Угода про копалини є, формальних гарантій оборони немає — Шмигаль

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль констатував, що в угоді про створення Українсько-американського інвестиційного фонду відновлення немає формальних гарантій оборони.
Про це він повідомив під час Години запитань до уряду у Верховній Раді в п’ятницю, 2 травня.
– Формальних гарантій оборони в цій угоді немає, але кожна нова надана Сполученими Штатами військова допомога Україні вважається капітальним внеском. Це стимулює адміністрацію США продовжувати і не зупиняти постачання нам зброї, постачання нам розвідданих, – сказав Шмигаль.
Водночас прем’єр зауважив, що тези, викладені в преамбулі угоди, є відсиланнями до гарантій безпеки від співпраці сторін.
Підписали угоду
Нагадаємо, Сполучені Штати Америки та Україна підписали угоду про доступ до природних ресурсів.
Міністерка економіки України Юлія Свириденко підтвердила це.
– Як домовилися президент Володимир Зеленський і президент Дональд Трамп, спільно з міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписало угоду про створення інвестиційного фонду відновлення США – Україна, – розповіла вона.
П’ять ключових принципів
Як повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, уряд ухвалив рішення, необхідні для підписання угоди між Україною та США про створення инвестиційного фонду відновлення.
За його словами, в основі угоди між Україною та США закладено п’ять ключових принципів.
Серед них – рівноправність, адже інвестиційний фонд відновлення створюється на засадах 50/50 і обидві сторони мають рівне право голосу.
Згідно з угодою, Україна зберігає повний контроль над надрами, інфраструктурою та природними ресурсами.
Ще один із принципів – це нові інвестиції, а не борги. За словами прем’єр-міністра, угода не передбачає жодних боргових зобов’язань.
У документі йдеться про гарантованих інвесторів і покупців. Шмигаль розповів, що фонд інвестуватиме в проєкти і гарантуватиме комерційні закупівлі продукції на умовах “бери або плати”.
Крім того, угода передбачає узгодженість з євроінтеграційним курсом. Документ не перешкоджатиме набуттю Україною членства в Європейському Союзі.