
У Києві відбулася перша прес-конференція нового складу ЦВК. Факти ICTV зібрали основні тези, які звучали на тему проведення майбутніх президентських виборів у 2019 році.
Коли стартує президентська кампанія
Датою початку президентської кампанії перед виборами 2019 в ЦВК обрали 31 грудня. З цього дня починається реєстрація потенційних кандидатів.
У скільки обійдуться вибори
На проведення виборів президента України у держбюджет-2019 заклали 2 млрд 354 млн 880 тис. грн. На перший тур волевиявлення витратять 1,5 млрд грн, на другий — 848 млн грн.
Як голосуватимуть переселенці
ЦВК заявила, що виконає постанови законопроекту №6240 Про виборчі права внутрішньо переміщених осіб, якщо його ухвалить Верховна Рада.
За словами членів ЦВК, у переселенців, які проживають і зареєстровані на підконтрольних Києву територіях, і без ухвалення цього законопроекту, проблем для того, щоб проголосувати не буде. Інша ситуація з особами, які реально проживають на окупованих територіях, хоча і зареєстровані як внутрішні переселенці.
– Не факт, що вони можуть дістатися до тих дільниць, на яких могли б проголосувати, – заявив заступник голови ЦВК Євген Радченко.
Читайте: Не мають ніяких правових наслідків: ЦВК України про “вибори” на Донбасі
Зміни до закону про вибори президента
Голова ЦВК Тетяна Сліпачук заявила, що закон про вибори президента в Україні потребує багатьох змін. За словами членів комісії, з часу ухвалення закону (1999 рік) в Україні впроваджено багато законів, які стосуються держзакупівель, корупції, електронного паспорту. Щоб не виникло серйозних проблем, потрібно працювати над “точковими” змінами в законі про вибори президента, наголошують в ЦВК.
Гібридні атаки на вибори
ЦВК планує створити підрозділ, що займатиметься виключно кібербезпекою на виборах у 2019 році. Це робиться через те, що в комісії прогнозують спроби гібридних атак на ЦВК.
За словами її членів, зараз є нестача IT-спеціалістів. Через це до лав ЦВК за конкурсною основою оголошено набір айтішників.
– Ми розуміємо всі ті гібридні атаки, які можуть бути здійснені на процес виборів, і намагаємося зараз продумати наші контрдії стосовно кожної, – заявила голова ЦВК Тетяна Сліпачук.
Публічність засідання комісії
Майбутні засідання ЦВК будуть публічними. Для журналістів створили процедуру, за якою можна зареєструватися для участі в засіданні комісії.
Читайте: Вибори 2019 в Україні
5 жовтня журналістів не пустили на засідання комісії, під час якого обирали керівний склад ЦВК. Тоді головою ЦВК було обрано Сліпачук, заступниками голови – Олега Конопольського та Євгена Радченка, секретарем стала Наталія Бернацька.
Як повідомлялося, раніше ЦВК призначила дату виборів в нових об’єднаних територіальних громадах.