Укр Рус
Статті
Статті

Закон про перейменування УПЦ: чому Онуфрій проти

Києво-печерська лавра

20 грудня парламент підтримав законопроект №5309, який зобов’язує УПЦ МП вказувати у назві свою приналежність до Російської православної церкви.

Закон передбачає, що релігійні організації, керівний центр яких знаходиться за межами України, в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та тимчасово окупувала частину території України, відображати приналежність до цієї релігійної організації шляхом відтворення у своїй назві повної статутної назви такої релігійної організації.

Олександр Саган

Зараз дивляться

– Сьогодні є певна маніпуляція свідомості віруючих щодо того, чи керується ця церква з Москви чи ні. Закон вирішує це питання, щоб не було маніпулювання щодо того, де керівний центр цієї церкви, – розповідає релігіознавець Олександр Саган.

Реакція УПЦ МП

В Українській православній церкві відразу відреагували на ухвалений закон, назвавши його антиконституційним.

Екстренне засідання Синоду

Там закликають президента ветувати закон.

– Прийнятий сьогодні законопроект №5309 порушує право на свободу віросповідання та дискримінує за релігійною ознакою мільйони віруючих громадян України, що належать до Української Православної Церкви, а також не відповідає Конституції України, Загальній декларації прав людини та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, – запевняють в УПЦ МП.

Як буде називатись УПЦ МП

Сьогодні офіційна назва церкви Московського патріархату – Українська православна церква. Однак, згідно з законом їм не обов’язково змінювати її на Російську православну церкву в Україні, як хотів патріарх Філарет.

– Вони можуть вказати, що це екзархат Російської православної церкви в Україні, як це було до 1990 року. Вони можуть вказати, що це митрополичий округ Російської православної церкви, таке є в практиці Московського патріархату, – вважає експерт.

Ще одним варіантом є повернення до назви додатку Московський патріархат. Оскільки Московський патріархат – це друга назва Російської православної церкви, такий варіант теж прийнятний.

– В багатьох громадах, особливо в Луганській і Донецькій областях, на вивісках це є. Вони пишуть Українська православна церква, а зверху вказують Московський патріархат. Ніякої проблеми з цього не роблять, – розповідає Саган.

Повертаємось до 2007 року

Українська православна церква повертається до того статусу, який мала у 2007 році, коли офіційно носила назву Українська православна церква Московського патріархату.

Церква

У 2007 році УПЦ МП змінила статут і прибрала з назви приставку Московський патріархат. Релігіознавець пояснив, що це було спричинено низькою підтримкою суспільства:

– Соціологія чітко показувала, що практично в усіх регіонах України підтримка церкви з вказаною приставкою Московський патріархат падала в два і більше разів. Ця тенденція зберігається і досі.

З 2014 року, коли Росія напала на Україну, підтримка Московського патріархату впала:

– З початку війни є чітка тенденція до того, що підтримка Київського патріархату серед православних віруючих вдвічі вища. В цифрах: 40-42% – підтримка Київського патріархату і 18-22% – підтримка Московського патріархату в залежності від регіону.  Тому зрозуміло, чому це (прийняття закону, – Ред.) так неприйнятно для Московського патріархату, – розповідає експерт.

УПЦ – частина Російської православної церкви

Статут Російської православної церкви містить цілу главу, присвячену функціонуванню Української православної церкви.

Православна церква

Там прописано, що Українська православна церква має широкі права автономії. Втім, не можна сказати, що вона незалежна.

– Попри те, що центр управління знаходиться у місті Києві, вони чітко пишуть, що всі архієреї зобов’язані брати участь в роботі помісних і архієрейських соборів і їх рішення є обов’язковими для УПЦ.

Пункт четвертий статуту РПЦ зазначає, що центр управління УПЦ знаходиться у Києві. За словами Олександра Сагана, у законі ця умова передбачена:

– Законодавець це передбачив і чітко вказав, яким чином ми вважаємо керівний центр закордоном. Це входження представництва цієї церкви або вищої ієрархії цієї церкви в роботу керівних органів і обов’язкових рішень для цієї церкви.

Церква повертається до того стану, який був до 2007 року. Тоді вони спокійно жили, ніхто їх не утискав і все їх влаштовувало, –  підсумував експерт.

Прийняття закону про перейменування  церкви має урегулювати плутанину, що виникла внаслідок створення 15 грудня помісної Православної церкви України. Так як УПЦ входить у релігійну структуру країни-агресора, її назва має відображати приналежність до РПЦ.

Після початку війни на Донбасі рейтинг УПЦ Московського патріархату значно впав, а тепер, коли їх зобовяжуть чітко вказувати у назві свою приналежність до агресора, він і надалі продовжить знижуватись. Звідси і масові протести церкви проти втручання уряду в релігійні справи.

Фото: gettyimages, УПЦ МПdreamstime

Лілія Ященко 

Православна церква України, ПЦУ, УПЦ МП
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка