
Православна церква України – саме таку назву носить автокефальна церква, що була створена 15 грудня. Вона має стати п’ятнадцятою автокефальною церквою у світі, що визнані Вселенським патріархатом.
Її було створено на Об’єднавчому Соборі у Софіївській церкві, де зібрались представники духовенства. Митрополитом Київським та всієї України став Епіфаній – права рука Філарета.
Читайте: Епіфаній – глава нової помісної церкви: що відомо про митрополита
Порошенко – творець нової церкви
Створення Православної церкви України 15-го грудня стало інфоприводом для багатьох іноземних ЗМІ. Про нас писали The Independent, The Washington Рost, Reuters, The New York Times, The Wall Street Journal та інші авторитетні видання.
На відміну від вітчизняних видань, які схильні критикувати владу за втручання у справи церкви, міжнародні виділили Петра Порошенка як “переможця” або “головного організатора цього історичного процесу”.
Він проявив ініціативу, звернувшись до Вселенського патріарха від імені українського народу з проханням про створення автокефальної церкви.
Програш Путіна
Повний розрив зв’язків з Росією, з Путіним, з патріархом Кирилом і їх пропагандою та повна незалежність – так висвітлюють 15-е грудня іноземні ЗМІ.
Вони прирівнюють створення автокефальної церкви до здобуття Україною незалежності, називаючи цю подію історичною, епохальною та “надзвичайно важливою у боротьбі проти російського втручання”.
– Цей крок – програш для президента Росії Володимира Путіна, який використовував спільні культуру та минуле країн, щоб виправдати свої дії, спрямовані на збереження України в сфері впливу Кремля, – стверджує журналіст The Wall Street Journal Джеймс Марсон.
Частина політичної кампанії
Нова церква та томос – це ключова частина майбутньої передвиборчої кампанії президента. Цього не можна заперечувати. І на цьому пункті наголошують іноземні ЗМІ. Всі вони прогнозують складні виборчі перегони, де головним аргументом чинного президента буде томос та створення незалежної від Росії церкви.
– Президент Порошенко, який буде боротись на президентських виборах наступного березня, зробив це основною політикою своєї кампанії, – йдеться у матеріалі The Independent.
Reuters пише про те, що “нова церква може підсилити Петра Порошенка, який лобіював її створення і стикнеться з жорсткою виборчою боротьбою в березні”.
Церква відділена від держави
З одного боку, Порошенко зробив вагомий внесок в розвиток церкви, з іншого – завоював собі додаткові голоси на майбутніх виборах. Українці розділились на два табори – ті, хто підтримують ініціативу президента, ті, хто вбачають у цьому лише піар.
На Об’єднавчий Собор приїхало близько 190 ієрархів і лише один мирянин – президент, хоч і без права голосу. Він же і звертався до народу зі сцени на Софіївській площі, представляв нового предстоятеля церкви Епіфанія і вітав народ з утворенням автокефальної церкви.
Промова президента затягнулась більше ніж на 20 хвилин і інколи мала більш політичний характер, аніж церковний. Він щоразу наголошував на розірванні будь-яких зв’язків з Росією.
Він вже заявив про свій намір їхати з Епіфанієм до Стамбулу за томосом. І він має на це право навіть не як глава держави, а як той, хто запустив процедуру отримання томосу.
На порозі Томосу
Дата отримання томосу вже відома – 6 січня 2019 року. В цей день митрополит Епіфаній відправиться на Фанар, щоб провести спільну службу зі Вселенським патріархом та отримати з його рук грамоту про незалежність – томос.
– Засвідчено, що на богослужінні в Константинопольському патріархаті було згадано митрополита Епіфанія як рівного серед п’ятнадцяти визнаних вселенські православних предстоятелів, – розповів перед ефіром Свободи слова Ростислав Павленко, радник президента і директор Національного інституту стратегічних досліджень.
Противники томосу аргументують своє невдоволення тим, що його отримання не буде означати незалежність української церкви, а навпаки зобов’яже її підпорядковуватись Константинополю. Хоча цьому суперечить текст статуту ПЦУ, де наголошується на автокефалії.
– Зараз ми рівні з Константинополем. Вселенський патріарх має здійснити ще одну унікальну дію – вручити томос. Після цього констатуємо, що ці церкви є рівні, – пояснив Павленко.
Щодо змін у церковному устрої, на які чекають прихожани, переживати не варто, впевнений Павленко:
– Для прихожан буде лише можливість належать до незалежної Православної церкви України. Я не думаю, що щось зміниться для них в плані ритуалів. З’явиться відчуття, що вперше за тисячу років ми маємо незалежну вселенські визнану церкву.
Читайте: Православна церква України: що передбачає нова церква та що станеться з УПЦ МП
Експерт наголосив, що створена Православна церква України – абсолютно позитивний крок:
– По-перше, це зменшує можливості впливу Росії в Україні. По-друге, це питання набуття ще одного символу незалежності. Незалежна церква є атрибутом духовної незалежності.
З часом політичні мотиви, якщо вони були, знівелюються, а Порошенко залишиться тим президентом, який привів українську церкву до незалежності. І хоч томос ще не в Києві, українці вже почали святкувати цю перемогу.
Томос стане лише початком. Попереду ще тяжкі перемовини та пошук консенсусу з УПЦ МП, формування керівних органів та діяльності нової Православної церкви України.
Фото: Rostyslav Pavlenko, митрополит Епіфаній, dreamstime
Лілія Ященко