Великдень без походу до церкви. Як освятити паски і яйця вдома

Через пандемію коронавірусу та карантинні заходи вірянам цьогоріч також не радять йти до церкви на Великдень. Українців закликають залишитися у цей день удома, послухати онлайн-трансляції служб та освятити великодні кошики самостійно.
Як це зробити правильно, які молитви читати та де взяти освячені атрибути свята, ексклюзивно Фактам ICTV розповів настоятель Свято-Миколаївського храму Полтави Православної церкви України, протоієрей Олександр Дедюхін.
– Українці через карантин на Великдень залишаються вдома. Чи можна перегляд трансляції прирівняти до живої участі у службі у цей день?
– У православній церкві є таїнство та обряд. Таїнство – це певні речі, які можуть даватися священникам або єпископам. А обряди – це загальні молебні.
Освячення пасок – це обряд, він може проводитися дистанційно. Зараз новітні технології нам дозволяють це зробити. Ми маємо розуміти, що для Святого Духу немає ніяких меж. Він всюди. За звичайних умов відвідати церкву у цей день краще, але зараз можна прослухати молитву онлайн і долучитися до обряду дистанційно.
– А як правильно освятити домашню паску самостійно?
– Домашню паску можна освятити, прослухавши онлайн-молитву під час трансляції або прочитати її самостійно.
– А яке освячення є більш ефективним?
– Краще послухати церковні молитви. Але якщо немає змоги, то читаємо самостійно. Головне, аби була наша молитва та була наша подяка.
– Якщо читати молитву самому, то яку саме?
– Є молитви на освячення пасок, молитви пасхального дня. Їх можна знайти в інтернеті у вільному доступі. Якщо немає змоги знайти цю молитву, просто варто прочитати Отче наш. Цього буде достатньо. Ми дякуємо Богові за хліб насущний.
– Чи треба під час обряду освячення використовувати святу воду?
– Якщо вона є вдома, то можна окропити святою водою паску під час освячення. Але якщо немає, то достатньо буде молитви. Ми маємо зрозуміти, що таке освячення. Освячується не паска, не вода, а освячується людина. Вона слухає молитву і освячується. Тому можна обійтися без води.
– Чи є якісь настанови щодо святкової трапези?
– Особливих рекомендацій немає. Це нормальна родинна трапеза з тими людьми, з якими ви живите вдома чи перебуваєте на самоізоляції. Вимог до одягу немає. Перед їжею той, хто найстарший у родині, молиться. Він читає Отче наш. Усі разом з ним мають подякувати Богові, перехреститися, а потім споживати їжу.
Великдень 2021
Великдень у 2021 році відзначатимуть 2 травня.
До 1 травня віряни мають дотримуватися Великого посту.
Детальніше про святкування Великодня 2021 читайте на Фактах ICTV.
Фото: Олександр Дедюхін