунку голосів Віктор Янукович випередив Віктора Ющенка. Українці тоді вперше вийшли на Майдан і добилися повторних виборів.
Через рік, у листопаді 2005 року, Ющенко заснував свято – День Свободи.
Однак, влада, встановлена в Україні на той момент, так і не змогла реалізувати більшості очікувань, покладених на неї народом.
Згодом, наступним Президентом України став Віктор Янукович. Він скасував День Свободи і об’єднав його з Днем Соборності Указом від 30 грудня 2011 року.
У листопаді 2013 року українці знову вийшли на Майдан. П’ять років тому, увечері 21 листопада, на майдані Незалежності почали збиратися учасники мітингу, незабаром їх було вже 1500, а 24 листопада – понад 100 тисяч прихильників євроінтеграції. Протести відбулися також у Львові та Харкові.
Потім відбувся загальностудентський страйк, а 29 листопада на Євромайдані влаштували великий мітинг із закликами до відставки уряду та дострокових виборів у парламент.
Кривавою стала ніч на 30 листопада. Тоді для розгону майданівців злочинна влада застосувала силу. І це був тільки початок. Протести перетворилися з проєвропейських на антиурядові та стали значно масштабнішими.
18-20 лютого – пік Революції гідності. Відбулися криваві сутички в центрі Києва, підпалено Будинок профспілок та вбито багатьох євромайданівців, які стали Героями Небесної сотні.
У ніч з 21 на 22 лютого Янукович втік з України, а Росія незабаром анексувала Крим та без оголошення війни вторглася на Донбас.
День Гідності та Свободи 2019
У столиці України в День гідності та свободи в Колонній залі КМДА відбудуться заходи, приурочені пам’ятній даті.
О 13.00 відкриється фотовиставка, присвячена подіям листопада 2013 року, а в 14.00 всім охочим покажуть кінострічку Київ незламний.
Читайте: Провокатор за завданням спецслужб РФ закликав до терактів у День Гідності та Свободи
На Майдані Незалежності відкриється фотовиставка Два століття – одна війна.
На місці майбутнього Музею Революції Гідності 21 листопада в Києві відкриється виставковий простір Майдан. Меморіал. Музей. Офіційне відкриття – о 17.00.
Крім пам’ятних і святкових заходів, у річницю початку революції Гідності в Києві анонсували дві акції протесту.
Одна з них присвячена зупинці розслідувань щодо розстрілу Небесної Сотні.
Раніше Факти ICTV писали, що Генпрокуратура розпочала службове розслідування за фактом можливої втрати матеріалів кримінального провадження про злочини, пов’язані з масовими протестами і вбивствами в 2013-2014 роках.