
Заступник міністра охорони здоров’я з питань європейської інтеграції Олена Симоненко розповіла, що від фізичного домашнього насильства в Україні страждає більше 1,8 млн. жінок і лише 10% з них звертаються за допомогою.
До форм домашнього насильства відносять також психологічне та економічне.
– Фізичний вид насильства – це будь-який прояв фізичного насильства, не обов’язково, щоб вас били. Сексуальний вид насильства – це будь-який прояв, не обов’язково інтимний контакт, торкатися туди, куди ви не хочете. Економічне насильство – коли вам забороняють заробляти гроші або ви перебуваєте в умовах залежності від свого партнера або чоловіка і вам не дають ніяких грошей. Психологічне насильство – коли йде булінг або вам загрожують, тобто психологічно. Наприклад, називають вас кожен день товстою коровою, і ви просите такого не робити, а чоловік каже вам, що просто жартує. Це не жарти. Це психологічне насильство, – розповів психолог Андрій Козинчук.
Куди звертатися, якщо ви стали жертвою насильства
Насамперед необхідно звернутися в правоохоронні органи.
З 2017 року в Україні передбачено проект протидії домашньому насильству Поліна. Він працює лише в декількох районах Києва, Одеси, а також в Сєвєродонецьку.
Читайте: Перший вирок за домашнє насилля у Києві: 33-річного тирана посадили на три місяці
Голова Нацполіції Ігор Клименко обіцяє продовжити впроваджувати проект по всій країні. За його словами, планується запустити 45 екіпажів швидкого реагування і сформувати базу даних кривдників.
Варто нагадати, що з січня 2019 року в Україні за домашнє насильство передбачена кримінальна відповідальність.
Також, якщо ви стали жертвою насильства можна звернутися в спеціалізовані притулки.
У Києві функціонують два притулки: у Київському міському центрі по роботі з жінками і в Деснянському районі.
– Від постраждалих не вимагатимуть прописки, довідки від лікарів, довідки про наркозалежність або алкозалежність. Але з домашніми тваринами ні в один притулок не беруть. Саме вони дуже часто є тим, чим кривдники шантажують жінок, – сказала гендерна спеціалістка Марія Дмитрієва.
Нагадаємо, за даними МВС, 23% тяжких насильницьких злочинів відбуваються в сім’я. Щорічно близько 1,5 тис. жінок помирають від рук власних чоловіків.