Чому мери почали отримувати штрафи за зрив мобілізації та позиція адвокатів

В Україні міські голови почали отримувати штрафи на десятки тисяч грн за нібито зрив мобілізаційних планів. Кого саме оштрафували з мерів та чи законні такі дії – читайте далі у матеріалі Фактів ICTV.
Кого з мерів оштрафували
Нещодавно міський голова Дрогобича Львівської області Тарас Кучма розповів, що йому надійшов штраф на суму 34 тис. за нібито невиконання мобілізаційного плану.
– Протокол щодо виписаного штрафу про нібито зрив мобілізаційного плану оскаржуватимемо у судовому порядку. Ми, міські голови, робимо все можливе для забезпечення життєдіяльності в громадах, – сказав він.
Водночас Тарас Кучма стверджує, що мери не можуть примусово ловити та силою відправляти людей на війну.
Мерам низки інших міст Львівської області надійшли аналогічні штрафи, розповів він.
Серед них: міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, Східниці – Іван Піляк, Борислава – Ігор Яворський, Меденич – Михайло Живчин.
Штрафи мерам – реакція Асоціації міст України
Асоціація міст України направила відкритого листа президенту Володимиру Зеленському.
У ньому йдеться про порушення законодавства, процедур і справедливості під час проведення процесуальних дій правоохоронними та судовими органами проти очільників невеликих громад у 2025 році.
В Асоціації міст України згадали про неправомірні дії проти очільника Ірпінської міської ради Олександра Маркушина, якого арештували на 60 діб з правом внесення 30 млн грн застави за виїзд за кордон. Проте він має на це право як батько-одинак.
Не оминули увагою і ситуацію з очільником Нетішинської міської ради Олександром Супрунюком. Його відсторонили від виконання обов’язків на 60 діб з домашнім арештом за купівлю муніципалітетом дронів для військових підрозділів.
– Системний тиск на місцеве самоврядування послаблює громади та Україну загалом. Це призводить до послаблення у війні з агресором, робить складнішим шлях до перемоги, – наголосили в Асоціації міст України.
Думка юристів: чи мери відповідальні за мобілізацію
Адвокат юридичної компанії Riyako&Partners Катерина Аніщенко у коментарі РБК-Україна пояснила, що питання про план мобілізації – це виключно суб’єктивне бачення представників Міністерства, адже такого немає на законодавчому рівні.
– Мобілізація триває, ТЦК працюють, військовозобов’язані з’являються до військкоматів. Тоді про який зрив мобілізації йдеться, – наголосила адвокат.
Вона пояснила, що виконання мобілізаційного плану не встановлюється на законодавчому рівні, а лише негласними наказами. На її думку, якщо мерів притягатимуть до відповідальності, вони успішно оскаржуватимуть це рішення в судовому порядку.
Катерина Аніщенко звернула увагу, що в законодавстві справді поклали певні зобов’язання як на роботодавців, так і на держслужбовців у питанні процесу мобілізації.
На її думку, може виникнути питання лише в якості виконання, проте не в кількості.
– Мерів можуть притягти до відповідальності за якісь там мобілізаційні вимоги, але ця постанова має бути обґрунтованою. Мені цікаво подивитися на визнання цих постанов неправомірними, – зазначила вона.