, редакторка стрічки

Суд у справі катастрофи MH17: кого судять і в чому звинувачують

Катастрофа MH17

В Окружному суді Гааги (Нідерланди) 9 березня почалися слухання у справі Boing 777 рейсу МН17 Малазійських авіаліній, збитого 17 липня 2014 року над окупованих Донбасом.

Міжнародна слідча група (JIT), яку створили Нідерланди, Австралія, Бельгія, Україна і Малайзія, підтвердила, що ракетна установка Бук, з якої випустили смертельний снаряд, доставлена ​​з Росії на непідконтрольну Україні територію.

Кого ж звинувачують у вбивстві 283 пасажирів і 15 членів екіпажу і до яких висновків дійшло слідство, коротко розкажуть Факти ICTV.

Зараз дивляться

Хто серед обвинувачених

Прямих звинувачень Росії, яка наполегливо заперечує причетність до катастрофи, не оголошено. Але якщо суд у Гаазі підтримає версію обвинувачення про прямий вплив російської влади на дії підсудних, родичі загиблих зможуть подати великі позови про компенсацію.

Поки ж Державна прокуратура Нідерландів звинувачує у вбивстві пасажирів рейсу MH17 трьох росіян і одного громадянина України, причетних до завезення Бука з РФ. Ніхто з них до суду не з’явився.

Хто вони:

  • Ігор Гіркін (Стрєлков) – так званий міністр оборони “ДНР” у 2014 році;
  • Сергій Дубинський (Хмурий) – генерал-майор армії РФ;
  • Олег Пулатов (Гюрза) – керівник другого відділу “ГРУ ДНР”;
  • Леонід Харченко (Кріт) – громадянин України, керівник одного з підрозділів “ГРУ ДНР”.

Суд встановить ступінь вини кожного окремо. З чотирьох підозрюваних на висунуті звинувачення відреагували тільки росіяни. Вони провину в катастрофі заперечують. І тільки один з них – Пулатов – представлений адвокатами з нідерландської фірми, яким допомагає російський юрист Олена Кутіна.

У чому звинувачують підозрюваних

Раніше Міжнародна слідча група у Нідерландах на підставі отриманих доказів встановила місце прописки зенітно-ракетної установки Бук-М1, з якої збили Boing 777 на Донбасі. Це – 53-тя Курська зенітно-ракетна бригада Збройних сил РФ.

Усіх чотирьох звинувачують лише у причетності до доставлення Бука в місто Сніжне Донецької області, звідки була випущена смертельна ракета.

Читайте: Перехоплені розмови Пулатова. Які докази оприлюднили на суді в справі MH17

Хто запустив ракету

Безпосередні учасники пуску ракети поки невідомі. Однак один із прокурорів заявив, що у них є, принаймні, один свідок, який готовий виступити в суді.

Крім того, слідство збирається розкрити зв’язки підсудних з російськими військовими і керівництвом, тобто довести суду, що саме Росія передала установку Бук бойовикам на Донбасі.

На думку адвоката родичів жертв катастрофи Джеррі Скіннера, така потужна і високотехнологічна зброя не могла залишити територію РФ без дозволу на вищому рівні.

Міжнародне слідство допускає, що атака на цивільний авіалайнер могла бути помилкою, а бойовики намагалися збити український військовий літак. Однак напад на військовий літак також є кримінальним злочином.

Коли Росія відповість за катастрофу MH17

Суд у Нідерландах, ймовірно, розтягнеться на кілька років, але головне, що в результаті його вердикт дасть потенційну можливість притягнути до відповідальності вище керівництво Росії в Міжнародному кримінальному суді Гааги.

Також рішення Окружного суду Гааги може бути використано проти РФ у майбутніх процесах у Європейському суді з прав людини, куди збираються звернутися родичі загиблих. Якщо ЄСПЛ встановить, що Росія як держава несе відповідальність за катастрофу, вони отримають компенсації.

До речі, одночасно з судовим процесом адвокат Джеррі Скіннер вже подав від імені 40 сімей родичів жертв позов до Європейського суду з прав людини проти РФ та її президента Володимира Путіна. Вони вимагають $330 млн компенсації.

Важливий цей суд і для України – він дасть доказову базу для процесу в Міжнародному суді ООН проти РФ за злочини на Донбасі.

Катастрофа MH17 Фото: Alexander Ermochenko/Getty Images

Нагадаємо, літак авіакомпанії Malaysia Airlines, що виконував рейс MH17 з Амстердама до Куала-Лумпур, був збитий 17 липня 2014 року над окупованою Росією територією Донецької області. На борту літака перебували 298 пасажирів та членів екіпажу, всі вони загинули.

MH17, Гаагський суд, Катастрофа MH17, Нідерланди
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Ad

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка