PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Як мак став символом пам’яті в Україні

Історія становлення червоного маку в Україні як символу пам’яті жертв Другої світової війни 1939-1945 років.

мак

Російська пропаганда перетворила Другу світову війну на релігійний культ. Слово “бандерівці” – на страшилку для дітей і дорослих. Георгіївську стрічку – на символ сепаратизму, розповідає історик та журналіст Олександр Зінченко.

Що робити з відзначенням 9 травня? Було ясно, що повторювати пострадянські практики – це забивати у власні ворота, лити воду на млин ворожої пропаганди. Треба було запропонувати нові смисли, ритуали, символіку.

Було кілька варіантів. З інших альтернатив запам’яталася квітка незабудки. А згодом подумали про мак. В старих піснях співають, що маками проростає козацька кров на полі битви!

Читайте: День пам’яті та примирення в Україні

І так виходить, що ця символіка, яку Британська імперія використовувала з часів перемоги у Першій світовій війні, була близькою українцям ще раніше.

“Червоне – то любов, а чорне – то журба…”. Цей код промовляв з кожної квітки на українських вишиванках.

Тодішнє керівництво Національної телекомпанії України захопилося ідеєю розмістити квітку маку як святковий логотип у ці дні.

У 2009 році у Києво-Могилянській академії відбувалася велика наукова конференція про пам’ять Другої світової війни. У неї був фантастичний символ: художник намалював квітку маку акварельною фарбою так, що це виглядало водночас і як квітка, і як плями крові навколо кульової рани.

Символ сам мав промовляти: вдягаючи маковий квіт у ці дні, ти не просто вшановуєш пам’ять полеглих – ти ніби приміряєш на себе їх досвід, їх рани.

Вже у 2015 році українці почали масово вдягати маковий квіт у цей день. До кампанії Маки пам’яті долучилися такі відомі особи, як співачка Марія Бурмака та дружина президента Марина Порошенко.

До слова, у нас звикли відзначати День Перемоги 9 травня, в той час як у Європі відзначають День пам’яті – 8 травня. Факти ICTV писали, чому дата 8 травня все ж є правильнішою.

Фото: Dreamstime

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка