Розбиті вікна, зірване засідання та постраждалі правоохоронці: що і чому відбувається під Радою

17 грудня розпочався останній сесійний тиждень Верховної Ради. Парламентарі мають розглянути зміни до Виборчого кодексу та Конституції та, можливо, питання відкриття ринку землі.
Хто мітингує під Радою?
Зранку під будівлею парламенту розгорнулось одразу кілька акцій протесту:
- під прапорами партій Свобода, Батьківщина, Аграрна партія та Нацкорпус мітингують проти відкриття ринку землі;
- члени організації Авто Євро Сила прийшли нагадати, що чекають на спрощену систему розмитнення авто на єврономерах. До слова, після мітингу під Радою вони обіцяють переміститись під стіни Кабміну;
- представники професійних об’єднань вимагають не допустити повної приватизації державних підприємств;
- окрема група протестувальників виступає проти ухвалення законопроекту №0931 щодо гармонізації законодавства у сфері запобігання та протидії дискримінації з правом Європейського Союзу, який нібито знищує свободу віросповідання. Мітингувальники називають себе захисниками християнських цінностей.
Навпроти парламенту встановили сцену, а загальна кількість протестувальників – близько 2 тис.
Внаслідок великого скупчення людей вулицю Михайла Грушевського було перекрито, а для контролю за дотриманням порядку до стін Ради прибула велика кількість правоохоронців. Зокрема, поліцейські, представники Поліції діалогу, співробітники ДСНС, нацгвардійці, а також кінологи та вибухотехніки.
– Це останній турботиждень в цьому році. І дуже багато незакритих питань в тих, хто мітингує. Все збіглось в часі, – пояснює політолог Олександр Антонюк.
За його словами, причина мітингів, зокрема, і через недостатньою комунікацію між владою та суспільством.
Чому почались зіткнення?
Якщо спочатку акції проходили спокійно, то ближче до обіду почались сутички. Спочатку бійка сталася біля станції метро Арсенальна. Причиною було те, що правоохоронці відмовилися пропускати колону тракторів до Ради.
Надалі причиною стали спроби мітингувальників встановити намети на проїжджій частині.
Коли правоохоронці намагались зупинити протестувальників, почалась штовханина, мітингувальники навіть облили поліцейських зеленкою, жбурляли в них камінням, порожніми пластиковими пляшками і димовими шашками.
В результаті 17 поліцейських постраждали, двоє у лікарні, близько 26 протестувальників затримано.
ЗМІ також повідомляють, що у сутичках від сльозогінного газу постраждало двоє журналістів – Вікторія Рощина та Олексій Нікулін.
Окрім того, у готелі Київ вибило вікна, а входи і виходи із будівлі Ради перекрили працівники Управління державної охорони.
До чого це призвело?
Спікер парламенту Дмитро Разумков достроково завершив ранкове засідання Ради. Опозиційні партії, які не підтримують відкриття ринку землі, заблокували трибуну і не дали продовжувати роботу. Внаслідок цього Разумков запропонував зібрати позачергове засідання аграрного комітету.
– У нас достатньо напружена ситуація у стінах Верховної Ради та за її межами. Є пропозиція від всіх фракцій та депутатських груп – зараз провести позачергове засідання аграрного комітету.
Спікер наголосив на тому, що засідання буде організаційним, а правки на ньому не розглядатимуть. Нагадаємо, до другого читання до законопроекту про ринок землі надійшло близько 5 тис. правок.
Читайте: Ринок землі у цифрах: до чого призведе зняття мораторію на землю
Політолог наголошує – мітинги демонструють, що це питання, з яким не варто поспішати. І, можливо, розгляд законопроекту відтермінують.
– Схоже на те, що законопроект може бути не проголосований на цьому тижні. Для законодавців це сигнал, що потрібно провести нормальну комунікаційну кампанію, ще декілька парламентських слухань, виїзні сесії і слухання в регіонах, а вже тоді виходити з єдиною формою.
Експерт додає – враховуючи резонанс та градус напруження, протести під Радою можуть затягнутись до кінця тижня.
До слова, Факти ICTV ведуть трансляцію того, що відбувається під парламентом.