
Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) підтримала резолюцію, якою передбачено виплати українцям у випадку, якщо ті виявлять бажання повернутися на батьківщину.
Про це повідомив народний депутат Олексій Гончаренко.
Рішення ПАРЄ щодо повернення українців додому
– У ПАРЄ проголосували за виплати грошей українцям для повернення в Україну! Тобто після закінчення бойових дій українці, які будуть повертатися жити в Україну, зможуть отримати фінансову допомогу від європейських країн, – повідомив нардеп.
Також учасники ПАРЄ одностайно – 56 голосами – ухвалили резолюцію про заклик до Європи передбачити негайні та довгострокові політичні рішення для підтримки українців.
– Саме в цій резолюції я відстоював забезпечення виплат для ВПО та біженців у Європі. І нарешті це дотиснуто! Виплати будуть, і соцдопомога також, — повідомив український нардеп.
Своєю чергою народна депутатка Євгенія Кравчук заявила, що серед іншого в резолюції йдеться про:
- заклик до посилення політичної підтримки та надання необхідного фінансування для реалізації політики внутрішнього переміщення в Україні;
- підтримку продовження дії Директиви ЄС про тимчасовий захист для українців та пошук довгострокових рішень для проживання переміщених осіб;
- підтвердження прав людей під тимчасовим захистом подавати заяву на отримання притулку та пропозиція надання постійного проживання після трьох років перебування.
У резолюції також зазначається, що довгострокова програма підтримки ВПО, які проживають в Україні, має включати фінансову допомогу для забезпечення доступу до житла, зокрема, соціального. Крім того, мають бути передбачені кредити на відбудову приватного житла та іншу підтримку для пошуку довгострокових житлових рішень, у тому числі стійкою реінтеграцією на ринку оренди житла; а також психологічну підтримку.
У резолюції ПАРЄ також вказується, що повернення переміщених людей до своїх домівок може потребувати років підготовки, яку потрібно розпочинати вже зараз.
Для ВПО в Україні також важливо створити можливості щодо збереження та розвитку своєї культурної спадщини.
Держави-членів, які приймають ВПО з України, закликають:
- полегшити доступ до власної спадщини, заохочуючи програми культурного обміну, партнерства, спільні мистецькі колаборації та організацію культурних фестивалів і виставок;
- надавати підтримку та ресурси художникам, письменникам, музикантам та іншим працівникам культури фінансуванням ініціатив, грантів та програм резиденцій;
- просувати українську мову, підтримуючи незалежних видавців та переклади української літератури, а також створюючи спеціальні книжкові полиці в бібліотеках.